Chaos bij ontruiming kamp Calais Wie het ook wordt, de VS krijgen een bijzondere president Kalifaat pakt strijders hard aan Anti-terrorismecoördinator Schoof waarschuwt geradicaliseerde jongeren. „Weet bij wie je je aansluit." Taxichauffeur die op klant inreed weer vrijgelaten Brandweer redt man uit bankstel Hoofdluis vindt puberkapsels zalig DEN HAAG. In totaal 75 Neder landse jihadisten zijn vastgezet door terreurbeweging IS, acht van hen zijn geëxecuteerd. Dat bericht komt naar buiten vanuit het kalifaat, waar ook Nederlan ders zich begeven en als strijders samen optrekken. Het nieuws wordt nu meteen aangegrepen om geradicaliseerde Nederlan ders te waarschuwen, ook al kun nen de berichten nog niet wor den bevestigd. „Weet bij wie je je aansluit", klinkt uit de mond van Dick Schoof, Nationaal Coör dinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). Experts vermoeden dat de boodschap - reis niet af - nu eindelijk écht aan zal komen. Experts vermoeden dat die boodschap nu eindelijk écht aan zal komen, nu IS zijn eigen strij ders keihard lijkt aan te pakken, als ze zich niet voegen naar de re gels die daar gelden. „Je moet je nu helemaal wel achter de oren krabben, als al het andere niet voldoende was om daar niet naar toe te gaan", zegt hoogleraar Edwin Bakker. Maar het is wel belangrijk dat er de komende dagen meer dui delijk wordt over het lot van de Nederlandse strijders. Nu zijn nog geen namen bekend en zijn de berichten nog onbevestigd. Die zouden daardoor kunnen worden afgedaan als propaganda. Geen ontsnapping Hoewel er geen Nederlander meer weet te ontsnappen uit het kalifaat - ook al zochten sommi gen hulp in hun oude thuisland om dat te doen - wordt er nog wel naar afgereisd. Volgens de AIVD zijn er tot eind 2015 ruim 200 Nederlanders naar Syrië en Irak vertrokken, 150 van hen zijn man en hebben zich dus zo goed als zeker als strijder aangesloten bij IS. Tot nu toe kwamen onge veer dertig Nederlanders terug, ook kwamen rond de dertig Ne derlanders om het leven. Opmer kelijk genoeg zit het merendeel van de Nederlandse jihadisten die in Syrië zijn dus vast, als de berichten kloppen die nu vanuit het kalifaat naar buiten komen. Samen zouden zij een Neder landse brigade hebben gevormd binnen IS. In Nederland wordt door een groep ouders ondertussen gepro beerd uit te zoeken wat er klopt van het nieuws. Ouders die nog contact hebben met hun kind in het kalifaat, trachten meer infor matie in te winnen. Gisteren waren ze daar nog niet in geslaagd. In Hart Ziel Het zittend meisje met de witte kap: Jan Toorop tekende haar in 1912 op Walcheren. In de grote overzichtsten toonstelling van Toorops werk, nu te zien in Den Haag, nemen zijn Zeeuwse schilderijen een belangrijke plaats in. Want Jan Toorop zag het licht in Zeeland. De politie Zeeland/West-Bra bant heeft dat bevestigd. Over wat er zondag precies in Koude- kerke is gebeurd, doet de poli tie geen mededelingen. De taxi chauffeur is aangehouden om dat hij wordt verdacht van po ging tot zware mishandeling. Hij reed net voor 5.30 uur een groepje stappers naar het dorp, stopte bij de pin-auto- maat waarna de inzittenden wegrenden. Kort erop rijdt de taxi op het Dorpsplein één van de inzittenden aan en ramt daarbij de gevel van een wo ning. Het taxibedrijf waar de chauffeur voor reed - TCR - on derzoekt of het maatregelen kan nemen tegen het groeiend geweld tegen taxichauffeurs. Het bedrijf heeft zo'n 800 men sen in dienst, van wie zo'n 450 taxichauffeurs. Volgens Peter Markusse, directeur taxi van TCR Group, onderzoekt het be drijf de mogelijkheden van vooraf betalen en het plaatsen van camera's in taxi's. VLISSINGEN. Een man die met zijn arm klem was komen te zitten in een bankstel, is giste ren om kwart voor vijf bevrijd door de brandweer. Het onge val gebeurde in een woning aan de Hurgronjestraat in Vlis- singen. Een ambulancemedewerker heeft de man daarna onder zocht. Het uitgerukte blusvoer- tuig kon binnen tien minuten weer terug naar de kazerne. PAGINA 8 9 IS doodt Hollandse jihadiV door Cyril Rosman en Carla van der Wal pagina 3: 'Vermoord door broeders' www.pzc.nl Editie WALCHEREN DINSDAG 1 maart 2016 258e jaargang nr. 51 Los nummer €2,00 Abonneeprijs€1,11 0° Regenen 444 natte sneeuw Het meisje van Toorop ZEELAND 8 9 foto: detail uit Toorops tekening door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN. De taxichauffeur die zondagochtend in Koudeker- ke op een dronken klant inreed omdat die niet wilde betalen, is vrijgelaten. Zeeland 8Taxichauffeurs vaak de klos 7 11688 5 5 5 5 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1