'Ouderen bang voor oprukkende digitalisering' In Zeeland is nog veel meer geld op te halen voor bedrijven en projecten Minister stelt tracé voor nieuwe zeesluis vast tabiets en internet ZEELAND 3 Conny Mol uit Sint Maartens dijk heeft lang geleden, in het ste nen tijdperk van de computer, een cursus gedaan. „Dat was in de tijd dat je zelf commando's moest invoeren. Als je niet oppaste kon je per ongeluk alle gegevens wis sen." Op een gegeven moment is ze afgehaakt. Internet liet ze lange tijd links liggen. Dankzij de tablet is ze weer de digitale snelweg op gegaan. Met Iny Schot, die als zij uit Sint Maartensdijk komt, zet ze Skype op hun tabiets. Facebook staat er inmiddels ook op. Marian Dusink begint niet aan sociale media. „Ik weet wel, je kan niet meer zonder internet. Maar ik wil er geen slaaf van worden. Als ik ga wandelen neem ik ook geen mobieltje mee. Ik wil af en toe gewoon niet bereikbaar zijn." DIGID mee. Hij is niet van de biblio theek, maar van Seniorenweb, dat op verschillende plaatsen in Zee land, en dus ook op Tholen, oude ren wegwijs maakt in de wereld van computers. Ben: „Er heerst angst om het in ternet op te gaan. Veel mensen zijn bang dat ze gehackt worden." „Natuurlijk", beaamt Marian. „Ze denken: straks is mijn bankreke ning geplunderd!" Seniorenweb en een aantal bi bliotheken (zie kader) geven ook les in het veilig om- g a a n met DigiD. Via dat digitale pas poort van de overheid kan men bijvoorbeeld de belastingaangifte via de computer regelen. Hoeveel mensen anno 2016 nog niet met een computer om kun nen gaan durft Ben niet te schat ten. Maar zeker is wel dat vrijwel niemand meer ontkomt aan een ritje op de digitale snelweg. Hij geeft het voorbeeld van een man die altijd op het land heeft ge werkt. „Hij had nooit een compu ter nodig gehad. Tot hij een exa men voor het gebruik van be strijdingsmiddelen moest doen. Dat examen moest hij op de computer afleg gen!" Onder ouderen bestaan veel zorgen over de toenemen de afhankelijkheid van de computer. Volgens de ouderenorganisatie KB O verwacht driekwart van de senioren de toene mende digitale dienst verlening niet te kun nen bijbenen. Let wel, het gaat hier om men sen die al online zijn. Naar schatting één miljoen burgers maken helemaal geen gebruik van internet. Dat vindt de overheid erg verve lend, want die wil dat de burger zoveel moge lijk zaken via het digi taal loket regelt. Van het aanvragen van zorg- of huurtoeslag en het indie nen van de aangifte van de belasting tot aan het simpelweg maken van een afspraak met de ge meente. Weten wanneer wordt het vuil opge haald: kijk maar op www.gemeente.nl. Maar het is niet al leen de overheid die digi taal gaat. Bedrijven com municeren vooral via het internet. De geduldi ge telefoniste wordt ver vangen door sites waar op de klant zelf op zoek moet naar een antwoord of via een chatfunctie al typend met een mede werker in gesprek gaat. Op zich allemaal reu- zehandig voor wie ge wend is aan het inter net. Maar voor digibeten een nog onbegaanbare weg, waarschuwt de KBO. Directeur Manon Vanderekaa vindt dat be- drijven en instanties er niet van uit mogen gaan dat digitale dienstverle ning alleen volstaat. „Daarom roepen wij op om alternatieven te blij ven bieden, plus een functionerend vangnet. Het moet mogelijk blij ven om gewoon te bel len of langs te komen met een vraag." Bij crowdfunding legt een grote groep geldschieters een bedrag op tafel voor een project of een onderneming. Tegenover die doorgaans bescheiden investe ring staat een tegenprestatie. Zo zamelen artiesten bijvoorbeeld geld in voor een album dat ze dan later gratis verstrekken aan de financiers. Het bekendste voorbeeld in Zeeland is van een heel andere or de. Door middel van crowdfun ding is 10,6 miljoen euro opge haald voor de verbouw van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Vlissingen. „Dergelijke uit schieters zijn zeldzaam", zegt Si mon Douw van adviesbureau Douw&Koren. Het is precies dit kantoor waar de provincie haar licht heeft opgestoken om het fe nomeen crowdfunding in Zee land te bevorderen. „Er is al ervaring mee opge daan, maar er kan in Zeeland nog veel meer gebruik van worden ge maakt", stelt gedeputeerde Ben de Reu. Met medewerking van Impuls Zeeland, de Kamer van Koophandel, ZB Planbureau en de gemeenten gaat de provincie bedrijven en organisaties de weg wijzen naar het geld. TERNEUZEN. Minister Schultz van Haegen van Infrastructuur en Mi lieu heeft de definitieve plaats van de nieuwe sluis in Terneuzen vast gesteld. Daarmee komt de aanbe steding van het project dichterbij. Die vindt plaats in het tweede kwartaal. Als alles volgens plan verloopt kan de eerste spa in het derde kwartaal van 2017 de grond in. De sluis moet in 2021 klaar zijn. De bouw- en onderhoudskos ten (30 jaar) worden geraamd op 1,1 miljard euro, maar dat bedrag is voor een belangrijk deel afhanke lijk van de uitkomst van de aanbe steding. De bouw van de nieuwe sluis in IJmuiden bijvoorbeeld viel met 350 miljoen euro veel la ger uit dan de raming. Schultz spreekt van 'een nieuwe mijlpaal'. „De nieuwe sluis betekent een vlottere doorvaart tussen Neder land, België en Frankrijk. Hiermee vestevigen we de concurrentiepo sitie van de maritieme sector voor zowel binnenvaart, zeevaart als de havens." Haar Vlaamse collega Ben Weyts spreekt van 'een ambitieus investeringsproject met veel lef en nog meer toekomst'. „Terneuzen staat voor een metamorfose." Het zogenoemde tracébesluit ligt ter inzage van 15 maart tot 25 april. WOENSDAG 2 MAART 2016 is niet zo erg knuffelig De bibliotheken in Goes en Vlissin- gen bieden dit voorjaar de cursus Digisterker aan. Burgers leren wer ken met DigiD, zodat zij online ge bruik kunnen maken van diensten van bijvoorbeeld de gemeente, UWV en de Belastingdienst. Zie: www.digisterker.nl 96 Het percentage van de huishoudens met internet stijgt de laatste jaren niet meer in Nederland; 96 procent heeft thuis toegang tot het wereldwijde web. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Zeeuwse bedrijven en organisaties kunnen nog veel meer profiteren van crowdfun- ding. De provincie begint daarom vrijdag een campagne om deze ma nier van financiering aan te jagen. 10,6 Via crowdfunding is 10,6 miljoen euro opgehaald voor de verbouwing van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Vlissingen. door Wout Bareman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31