Vertrouwd trio op sprint Oranje met minder atleten naar WK indoor 18 SPORT Voor Oranje begint vanavond de weg naar de Spelen in Rio. Ook voor trainer Arjan van der Laan (46) hét moment om zich te onderscheiden. De nieuwe coach in vier woorden. Sinds Van der Laan in oktober bondscoach werd, wonnen de vrouwen alle vijf de oefenwed strijden. Daar zaten ook zeges bij op de toplanden Japan en Frank rijk. Van Japan verloor Oranje op het laatste WK in de achtste fina le nog. Vanavond (19.30 uur) speelt Oranje onder Van der Laan dus de eerste wedstrijd die ergens om gaat, tegen Zwitserland (20ste op FIFA-ranglijst). Daarna volgen nog de poulewedstrijden tegen Noorwegen (10) en Zweden (8). Slechts de nummer één plaatst zich voor Rio. Nederland zelf staat twaalfde op de mondiale ran king. „Maar we moeten ons niet blind staren op die ranglijst. Ik denk echt dat we aan elkaar ge waagd zijn. In zo'n toernooi moet het net even jouw kant op vallen. Ik moet denken aan die kopbal van Wim Kieft tijdens het EK in 1988 tegen Ierland. Zülke momen ten heb je nodig. De afloop van dat toernooi is bekend." Arjan van der Laan stond deze week voor de beruchte roze plop- kap van omroep Powned. De ver slaggever was zoals gewoonlijk op pad gestuurd om een beetje te provoceren. Dus kreeg de bonds coach van het Nederlands vrou wenelftal te horen dat hij straks bij de training wel zijn 'ogen op de bal' moest houden. Van der Laan deed het enige juiste; hij lachte een paar keer vrolijk mee, geen spoortje irritatie. Bonds coach van de vrouwen, een grote groep Nederlandse voetbalsuppor ters zal er altijd met bedenkingen naar kijken. Maar Van der Laan neemt het allemaal ontspannen tot zich. „Mensen mogen er van alles van vinden. Ik vind het mooi om deel uit te maken van dit team, waar de gedrevenheid tijdens al onze trainingstages van af spat." Toch realiseert Van der Laan don dersgoed dat het vrouwenteam na het mislukte WK van afgelo pen zomer in Canada wéér op een cruciaal punt is beland. De ko mende drie wedstrijden wordt het afrekenen of bewonderen. De scheidslijn tussen knuffelen en af branden is flinterdun in Neder land. „Dat WK is voor mij een soort nulpunt waar vandaan ik be gonnen ben. We ontwikkelen ons echt. Als bondscoach van de vrou wen ben je niet alleen met dit team bezig, maar eigenlijk met een groter doel: het vrouwenvoet bal in zijn totaliteit een boost ge ven. Nü is weer zo'n moment als de aandacht daar is. Dat voelt al leen maar als iets moois. En dat zelfde gevoel leeft ook in de selec tie. Flet EK in eigen land volgend jaar is daarvoor weer een mooie kans, maar het bereiken van de Olympische Spelen staat nu voor op." De Oranjevrouwen spelen van avond eerst in Den Haag, de laat ste twee duels op Het Kasteel. Het stadion waar Van der Laan als middenvelder veruit zijn mees te duels als profvoetballer speel de. „Een paar jaar terug zou ik hebben gedacht: de kans dat ik trainer van Sparta word is groter dan dat ik bondscoach word", zegt Van der Laan die tot twee keer toe interim-trainer was op Het Kasteel. Wat is eigenlijk zijn doel? De eredivisie? „Ik wil vooral een betere trainer worden. Daar krijg ik nu de kans en het po dium voor." PORTLAND. Met een aanmerkelijk kleinere selectie dan twee jaar ge leden reist de Nederlandse atle- tiekploeg af naar de WK indoor in de Verenigde Staten. Wel komen van 17 tot en met 20 maart de me daillekandidaten Dafne Schippers en Sifan Hassan in actie. In 2013, in het Poolse Sopot, be stond de equipe nog uit vijftien at leten. Dit jaar zijn er dat zeven. Vooral Nadine Broersen baalt dat ze het WK mist. Zij had graag haar wereldtitel op de vijfkamp verdedigd, maar zit thuis met een scheurtje in haar achterste kruis band. Collega-meerkamper Eelco Sintnicolaas zette noodgedwon gen ook een streep door zijn in- doorseizoen. Hij verscheen afgelo pen weekend bij de NK lopend op krukken, na een operatie vanwege aanhoudende enkelklachten. Nadine Visser en Anouk Vetter werden beiden uitgenodigd voor de vijfkamp, maar richten zich op het buitenseizoen. Dat doet ook 800 meter-loper Thijmen Kupers, die wel aan de limiet had voldaan. De ploeg bestaat uit: Churandy Martina (60 meter) en Liemarvin Bonevacia (400 meter) en bij de vrouwen doen Dafne Schippers (60 meter), Sifan Hassan (1.500 meter), Maureen Koster (3.000 me ter), Jamile Samuel (60 meter) en Lisanne de Witte (400 meter) mee. Van Roy van den Berg, oud-BMX' er en zelfverklaard enfant terri ble. En van Theo Bos, oud-we reldkampioen op de baan en de afgelopen jaren wegwielrenner. Bos en Van den Berg deelden een flinke tik uit in Alkmaar: op de in dividuele sprint schakelden ze een voor een hun concurrenten uit. Daarmee solliciteerden ze naar een plek in de ploeg voor de olympische teamsprint, die be staat uit drie renners die met el kaar proberen om drie rondjes zo snel mogelijk af te leggen. Bos en Van den Berg dwongen een kans af om zich te bewijzen op de we reldbeker van Hong Kong. Maar het resultaat viel tegen. Van den Berg bleek niet snel genoeg; er werd een streep door zijn naam gezet. En Bos bleek als derde man in de teamsprint wel over de inhoud en de topsnelheid te beschikken, maar hij heeft vooral problemen met de start. Het op trekken vanuit stilstand naar zes tig kilometer per uur heeft hij de laatste jaren als wegrenner niet of nauwelijks gedaan: hij heeft te veel moeite om zijn teamgenoten te volgen. En dus rijdt de gebruikelijke ploeg vandaag op de eerste dag van het WK baanwielrennen in Londen. Vorig jaar werden Hoog land, Haak en Büchli nog vijfde op het WK. Mochten ze in Lon den een medaille halen, dan wordt de kans dat Bos zich nog in de ploeg voor Rio rijdt een stuk kleiner. Bos krijgt op het WK wel de kans om zich te be wijzen op twee andere onderde len: de (niet-olympische) kilome ter en de individuele sprint. Vandaag zijn ook de scratch mannen (met Wim Stroetinga) en teamsprint vrouwen met Elis Ligtlee en Laurine van Riessen. Afrekenen of bewonderen RIO Zaterdag: 19.30 uur Nederland- Noorwegen, Het Kasteel, Rotterdam. Woensdag 9 maart: 19.30 uur Neder land-Zweden, Het Kasteel, Rotter dam. door Daniël Dwarswaard PLOPKAP BOOST SPARTA door Thijs Zonneveld LONDEN. De aanval werd twee maanden geleden ingezet, bij het Nederlands kampioenschap baan- wielrennen in Alkmaar. De vier sprinters (Jeffrey Hoogland, Nils van 't Hoenderdaal, Matthijs Büchli en Hugo Haak), die al jaren naar de Spelen van Rio toewer ken, kregen plotseling concurren tie vanuit onverwachte hoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18