Met kunstenaar mee in buslijn 133 Makelaar: Nu goede flyers Op veel fronten steekt provincie gunstig af bij rest van het land 4 ZEELAND Inwoners ervaren minder criminaliteit en sociale overlast in de buurt. Hinder verkeer en cybercrime nemen wel toe. Aanhouding voor aanrijden van ex 3 aanhoudingen na hennepteelt VLISSINGEN. Zeeuwen voelden zich vorig jaar wat minder veilig dan in 2014, hoewel zij de crimina liteit zagen afnemen en vinden dat hun buurt leefbaarder is ge worden. Vergeleken met de rest van het land wordt Zeeland nog steeds als veilig ervaren. Alleen Friesland en Drenthe scoren nóg gunstiger. Dat blijkt uit de Veiligheidsmo nitor 2015, het jaarlijkse grootscha lige bevolkingsonderzoek naar vei ligheid, leefbaarheid en slachtof ferschap. Dat is een gezamenlijk initiatief van het Centraal Bureau voor de Statistiek, het ministerie van Veiligheid en Justitie, de Na tionale Politie en gemeenten. In 2015 vulden ruim 111.000 men sen van vijftien jaar en ouder de uitgebreide vragenlijst in. In totaal 31,5 procent van de deelnemende Zeeuwen gaf aan zich wel eens onveilig te voelen. Een jaar eerder was dat nog 27,9 procent. Het onveiligheidsgevoel in de provincie is daarmee terug op het niveau van 2013. Zeeuwen geven de leefbaar heid van hun buurt een rapport cijfer van 7,6, wat iets hoger is dan in 2014 (7,5) en nog wat ho ger dan het landelijke cijfer (7,4). Zij ervaren vooral minder verloe dering en sociale overlast dan het jaar ervoor, maar wel duidelijk meer verkeershinder. In dat op zicht doet de provincie nauwe lijks nog onder voor de rest van het land. Rapportcijfer Hoewel het gevoel van onveilig heid enigszins is toegenomen, blijft het rapportcijfer dat Zeeuw en geven voor de veiligheid in hun buurt gelijk: 7,5. Landelijk is dat cijfer 7,2. Bijna één op de acht inwoners zegt vorig jaar slachtoffer te zijn geworden van criminaliteit (ge weld, diefstal of vandalisme). In 2014 was dat nog één op de zes. Een opvallende stijging is wel zichtbaar bij internetcriminali teit. Een op de negen Zeeuwen had naar eigen zeggen te kampen met een vorm van 'cybercrime'. Dat is zelfs iets hoger dan het lan delijke cijfer. Toch daalde in Zee land juist het aantal aangiften van internetcriminaliteit. Op bijna alle fronten steekt Zeeland gunstig af bij de rest van het land: minder overlast, minder gevoel van onveiligheid en min der vaak slachtoffer van geweld, diefstal of vandalisme. Alleen over het functioneren van de poli tie is men hier minder tevreden dan in andere provincies. Zo zegt slechts 22,1 procent van de onder vraagde Zeeuwen content te zijn met het functioneren van de poli tie in de buurt. Landelijk is dat 26,1 procent. In Zeeland wordt vaker aangif te gedaan dan elders. Toch leidt ook hier nog altijd zeven van de tien ondervonden delicten uitein delijk niet tot een aangifte. Politiechef Hans Vissers van de politie-eenheid Zeeland-West- Brabant zegt in een verklaring te vreden te zijn met de resultaten voor zijn gebied. Dat geldt vooral voor de daling van het aantal men sen dat slachtoffer zegt te zijn ge weest van criminaliteit en voor de groeiende tevredenheid over het contact met de politie. „Hoewel de veranderingen op de meeste onderzochte onderde len niet groot zijn, ben ik blij dat we in de ogen van het publiek over het algemeen in de goede richting bewegen", aldus Vissers. „Vergeleken met andere eenhe den zitten we aan de goede kant van het gemiddelde. Aandachts punten zijn wel de meldings- en aangiftebereidheid. Verder blijven we investeren in de kwaliteit van onze dienstverlening." De artistieke trip is onderdeel van het programma So you don't get lost in the neighbourhood van De Vleeshal in Middelburg. Kunste naars nemen daarin het publiek mee naar plekken in de provincie die voor hen bijzondere betekenis hebben. De band van Van der Kooy met Zeeland is een speciale. Zijn ge boorte diende zich in 1983 voortij dig aan toen zijn ouders op een camping in Renesse verbleven. In allerijl werden ze naar het zieken huis in Goes vervoerd. „Ik was dus juist wél verdwaald in Zeeland", zegt Van der Kooy naar aanleiding van de titel van het Vleeshal-programma. „Mijn Zeeuwse wortels houden op na de eerste week van mijn leven. Het leek me mooi om nu terug te gaan naar die plek en uit te zoeken wat ik zo interessant vind aan Zee land, want ik kom en werk er graag." Hij vertelt erover in de bus, tij dens een reguliere dienstrit. „Wat me erin aanspreekt is dat de bus een openbare plek is, een plek van transit, zoals ik Zeeland ook altijd heb beleefd. We volgen niet de oorspronkelijke route, omdat je 'Mijn Zeeuwse wortels houden na de eerste week van m'n leven op' dan moet overstappen in Zierik- zee. Dat is niet zo praktisch." Het verhaal dat hij in de bus vertelt, gaat niet alleen over hem zelf. „Het gaat ook over de veran dering van de omgeving, de veran dering van mentaliteit. De relatie tussen mens en ruimte en de ver anderingen daarin spelen in mijn werk altijd een rol." De bus vertrekt om 15.55 uur bij het transferium in Renesse en volgt de route via Neeltje Jans. Om 16.39 uur eindigt de rit in de Koestraat in Middelburg. „Het is een rondvertelling. Voor belang stellenden maakt het daarom niet uit waar ze opstappen." VLISSINGEN. Een 24-jarige Vlis- singer is gisteren op last van de officier van justitie aangehou den. Hij zou zijn ex en een fami lielid van haar voor het zieken huis in Vlissingen opzettelijk hebben aangereden in de nacht van zondag op maandag. Het duo was op weg naar het poli tiebureau omdat ze bang waren voor de ex-vriend van de vrouw. De verdachte zette met zijn auto het voertuig van de zijn ex-vriendin vast en reed enkele malen met zijn auto te gen de auto. Hij is ingesloten. MIDDELBURG. Een 28-jarige man uit Middelburg is opgepakt in een grootschalig onderzoek naar grootschalige hennepteelt. Ook een 31-jarige vrouw uit Eindhoven en een 48-jarige man uit Breda zijn aangehou den. De 28-jarige man en 31-jari- ge vrouw zijn gisteren opge pakt. De Bredanaar werd don derdag al aangehouden. Er zijn huiszoekingen gedaan in vijf woningen in Breda, Roosen daal, Vlissingen, Middelburg en Eindhoven. De politie sluit meer aanhoudingen niet uit. Ook moet hij alle adressen ge ven waar hij de afgelopen we ken flyers heeft verspreid waar in hij Dingemanse zwart heeft gemaakt, zo eiste gisteren raads man Niels Koole tijdens een kort geding. De broers Dingemanse heb ben een zakelijk conflict met Aad Visser. Ze hebben een aan tal appartementen in servi ceflat Middelburcht aan de Hen ri Dunantlaan in eigendom als pensioenvoorziening die ze ver huren. Visser woont ook in die flat en bezit ook enkele apparte menten. Volgens Koole wil Visser alle appartementen van Dingeman se kopen omdat hij een van hun huurders uit haar woning wil zetten. Toen de broers niet op zijn verzoek ingingen, dreig de hij dat hij hun bedrijf zwart zou maken. Volgens Visser heeft hij vijf duizend flyers laten drukken en is tot nu 'een klein deel ver spreid'. Koole stelde dat de make laars enorme schade ondervin den door die flyers. „Bovendien zijn de beschuldigingen ner gens op gebaseerd." Uitspraak binnen een week. Zeeuw voelt zich veilig, al is het wel iets minder door Rolf Bosboom 7,5 Zeeuwen gaven de veiligheid in hun buurt vorig jaar een rapportcijfer van 7,5. Dat is even hoog als in 2014. Het landelijk gemiddelde lag in 2015 op 7,2. Eén op de vijf Zeeuwen vindt dat de eigen buurt verloedert, bijvoorbeeld door graffiti. Dat kan bijdragen aan een gevoel van onveiligheid. door Rolf Bosboom RENESSE. De Haagse kunstenaar en fotograaf Christian van der Kooy vertelt woensdag 9 maart over zijn Zeeuwse wortels. De plaats van handeling is buslijn 133, van Renes- se naar Middelburg. Christian van der Kooy, kunstenaar Voor route en opstaptijden zie: www.vleeshal.nl. door Emile Calon MIDDELBURG De Middelburgse makelaars Dingemanse vinden dat Aad Visser flyers moet ver spreiden waarin hij duidelijk maakt dat zij zich niet schuldig maken aan belangenverstrenge ling en andere onoorbare praktij ken. Die moet hij op eigen kos ten in Arnemuiden, Middelburg, Veere en Vlissingen uitdelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32