Het wordt steeds drukker. Je jaagt elkaar op' NIEUWS 11 Mariëtte Patijn (49) heeft in 25 jaar vakbondswerk veel meegemaakt, maar nu gaat het richting 'totale afbraak'. 0 2015 „De baas verzint steeds nieuwe truc jes om onder die recente regels uit te komen. Dat vertellen ze gewoon. Eentje zei me: 'Werknemers zijn ge woon een gebruiksartikel'. Met con tracten, schimmige uitzendbureaus en ik heb zelfs een programma ge zien om mensen te ontslaan vlak vóór ze recht hebben op vast werk. Ze hebben een fleXTC-pilletje te veel op. En verder is het goedkoop, goedkoop en zoek het lekker uit. Niet gek dat 39 procent van de werk nemers het management niet meer vertrouwt." tracten, dat aantal stijgt sterk, ook onder mensen met hogere opleidin gen. De helft van de architecten heeft geen vaste baan." „Zonder vast werk geen pensioen. Fondsen kopen die paar maanden opbouw af. Dat is goedkoper dan straks een paar euro uitbetalen. Zo zie je keer op keer dat je niets op bouwt." „Met een vaste baan zie je het pen sioen ook zakken. Grote groepen der tigers en veertigers van nu moeten straks als ze 66 of 67 zijn, vaak rond komen van AOW en een wel heel klein pensioentje. Gaat de politiek dan pas verbaasd vragen waarom die ouderen niet kunnen rondkomen?" 'De dertigers en veertigers van nu hebben straks AOW en een héél klein pensioentje Kasia Buchta (26) werkt op de logistieke afde ling van een grote fa briek in Eindhoven. Vier jaar als uitzendkracht, en sinds een jaar met een vast con tract. „Elk jaar gaat de werkdruk omhoog. Als uitzendkracht doe je meer dan je kunt, bang om je werk te verliezen. Vaak vier, vijf uur overwerken tot acht uur 's avonds en de volgende dag om zes uur weer op. Je voelt je ge dwongen om op zaterdag te wer ken. Ziek? Dan ga je ook naar je werk. Ik ben heel blij met mijn contract. Het is niet rustiger. Het harde werken van de uitzend krachten jaagt het tempo op. De werkmeester zegt: 'het lukt hen toch ook?' En alles moet met steeds minder mensen. Dan heb ik geen tijd om manco's op te schrijven omdat ik vier dingen 'Ik ben blij met mijn vaste contract Het wordt niet rustiger, alles moet met steeds minder mensen' aan de mensen in de productie lijn moet leveren in plaats van één. Dan ben je dus vier keer te laat. Oudere collega's zijn vaak gestrest en gespannen en komen veel bij de bedrijfsarts. Als uit zendkracht had ik ook nog stress als ik niet kon werken. 'Lage pro ductieperiode, blijf deze week maar twee dagen thuis', zeiden ze dan. Onbetaald dus dat kostte me soms bijna 400 euro per maand. Dan was het moeilijk om rond te komen." „Die bedrijven ken ik, maar er zijn ook rijke ondernemingen. Daar zit ten de managers op hun troontje. Met zelf een goed pensioen en sala ris zijn ze bezig met afbraak. De winstmarges moeten omhoog, dus moet jij inleveren. Terwijl de bruto winst in bedrijven in 2014 bijna twee keer zo groot was als tien jaar ervoor. Werknemers zijn in die pe riode acht miljard euro meer belas ting gaan betalen: nu 31 miljard eu ro. Belasting bij bedrijven zakte van zestien miljard naar tien miljard." „Ik was bij een distributiecentrum waar de vaste werknemers staakten om de contractcollega's in vaste dienst te krijgen. Want ze vonden: steeds andere mensen inwerken, dat levert slechte kwaliteit en ho ge werkdruk op. Een FNV-colle- ga vertelde van een bedrijf waar ze staakten voor hun ge zondheid: om niet in vier maar in vijf ploegen te mo gen werken. Langdurig nachtdiensten draaien is vol gens wetenschappers gevaar lijk voor je lijf." „Vaste werknemers bezuinigen op van alles, van vakanties tot de bood schappen. Werknemers zonder vas te baan weten niet of ze de komen de maand water en licht kunnen be talen, de huur of de hypotheek. Eerst was dat één op vijf en nu al één op vier. Door meer tijdelijke con- „De werkdruk is in een paar jaar fors gestegen. Ik denk aan een apothekersassistente die zestig uur beschikbaar moet zijn voor twintig uur werk en elke ochtend om half ze ven naast de telefoon moet zitten. Ik denk ook aan de vaste collega die het ondertussen zwaar heeft om alle pillen veilig over de toonbank te krij gen. Die stijgende druk zie je overal. Je werk goed kunnen doen, is een sterk groeiend probleem." DINSDAG 1 MAART 2016 'Werknemer? Gebruiksartikel!' Vindt werk Lichamelijk of geestelijk zwaar Werkt regelmatig onder hoge werkdruk door Bart van Eldert Uitzendkrachten krijgen hetzelfde loon, tijdelijke contracten lopen nu een maal af: hoezo afbraak? Een op drie zit nu al in de rats over het pensioen van straks. Waarom? Kasia Buchta foto Kees Beekmans Bezorgd over toekomst baan inkomen is onvoldoende om rond te komen Bedrijven knokken zich uit de crisis. U ontkent hun zorgen. Bonden willen ook altijd geld. Waar gaan de geldzorgen dan over? Wat vindt u het meest schokkend in het onderzoek? Mariëtte Patijn, hoofdbestuurder bij FNV: „Veel managers zitten op hun troontje en jij moet inleveren." foto Shody Careman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11