23 Iggy Pop poseert voor kunstenaars •Wassen' Bieber terug in museum Van extravagante popprinses tot gerespecteerde zangeres. Lady Gaga zet zichzelf weer op de kaart En hoe! Media Entertainment Punklegende Iggy Pop poseert als naaktmo del voor 2i beeldend kunstenaars. De por tretten die dat oplevert, gaan later dit jaar op tournee langs diverse musea. Het Brooklyn Museum in New York organi seert de zogenoemde Iggy Pop Life Class. Justin Bieber keert 24 maart terug in Madame Tussauds in Amster dam. Het nieuwe wassen beeld toont de zanger met ontbloot bo venlijf. Een ander beeld van hem werd vorig jaar verwijderd. Lady Gaga zit met haar Ma rilyn Monroe-achtige cou pe achter een witte vleu gel. Ze zingt Til It Hap pens To You, een pianobal lade over seksueel ge weld. Een groep slachtoffers van die misdaad loopt het podium op. 'Not your fault' staat op hun polsen ge kalkt. Niet jouw schuld. Gaga, 29 jaar geleden geboren als Stefani Germanotta, kan erover mee praten. Ook zij was slachtoffer van seksueel geweld. Iedereen die bij de Oscarsuitreiking in de zaal zit, weet dat. En belangrijker nog: iedereen voelt dat. De zangeres krijgt een emo tionele staande ovatie. Het was niet het enige moment in februari waarop Lady Gaga een spraakmakend optreden gaf. Ze blies eerder die maand al een miljoenenpu bliek omver met haar versie van het Amerikaanse volkslied tijdens de Su per Bowl. En ze imponeerde bij de uitreiking van de Grammy's met haar ode aan David Bowie. Met oran- je haar, een Ziggy Stardust-achtig pak en spectaculaire special effects bracht ze in iets meer dan 6 minuten een medley met onder meer Space Oddity, Fame, Let's Dance en Heroes. Het is een opmerkelijke comeback voor de extravagante popprinses (weet u de vleesjurk nog?), die tussen 2008 en 2011 onverslaanbaar leek met hits als Pokerface, Just Dance en Bad Romance. Daarna wilde het niet meer zo vlotten met haar muzikale car rière. Haar derde album Artpop (2013) legde het af tegen de gelijktijdig ver schenen plaat van Katy Perry. Andere problemen in haar leven stapelden zich op: een scheurtje in haar heup, waardoor ze tijdelijk in een rolstoel (a la Gaga een opvallend gouden exemplaar) belandde, een ma- rihuanaverslaving en rumoerige breu ken met haar manager én met haar vaste styliste die verantwoordelijk was voor veel van haar opvallende looks. Ze overwoog zelfs te stoppen met het artiestenbestaan. Ze vond zichzelf veranderd in een 'fashion- robot'. Plotseling ging alles weer bergop waarts toen ze met jazzveteraan To ny Bennett ging samenwerken. De 89-jarige crooner ontpopte zich als haar redder in nood. „Hij heeft me zo veel geleerd en belangrijker nog: door hem ben ik weer mezelf geworden", vertelde de popdiva vorig jaar aan de Britse krant The Independent. „Ik was echt een tijdje de weg kwijt en wist niet meer wie ik was. Tony heeft me de bokser in mezelf laten vinden, de vechter die de hele wereld weer aankon." Ze maakte met Bennett een jazzal- bum dat eind 2014 in Amerika bin nenkwam op nummer 1 in de hitlijs ten. Het uithangbord voor extravagan te creaties verscheen ineens in smaak volle, klassieke japons. Klapstuk was haar optreden vorig jaar bij de Oscars uitreiking, waar ze een ode bracht aan The Sound of Music. Dat moment wordt gezien als haar grote coming- out als 'normale' zangeres. Met Gaga's hattrick afgelopen fe bruari is de transformatie tot respec- 'Ik was echt een tijdje de weg kwijt en wist niet meer wie ik was' tabele zangeres compleet. Maar dat proces was niet zonder risico. Want wie een valse noot laat horen tijdens de voor de Amerikanen haast heilige The Star-Spangled Banner, kan reke nen op weinig sympathie. Toen duidelijk werd dat de zange res het oeuvre van de begin dit jaar overleden David Bowie onder han den zou nemen, was de kritiek voor af niet van de lucht. Wie dacht zij wel niet dat ze was? Dat zij, met die gekke vleesjurk en andere bizarre out fits, zich tot legendes als Bowie mocht rekenen? Maar door het hernieuwde zelfver trouwen dat ze dankzij Tony Bennett had gevonden, klom ze op die grote podia. De kritiek verstomde. In een interview zei ze over haar transformatie: „Als je ineens be roemd wordt en je financieel gezien interessant bent, zijn mensen nogal snel geneigd te vergeten dat er een mens zit in die artiest. Voor mijn team is dat nu duidelijk. Ze zorgen el ke dag dat ik gezond en gelukkig ben en bezig kan zijn met de dingen waar van ik hou." WOENSDAG 2 MAART 2016 Cultuur Transformatie Lady Gaga is compleet door Marlies van Leeuwen foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23