Vodaföne blij met Trotse bestuurder Deskundigen gaan banken achter vodden zitten Minister Dijsselbloem en de Autoriteit Financiële Markten willen van hoofdpijndossier af Star Wars stuwt cijfers Lego IRAANSE AUTO vragen aan Stefan Terpstra, Vodafone „Vandaag lijk ik niet het goede voorbeeld. Maar ook ik werk 40 procent thuis en het andere deel op kantoor. Zo houden we feeling met elkaar en met alles wat er in het bedrijf gebeurt. Dat is nu ook technisch mogelijk gemaakt voor het hart van onze organisatie, de 200 medewerkers van de klanten service van Vodafone." „Van elk telefoontje weten we hoe tevreden de klant is. Klanten ge ven mensen die thuis werken een dracht gekregen om (samen met de banken) een raamwerk op te stellen waarlangs de dossiers moeten worden herbeoordeeld. Of zoals de AFM het noemt: 'een uniform voorschrijvend herstelkader'. Dat kader legt vast hoe banken de derivaten moeten beoorde len en moet de 'interpretatieruimte' van banken minimaliseren. Voor de uit werking gaan banken externe beoorde laars inhuren. Die stellen per bank een plan van aanpak op. De AFM zal toe zicht houden op de onafhankelijkheid van de externe deskundigen. Ja, dat kunnen we wel stellen. Banken kregen de 'vrijheid' om de problemen zelf op te lossen, maar hebben in de ogen van AFM en Dijsselbloem jam merlijk gefaald. Die rekening krijgen zij nu gepresenteerd. Maar de AFM komt ook niet helemaal ongeschonden uit de strijd. Het externe bureau Alva rez Marsal heeft opdracht gekregen om ook de toezichthouder zelf langs de meetlat te leggen, en dat is heel bij zonder. Dit onderzoek is in januari van start gegaan en wordt naar verwach ting in het tweede kwartaal van 2016 af gerond. AFM heeft goede hoop dat het nieuwe herstelplan straks wel zorgt voor 'com pensatie of herstel in een groot deel' van de gedupeerde ondernemers. Die zullen overigens nog wel even geduld moeten opbrengen. Het beoordelen van de dossiers en het compenseren zal pas halverwege 2017 worden afge rond. Nieuw is dat ook oudere dossiers - die al voor 2014 afliepen en die niet zijn meegenomen in het eerdere herbe oordelingstraject -eveneens langs de nieuwe meetlat zullen worden gelegd. Bovendien kan de klant die reeds met zijn bank een schikking heeft getroffen ook herbeoordeeld worden. De meeste banken doen mee, met uitzondering van één: Deutsche Bank. Die bank zegt vorig jaar al grote stappen gezet te heb ben met het herstel- en compensatie- werk en het werk reeds te laten toet sen door een externe onafhankelijke partij. DEN HAAG. De naar schatting 17.000 ge dupeerden van de rentederivaten mo gen hopen op een snelle oplossing van hun probleem. Drie financieel deskun digen gaan de banken achter de vod den zitten om snel van het pijnlijke probleem af te komen. Banken hebben sinds 2007 voor grof weg 26 miljard euro aan rentederivaten verkocht aan vele duizenden mkb'ers. Met die complexe beleggingsproduc ten konden bedrijven hun rente voor langere tijd vastzetten, om zich zo te beschermen tegen een oplopende ren te. Het omgekeerde gebeurde. Doordat de rente daalde, keerden de zogeheten renteswaps zich juist tegen de onderne mers. Mkb'ers waren lang niet altijd be kend met de financiële risico's. Bijvoorbeeld dat zij bij vroegtijdige aflossing een forse boeterente moesten betalen. Of dat zij een risico-opslag konden krijgen bij een veranderend ri sicoprofiel. Menig ondernemer raakte in de problemen door de rentederiva ten. Het duurde lang voordat de banken überhaupt wilden nadenken over com pensatie. Op last van de AFM moesten banken 17. 000 rentederivatendossiers opnieuw onder de loep nemen en tot een oplossing komen met hun klanten. Afgelopen december concludeerden de toezichthouder en minister van Finan ciën, Jeroen Dijsselbloem, dat banken ook bij die herbeoordeling 'steken had den laten vallen'. Zo hadden banken ge dupeerde klanten onvoldoende com pensatie geboden, de wettelijke maat staven niet goed vertaald, of onjuist en onzorgvuldig gehandeld. Hoogleraar risicomanagement Theo Koeken en de juristen Rutger Schim- melpenninck en Ben Knüppe (beide zijn betrokken geweest bij de schadeaf wikkeling van de omgevallen bank DSB) hebben de 'nadrukkelijke op- In december concludeerde minister Dijsselbloem dat de banken bij de beoordeling flinke steken hadden laten vallen Lego heeft afgelopen jaar goed geboerd dankzij de Star Wars- ruimteschepen. Maar ook bouw dozen met thema's, zoals brand weer en politie, lopen nog steeds als een trein. Het Deense bedrijf zag de omzet met een kwart toenemen tot omgere kend 4,8 miljard euro. De netto winst steeg met bijna een derde tot omgerekend 1,2 miljard euro. Sinds tien jaar is Lego bezig met een opmerkelijke opmars. Zon der veel te veranderen aan zijn product wist het bedrijf de ver kopen op te voeren door onder meer in te haken op populaire films en televisieseries. Economie TEHERAN. De Iraanse president Hassan Rohani (rechts) in een nieuw model van de Iraanse autofabriek Saina met naast hem de minister van economi sche zaken Mohammad Reza Nematza- Van het personeel van de klanten service van Vodafone werkt 40 procent vanuit huis. Klanten, werknemers en werkgever zijn tevreden. Hoe kan dat? door Bart van Eldert U bent manager thuiswerken bij Vodafone. U werkt nu ook aan de keukentafel? Waarom is de baas blij als de werknemer thuis blijft? Oplossing voor rentederivaten komt nu snel Een flinke tik dus voor de banken? Wat betekent dit nu voor mkb'ers? door Natasja de Groot Rentederivaten, hoe zat het ook alweer? De banken werden (medeverantwoorde lijk gehouden voor de ontstane situatie, maar handelden ze daar ook naar? En wat nu?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20