personeel dat thuis werkt Essent stopt met groene stroom uit biomassa Weer slechte maand voor pensioenfondsen ECONOMIE 21 Rek uit markt voor tabiets Rotterdamse haven groeit Werkloosheid eurozone daalt Na jaren van groei sinds de intro ductie van de iPad in 2010 is de pe netratie van tablets in Nederland vrijwel stabiel gebleven. Twee op de drie Nederlandse huishoudens had minimaal één tablet, het gaat om 5,2 miljoen huishoudens. Een groeiende overslag heeft het Havenbedrijf Rotterdam in 2015 aan 2,6 procent meer omzet gehol pen, met name dankzij een stij ging van de havengelden. De winst daarentegen zakte 1,7 procent tot 212 miljoen euro. De werkloosheid in de eurozone is in januari gedaald van 10,4 naar 10,3 procent. Het is het laagste per centage sinds augustus 2011. Euro- stat schat dat in de negentien eu rolanden in totaal 16,65 miljoen mensen aan de zijlijn staan. hogere score. Die medewerkers hebben minder afleiding dan op de zogenaamde belzaal. En zo is de service beter. De werknemers zijn ook erg tevreden. Dat heb ben we gemeten in een proef." „Thuis draai je vanaf de laptop je dienst in hetzelfde systeem. We zien dat je belt of een plaspauze neemt. Als je kwaad zou willen, kun je de boel wel flessen. Wij geven vertrouwen, en dan ge ven de mensen dat ook terug. Ook zakt het ziekteverzuim en stijgt de productiviteit. De hele operatie kost 500.000 euro. Dat verdient het bedrijf in 2,5 jaar wel terug." „Zeker niet. Werken waar en hoe je wilt, dat is het product van Vo- dafone. Wij zelf, onze mensen, zijn ook onze ambassadeurs. En hier in Zuid-Limburg zijn veel contactcenters. Minder vaak in de file staan, een goede balans tussen werk en privé: zo maken we ons als werkgever aantrekke lijker. En we dragen er aan bij meer auto's uit de spits te halen." „Nee hoor. De enige regel is dat de klant niet mag merken waar vandaan je belt. En daar zorgen de mensen zelf prima voor. Die weten goed wat de klant wil, dus even een pakketje aannemen is er echt niet bij. En in je vaste pau zes kun je best even iets thuis doen, zoals een wasje ophangen." „Thuiswerken is voor de werkne mer flexibel en ook voor Vodafo- ne. In drukke tijden geven men sen nu zelf aan: als ik nu de kin deren even van school kan opha len, wil ik best thuis nog een uur tje erbij doen. 89 procent van de mensen gaf aan meer te willen doen dan strikt van ze werd ver wacht. Op deze manier kunnen werken maakt ons samen succes voller." Het besluit van het energiebedrijf haalt een grote hap uit de produc tie van 'Nederlandse' groene stroom. De afgelopen jaren kwam ongeveer 20 procent van de in Ne derland opgewekte duurzame elek triciteit van Essent. Daar gaat on geveer de helft vanaf, schat Sible Schone, programmadirecteur van HIER klimaatbureau. „De kans is groot dat de productie van groene stroom in Nederland dit jaar daalt." Eneco neemt de koppositie van Essent over. Essent zegt geen biomassa meer bij te stoken, omdat het daar geen subsidie meer voor krijgt. „Daardoor kunnen wij geen groe ne stroom van Nederlandse bo dem meer bieden zonder meer prijs", stelt een woordvoerder. „Dat vonden we niet verstandig." Voor het Essentproduct Groene Stroom werd tot voor kort voorna melijk stroom uit Nederlandse windmolens en biomassa ge bruikt. Dat verandert nu. Groene stroom van Essent wordt voortaan opgewekt door waterkrachtcentra les in het buitenland. Wie weer Nederlandse groene stroom wil, moet een meerprijs betalen. Voor HIER klimaatbureau, al ja ren partner van Essent, is de be leidswijziging reden om de sa menwerking met het energiebe drijf sterk af te bouwen. De stich ting loopt al jaren te hoop tegen de import van groene stroom uit het buitenland. Die beschouwt het als 'sjoemelstroom', omdat het volgens HIER alleen op papier duurzaam is. „Onze integriteit staat boven al les", zegt Schone. „We kunnen niet andere bedrijven bekritiseren terwijl onze belangrijkste sponsor hetzelfde doet." Essent zorgde voor ongeveer 15 procent van het budget van de stichting. HIER ver wacht dat gat op een andere ma nier te dichten. Essent stookte biomassa - hout bijvoorbeeld - mee in de Amercen- Essent zegt geen biomassa meer bij te stoken, omdat het daar geen subsidie meer voor krijgt trale in Geertruidenberg, die in middels voor de helft is gesloten. In het deel dat nog open is, werd liefst 35 procent van de kolen ver vangen door biomassa. De subsidie daarvoor liep in 2015 af. Zonder subsidie is de bij- stook van biomassa niet rendabel. Een poging om de overheidsbij drage te verlengen, werd niet ge honoreerd. Dat betekent dat ande re producenten van duurzame energie scherper hebben inge schreven en/of er eerder bij wa ren. Het bedrijf wil in de toe komst wel weer biomassa gaan meestoken. Dat blijkt uit onderzoek van marktvorser Aon Hewitt. Aanhou dende verliezen op aandelen op de beurzen wereldwijd en de ver der dalende rente speelden de branche afgelopen maand op nieuw parten. De eerste fondsen kondigden onlangs al aan dat ver lagingen van de pensioenen in 2017 niet uitgesloten zijn. Dit jaar wordt er nog niet gekort, maar de meeste fondsen hebben al enkele jaren hun uitkeringen niet mee kunnen laten stijgen met de inflatie. In hoeverre de fondsen aan hun verplichtingen kunnen vol doen, wordt bepaald aan de hand van de zogeheten dekkingsgraad. Die daalde vorige maand stevig, van gemiddeld 97 naar 94 procent. De voor besluiten over kortingen leidende beleidsdekkingsgraad, ge baseerd op de scores van de afgelo pen twaalf maanden, zakte van 103 naar 102 procent. Daarmee is deze graadmeter verder onder het wettelijk vereiste niveau komen te liggen. WOENSDAG 2 MAART 2016 935 Turkish Airlines heeft in 2015 een recordwinst van 935 miljoen euro geboekt. Turkish Airlines vervoerde 61,2 miljoen passagiers, 12 procent meer dan in 2014. De omzet groeide met een vijfde. Mgpj i i| deh. Saina was ooit een volle doch ter van Citroen en Renault en heeft ten tijde van de economische boy cot eigen modellen ontworpen. Het nieuwe model is de absolute ster op de International Car Industry Show in Teheran. Iran hoopt dat de Saina in de komende jaren een bij drage gaat leveren aan de economie van het land nu de sancties zijn op geheven. Volgens Rohani zijn buiten landse partners nodig en moet de fabriek op termijn geprivatiseerd worden. foto AP 3 Hoe weet u nu dat men niet ligt te netflixen? 4 Oh, dus het gaat gewoon om minder kosten en hard wer ken? 5 Nog regels over hondengeblaf of huilende baby's tijdens het bellen? En overwerken, kan dat ook buiten het kantoor? door Sander van Mersbergen DEN BOSCH. Essent is gestopt met de opwekking van groene stroom uit biomassa. Het energiebedrijf, tot voor kort de grootste duurza me opwekker van Nederland, pro duceert daardoor fors minder groe ne energie. Stichting HIER klimaat bureau zet de samenwerking met Essent daarom op een laag pitje. ROTTERDAM. De Nederlandse pen sioenfondsen kenden in februari opnieuw een slechte maand. Hun fi nanciële positie zakte beduidend verder weg, waardoor de kans dat fondsen volgend jaar moeten gaan korten op de pensioenen groter is geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21