Nederlander voelt zich even (on)veilig Boot met gebroken mast overgeleverd aan elementen 10 NIEUWS Hoger aantal dierproeven Rijksten minder rijk Dekker moet Mediawet aanpassen De zeilende mummie, zo doopten Filippijnse vissers Manfred Bajorat, die nog in zijn kajuit zat. Een zeiler die met een gebroken mast eeu wig moet rondvaren, een beetje zoals de Vliegende Hollander. Het raadsel van het spookjacht dat vorige week werd ontdekt voor de oostkust van het eiland Mindanao wordt langzaam ontward. De politie identificeerde het lichaam van de Duitse solozeiler Manfred Bajorat (59), die zeven jaar geleden als vermist werd opge geven door familie en vrienden in de stad Wuppertal. Hij was de ei genaar van het jacht Sayo. Het mysterieuze einde van 'tij- gerhaai', zoals zijn bijnaam luid de, lijkt gemaakt voor verfilming, met de aanzwellende muziek van Khachaturian uit de Onedin Line. Alleen zwierf Bajorat de laatste jaren over de zuidelijke zeeën, zelfs toen hij al dood was en de zil te zeelucht en de droge winden van het zuidelijk halfrond zijn lichaam langzaam veranderden in een mummie. Hoeveel maanden of jaren hij zo rondspookte, weet nog niemand. Het beeld van de dode kapitein in de kajuit van zijn Sun Magie 44 zeilboot zorgde voor veel bekijks op sociale media en leidde tot waarschuwingen aan kijkers, maar de pose heeft toch vooral iets moois. Het leek of hij sliep, constateerde ook inspecteur Mark Navales van de politie van de stad Barabo. Moderne telecommunicatieap- paratuur had Manfred Bajorat bin nen handbereik. Maar die bleef stil. Voor zover nu bekend regis treerde geen enkele kustwacht een SOS van de man die al jaren spoorloos wilde zijn en contact met de rest van de wereld ver meed. Volgens een Duitse arts die De dode zat er vredig bij. Geen spoor van geweld, wel foto's die iets van z'n leven tonen de foto bestudeerde, kan het goed zijn dat deze eenzame zeiler was bezweken aan een hartaanval. Een eerste onderzoek van de Filipijnse politie wijst niet op een misdrijf. In de kajuit werden fotoalbums aangetroffen, naast kleren en con serven. De mast van het zeilschip was afgebroken en de kajuit stond grotendeels onder water. Er is tot nu toe geen bewijs ge vonden voor de aanwezigheid van iemand anders aan boord. Ner gens lag een wapen. De instru menten en navigatieapparatuur functioneerden al tijden niet meer. Het schip was duidelijk overgeleverd aan de elementen. Maar voor hoe lang? De dode zat er vredig bij. In zijn kajuit geen spoor van geweld, wel veel foto's die wat licht werpen op zijn le ven: reizen naar onder meer Pa rijs, Luxemburg en 'een weekend in Kirchhundem'. Op veel foto's staat 'engelvis' ofwel Bajorats ex Claudia, met wie hij 20 jaar gele den aan het zeilavontuur begon maar van wie hij in 2008 scheid de. Claudia zou twee jaar later aan kanker zijn gestorven op het Fran se Antilleneiland Martinique. Een op Facebook geposte hommage was een van de laatste levenste kens die Manfred Bajorat nog gaf: '30 jaar waren we samen op dezelf de weg. Daarna bleek de macht van de demonen groter dan de wil om te leven'. Een andere foto die werd gevonden blijkt er een van zijn dochter, die kapitein is op een vrachtschip. Wie deze Manfred Bajorat pre cies was en waarom hij zich terug trok, is niet bekend. Een mysterie voor inspecteur Navales is dat de kajuit vol kostbaarheden ligt, maar dat geld of creditcards van 'tijgerhaai' onvindbaar zijn. Het lichaam van de mummie is nu meegenomen naar Bhutan City voor autopsie. De Filipijnse politie is een groot onderzoek begonnen om achter de precieze doodsoor zaak te komen. Regelmatig klinken geluiden dat Nederlanders zich steeds minder veilig voelen: door de opkomst van IS, de aanslagen in Parijs of de komst van meer vluchtelingen en asielzoekerscentra. Maar de nieuw ste Veiligheidsmonitor laat een heel ander beeld zien. Ruim een derde van de men sen voelt zich 'wel eens' onveilig, evenveel als de afgelopen jaren. Het veiligheidsgevoel van Neder landers strookt met de structurele en aanzienlijke criminaliteitsda- ling. Vorig jaar was 18 procent van de bevolking naar eigen zeggen slachtoffer van een of andere vorm van crimineel gedrag; dat zijn 2,4 miljoen Nederlanders, te genover 3,6 miljoen slachtoffers in 2005. De daling is het sterkst bij van dalisme en vermogensdelicten. Het aantal geweldslachtoffers bleef gelijk ten opzichte van vorig jaar. Sinds 2012 zijn al deze vor men van 'traditionele' criminali teit gedaald. Opvallend is dat de jeugdcrimi naliteit verhoudingsgewijs veel sneller daalt. Tussen 2007 en 2015 daalde het aantal aangehouden verdachten onder 12- tot 18-jari- gen met bijna twee derde. Onder 18 tot 23-jarigen was dat bijna de helft. Onder volwassenen nam het aantal verdachten in deze pe riode af met 32 procent. Een verklaring voor de sterke vermindering van het aantal jeug dige criminelen is niet makkelijk gegeven, zegt Frans Leeuw van het WODC, het onderzoeksbu reau van het ministerie. „Wat kan helpen, is dat de afgelopen jaren veel is geïnvesteerd in beveiliging. Daardoor is het voor 'debuutcrimi nelen' moeilijker geworden om een delict te plegen. Dat werkt door op de langere termijn." Opmerkelijk zijn verder de soms grote verschillen tussen wat burgers ervaren en wat de politie te horen krijgt. Zo blijkt dat slechts een derde van de crimine le vergrijpen wordt gemeld. In een kwart van de gevallen wordt aangifte gedaan. „Nog veel te wei nig", vindt minister Van der Steur (Veiligheid en Justitie). Hij is blij dat de criminaliteit daalt, maar het gaat wat hem be treft allemaal nog lang niet snel ge noeg. In Nederland vonden in 2014 ruim 621.000 dierproe ven plaats. Dat is een stij ging van bijna 18 procent ten opzichte van 2013. Er werden vooral meer proe ven gedaan met muizen, kippen, vissen, runderen, ratten en konijnen, staat in het jaaroverzicht dierproe ven en proefdieren van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Het aantal dierproeven met paarden en resusapen en java-apen daalde juist in 2014. Het vermogen van de rijk ste miljardairs is voor het eerst sinds 2010 gezakt, meldt zakenblad Forbes. Het blad stelde het totale vermogen van de 1.810 mil jardairs die het blad wereld wijd telde vast op 6,5 bil joen dollar (circa 6.000 mil jard euro). Dat was 570 mil jard dollar minder dan een jaar eerder. Bill Gates bleef de rijkste persoon op aar de. Hij verloor weliswaar 4,2 miljard dollar, maar hield 75 miljard dollar aan vermogen over. DEN HAAG. Staatssecretaris Sander Dekker is er niet in geslaagd zijn Mediawet in de huidige vorm door de Eerste Kamer te krijgen. Hij kondigde gisteravond aan met een aanpassing te komen. Alleen dan kan hij steun in de Eerste Kamer krijgen. Dekker wil dat de Mediawet in de tussentijd wel wordt aangenomen, maar dat alleen het deel over de regionale omroep in werking treedt. Dekker belooft onder ande re de overheid minder macht te geven bij benoe mingen bij de publieke om roep. Het risico op politie ke invloed was dan te groot, zo stelden de senato ren. Volgende week wordt over Dekkers wet in de se naat gestemd. De zeiler zit nog voorovergebogen over de tafel in zijn kajuit, foto Christopher Templanza door Bob van Huët door Susanne Geuze DEN HAAG. Nederlanders voelden zich in 2015 niet onveiliger dan in voorgaande jaren. Bovendien is de criminaliteit de afgelopen tien jaar met een derde gedaald. Dat blijkt uit de Veiligheidsmonitor 2015 van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Vorig jaar was 18 procent van de bevolking slachtoffer van een vorm van crimineel gedrag. DEN HAAG 8 Het kabinet maakt 8 miljoen euro vrij om de effecten van klimaatfenomeen El Nino aan te pakken. Het is bedoeld voor regio's in zuidelijk Afrika en de Hoorn van Afrika. Dat maakte minister Lilianne Ploumen bekend in Malawi, één van de door El Nino getroffen landen. NEW YORK DEN HAAG Overleden kapitein dobbert al tijden rond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10