24 CULTUUR SHOW De moord op de beroemde Haagse prostituee Blonde Dolly was in 1959 wereldnieuws. Sjaak Bral speelt een solostuk over het onopgeloste mysterie. Anderhalfjaar spit te Sjaak Bral de (politie)archieven door over de moord op Sebilla Niemans alias Blonde Dolly (1927-1959), chique prostituee in het centrum van 's-Gravenhage en hét adres van menig Haagse en nationale nota bel. „Maar ik zat daar voor Jan Lui", zegt hij met Haagse bondig heid. „De waarheid zit niet in de drie archiefdozen over deze zaak, die in 1977 is verjaard. Die ligt bij de mensen die willens en we tens het onderzoek om zeep brachten." 'Cabadrama' noemt Bral (52) zijn programma De Moord op Blonde Dolly waarmee hij door het land toert. „Het is een thea terthriller. Er valt te lachen om de Haagse penozetaal. Tijdens de try-outs merkte ik ook dat de zaal wordt meegezogen in de spanning van het mysterie." De moord op de prostituee spreekt nog altijd tot de verbeel ding. Thrillerauteur Tomas Ross schreef er een boek over en er werd een speelfilm over de affai re gemaakt. Misdaadverslaggever Peter R. de Vries dook vijfjaar ge leden ook in de zaak. Tevergeefs. Bral: „Het is een moeras." Sebilla Niemans werd 2 no vember 1959 dood aangetroffen in haar huis aan de Nieuwe Ha ven in Den Haag. Ze was drie da gen eerder gewurgd en lag er vol gens het politierapport bij alsof ze sliep. Haar nachthemd was on gekreukt, een vinger wees naar haar vagina. Er was geen geld stolen. De dagopbrengst van 160 gulden stond nog in een blikken doosje op de schouw. „Vervolgens is er van hoger hand alles aan gedaan om de op de Duitse prostituee Rosema- rie Nitribitt in 1957. Ook zij had onder haar bezoekers politici en de zaak werd evenmin opgelost. Na haar dood bleek dat Dolly schatrijk was. „Ze bezat het equi valent van 2 miljoen euro. Ze ont ving 25 tot 30 klanten per dag, maar dat verklaart dat enorme be drag niet. Ze had tientallen buis jes met gouden tientjes in huis. Toen het huis in 1977 werd ge sloopt, vonden werklui nog gou den munten." De apotheose in wat steeds meer tot een platte doofpotaffai re werd, was de brief die de hoofdcommissaris van politie, Jan Gualthérie van Weezei, in zijn kluis bewaarde en die na zijn dood vernietigd diende te worden. Dat deed zijn zoon Hans, maar niet voordat hij een en ander had gelezen. De inhoud was klaarblijkelijk schokkend, want 'in het staatsbelang' heeft de CD A-politicus de inhoud nooit onthuld. In zijn solovoorstelling speelt Bral vijf rollen: Gerard V., de ver maarde patholoog-anatoom Jan Zeldenrust, Dolly's minnaar Cor de Bruin, de boekhouder en haar bouvier Nicky. „Die was immers thuis toen ze werd vermoord." Het programma wil ook een eerbetoon zijn aan de vrouw 'voor wie na de dood geen ge rechtigheid bestond'. „Alle spo ren zijn vernietigd. Alsof ze er nooit is geweest. Mijn moeder zat, net als Dolly, in een wees huis. Had ook een liefdeloze va der en een stiefmoeder met wie ze niet overweg kon. Ook haar jeugd werd door de oorlog ver scheurd. Mijn moeder is fantas tisch terechtgekomen. Bij Dolly ging het de andere kant op." moord toe te dekken", weet de ca baretier. „Uit aantekeningen van rechercheurs blijkt dat er steeds deuren dichtvielen als ze een spoor volgden. Politiemensen werden van de zaak gehaald. Of er verdwenen bewijsstukken." „Een taxichauffeur die onder ede wilde verklaren welke politi ci hij regelmatig van Het Binnen hof naar Blonde Dolly reed, werd op gezag van hogerhand niet ver hoord. Uiteindelijk wees het be wijs in de richting van Gerard V., de bodyguard van Dolly. De ver dachte werd persoonlijk ver hoord door de chef van de recher che. Een proces-verbaal werd niet opgemaakt. Gerard V. leeft nog. Hij is 88 en ik heb hem be zocht. Maar hij zwijgt." Van ten minste één politicus, zegt Bral, is bekend dat hij Blon de Dolly frequenteerde. „Profes sor Oud, oprichter van de WD en voormalig burgemeester van Rotterdam, werd betrapt door een journalist." Blonde Dolly was buitenge woon populair tussen dames van lichte zeden die luisterden naar namen als Vette Marie en 't Zui- gertje. „Dolly had klasse. Ze zat niet in bikini achter het raam, maar in mantelpakje. Verscholen achter een gordijntje. Dat moet opwindend zijn geweest in een tijd dat de zedenpolitie nog boe tes uitschreef als hoeren op hun raam tikten, knipoogden of een te bloot knietje toonden. De klan ten van Dolly stonden niet zel den in een rij op de stoep op hun hun beurt te wachten. Of ze aan trekkelijk was? Haar ex-man zei eens: 'Ze was niet mooi, ook niet lelijk, maar had een vermoeide bekoorlijkheid'." Bral gelooft de theorie van au teur Tomas Ross die stelt dat Blonde Dolly klanten uit gezag hebbende kringen moet hebben gechanteerd. Dat gaat terug tot de tijd dat zij tijdens de bezet ting in een illegaal Amsterdams bordeel werkte, dat uitsluitend werd bezocht door de Wehr- macht en hoge NSB'ers. „Meteen na de oorlog was Ne derland een puinhoop. Er wer den rekeningen vereffend, de chantage-industrie bloeide. Dol ly trouwde in 1950 met een vio list van het Residentie Orkest en bewoog zich plots in betere krin gen. Bijvoorbeeld in het Kur- haus. Daar moet ze voormalige klanten hebben gezien. Mannen die de dans waren ontsprongen en nu hoge functies bekleedden. Die is ze gaan afpersen." Dat het verscheiden van Blon de Dolly wereldnieuws was, kwam door de overeenkomst met de geruchtmakende moord 'Haar klanten stonden in een rij op de stoep' door Arno Celder Sjaak Bral speelt vijf rollen, waaronder die van bouvier Nicky. foto Alex de Jong Kijk voor speellijst op www.sjaakbral.nl Prostituee Sebilla Niemans had in eerste instantie als be roepsnaam Zwarte Molly. Pas later blondeerde ze haar haren en werd ze bekend als Blonde Molly.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24