Controle na jaren weer op scherp Het Zeeuws Orkest wil subsidie terug hebben Werkinkomen en onbalans Stoel Schrikkelbaby en schrikkelstel 2 ZEELAND Handig is het wellicht niet, bijzonder wel: geboren worden of trouwen op de 29e februari. COMMENTAAR De werknemer heeft het niet al te breed. Als een groot driejarig onderzoek van de FNV maatgevend is, staat de gemiddelde werkende Nederlander zelfs onder zeer hoge druk. Een kwart van alle werknemers zit in financiële moeilijkheden, een op de drie is bezorgd over zijn pen sioen en vier op de tien is niet zeker van zijn baan. Een deel van deze problemen is waarschijnlijk een uitvloeisel van de recessie. Maar er is meer. De malaise lijkt dieper te zitten. Uit het FNV-on- derzoek blijkt dat werknemers elkaar opjagen. Dat is niet best. Soms is even een extra inspanning nodig. Daar mag niemand voor weglopen. Maar te veel druk leidt onvermijdelijk tot een nega tieve reactie. Dus werkgevers doen er goed aan de druk zorgvul dig te doseren. De twee andere problemen zijn veel moeilijker aan te pakken. Zolang pensioenen afhankelijk zijn van aandelen, heeft niemand zekerheid over zijn oude dag. En zolang werkge vers meer en meer inzetten op flexibilisering van de arbeid, komt er geen rust. Werknemers op hun beurt hebben weinig opties. Zij kunnen alleen maar probe ren hun huid zo duur mogelijk te verkopen. Dat betekent nog meer onrust. Flet wachten is op een nieuwe balans. Voor rust over werk, inkomen en pensioenen is een nieuwe balans nodig Daardoor werden eisen in de ver gunning in het verleden regelma tig niet goed nageleefd. In een en kel geval kwam de veiligheid in het geding. Borsele heeft het be leid nu aangescherpt en een eigen Borsele scherpt controle op evenementen aan. In de afgelopen jaren was er weinig controle. controleambtenaar in dienst. Het gebrek aan controle kwam naar vo ren in een rapport over de veilig heid van Borselse evenementen. Een bureau onderzocht vorig jaar zeven grote evenementen naar aanleiding van het ongeval met de monstertruck in Haaksbergen. Uit het rapport blijkt dat het met de veiligheid bij bijna alle evenemen ten wel goed zit, al zijn er hier en daar wel wat opmerkingen van de onderzoekers. Het meest in het oog springen de opmerkingen over de solexrace in Ovezande. Daar stond publiek - tegen het ad vies van de politie - in de buiten bochten en de laatste race werd niet met solexen, maar snelle mo derne brommers gehouden. Daar mee werd bovendien te hard gere den waardoor de veiligheid in het geding kwam. Ook het naleven van de alcohol- wet of de voorwaarden voor ge luid verliepen in het afgelopen jaar niet overal vlekkeloos. Zo had den bij verschillende evenemen ten de vrijwilligers geen bandje voor leeftijdscontrole om en wer den geluidsnormen overschreden. Borsele heeft maatregelen geno men voor een betere controle. De gemeente werkt daarvoor samen met de andere Bevelandse ge meenten. „En we willen nu steeds in overleg met de organisatie kij ken of we vooraf goede afspraken kunnen maken", zegt burgemees ter Jaap Gelok. Hij benadrukt dat mensen wel plezier moeten kun nen maken en dat het bij de mees te evenementen goed gaat. Almanak De verkering van die jonge Middel burger met de knappe Arnemuidse be gon serieus te worden. Het moment was daar dat hij zich moest voorstel len aan haar ouders. Hij zag erg op te gen het bezoek, vooral omdat zij hem had gewaarschuwd voor de nurkse buien van haar pa. Om een goede in druk te maken sprong de jongen die zondagmiddag overeind toen zijn aanstaande schoonvader de kamer binnen kwam. „Ik hoop niet dat ik in uw stoel zat", voegde hij er nederig aan toe. De oude heer keek de jongen lang en indringend aan en bromde toen: „Ze zijn allemaal van mij." Zondagsopening geen vrije keuze Ondernemers op Noord- Beveland hebben voorlopig niet de vrijheid om zelf te bepalen of zij op zondag open willen zijn. Ellen van der Klooster (PvdA) dien de tijdens de raadsvergade ring van afgelopen donder dag een motie in voor een 'vrije' zondagsopenstelling. Zij kreeg bijval van NBB, BEN en NB7, maar moest zich uiteindelijk gewon nen geven door de tegen stemmen van collegepar tijen SGP, CDA en WD. De christelijke partijen ge ven zondagsrust als argu ment, WD wil zich aan ge maakte afspraken houden. Vier lindes voor 400 jaar Borssele In Borssele komen vier ju bileumlindes. Het dorp be staat dit jaar 400 jaar en de bomen symboliseren ieder 100 jaar. Twee lindes wor den geplant bij de entree van de polder op de West- eindsedijk. De andere twee lindes worden geplant op het Plein. Gelijktijdig met het planten van de bomen op 16 maart gaan ook cap sules mee de grond in. Daarin staat informatie over de reden van de aan plant: het 400-jarig be staan van het dorp. Zes stemlokalen bij referendum De gemeente Kapelle doet het bij het referendum over de Associatieovereenkomst tussen de EU en de Oekraï ne met minder stemloka len. Op 6 april zijn niet, zo als bij de laatste verkiezin gen, negen stembureau's ge opend, maar slechts zes. In Kapelle zijn dat het gemeen tehuis, De Vroone en het Fruitteeltmuseum. In Bieze- linge kunnen de stemmers terecht in de christelijk ge reformeerde kerk, in Schore in het dorpshuis en in We- meldinge in De Wemel. Spreekuur politie Kapelle wijzigt De politie houdt vanaf van daag enkel nog op donder dag een spreekuur in het gemeentehuis van Kapelle. Eerder deden ze dat ook op dinsdagochtend, maar daar maakten weinig inwoners gebruik van. De donderdag avond daarentegen werd druk bezocht. Bewoners kunnen daarom voortaan iets langer terecht, van 17.00 tot 20.00 uur. In prin cipe is de wijkagent dan aanspreekbaar voor vragen, opmerkingen en eenvoudi ge aangiftes. et begon als een grapje, maar gis teren stonden ze er toch echt: bij het stadhuis in Goes, op schrikkeldag 2016, om te trou wen. „Ik vroeg: wanneer zullen we het doen? En hij zei: doe maar op een schrikkeldag", lacht de bruid. „Ik denk dat er zoiets ach ter zat als: dan loop ik maar één keer in de vier jaar het risico dat ik onze trouwdag vergeet! Maar hij stond er niet bij stil dat het schrikkeljaar al voor de deur stond." En dus schreden Jacky Bruinenberg en Sebas Meijer op 29 februari 2016 om 15.20 uur de trap van het Goese stadhuis af, gevolgd door Hailey van 9 en Sil ver van 7. Februari mag vanwege het grillige weer niet populair zijn als huwelijksmaand, de dag kon bijna niet beter, met een stralend zonnetje en een gevoels temperatuur ver boven de voor spelde acht graden. 'We hebben de datum van onze huwelijksdag op onze ringvinger laten tatoeëren!' Vraagje: hoe gaat het gelukki ge bruidspaar uit 's-Heer Hen drikskinderen dat nou doen, de komende jaren? Eens in de vier jaar een gigantisch huwelijks feest of elk jaar iets een dag vóór of na de 29e? „Daar moeten we inderdaad iets op verzinnen. We hadden het er van de week nog over", zegt Jacky. Altijd nog mogelijk: het ex cuus van schrikkeldag met beide handen aangrijpen om de huwe lijksdag te vergeten. „Ja, dat was een beetje de insteek van Sebas, geloof ik. Maar dat zal niet gebeu ren", verzekert Jacky. „Want we hebben de datum van onze hu welijksdag aan de binnenkant van onze ringvinger laten tatoeë ren!" Aan de andere kant van het water, in Terneuzen, ligt Jip van Belzen verwonderd om zich 'De fotograaf is er nog eerder dan opa en oma! Jip is echt een bijzondere baby' heen te kijken in de kraamsuite van ziekenhuis ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen. Vader Mar tijn van Belzen voert het woord, terwijl moeder Ellen van Leijen- horst bijkomt van de bevalling. „De fotograaf is er nog eerder dan opa en oma! Dit is echt een bijzondere baby." Even Jips specificaties opzoe ken: „Een meisje, 51 centimeter lang, 3376 gram", leest hij op. „Ogen: babyblauw, maar dat is bij alle baby's zo en trouwens, wij hebben ook allebei blauwe ogen. Haar: blond." Nee, er is niet speciaal aange stuurd op een schrikkelbaby. De uitgerekende datum was 24 fe bruari, maar Jip had nog geen zin. Op 28 februari diende de be valling zich aan en om 9.21 uur was het dan zover; een nieuwe wereldburger. „Alles ging goed, het was een vlotte bevalling", re censeert Martijn, inmiddels ge pokt en gemazeld in het beval- lingsgebeuren (Jip heeft een broertje: Dex, twee jaar en vier maanden oud). „Ze heeft uitein delijk veertig weken en vijf da gen in Ellens buik gezeten. Keu- MIDDELBURG. De kwaliteit van Het Zeeuws Orkest (HZO) staat onder druk. Het is noodzaak dat de jaarlijkse provinciesubsidie van 200.000 euro in stand blijft, maar liever nog heeft het orkest dat de twee jaar geleden opgeleg de bezuiniging van 40.000 euro wordt teruggedraaid. Dat schrijft het orkest in een brief aan alle Statenleden. Die be slissen dit jaar over een nieuwe cultuurnota. In een bijgevoegde profielschets stelt HZO dat na de bezuiniging van 40.000 euro in 2014 het aantal repetities per con certserie is verlaagd. „Een ingrij pende maatregel die het risico van verlies van kwaliteit met zich meebrengt. Minder samen musiceren (repeteren en uitvoe ren) kan op den duur funest zijn voor de homogeniteit en de pres taties van het orkest." Vergeleken met andere symfo nieorkesten in Nederland, 'die over miljoenensubsidies beschik ken', heeft HZO een bescheiden begroting, aldus de profielschets. De kosten bedragen 350.000 tot 400.000 euro per jaar. Van de kosten wordt 35 procent gedekt door eigen inkomsten. HZO heeft maar één betaalde kracht en de vergoedingen voor de be roepsmusici zijn 'bijzonder laag'. door Melita Lanting HEINKENSZAND. Feestvierders wer den jarenlang nauwelijks gecontro leerd in Borsele. De gemeente hield zelf geen toezicht tijdens eve nementen. Dat werd overgelaten aan anderen, zoals de politie. Tip? redactie@pzc.nl WISSENKERKE BORSSELE KAPELLE KAPELLE Vier keer door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten H Jacky Bruinenberg van schrikkelstel Martijn van Belzen, schrikkelvader door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65