effeweg.nl All-inclusive TirolKirchberg €20,- KORTING 8 NIEUWS De puzzels in de krant hebben een grote schare trouwe fans. Vanaf vandaag komen ze van de firma Sanders uit Vaassen. NIEUWE MAKERS Maart ACTIE! effeweg.nl Hij was een jaar of vijf toen zijn va der begon met de puzzelboeken, ver telt Martin San ders. „Na de mavo ben ik hier begonnen. Ik zocht puzzels uit, typte ze uit en plakte ze op pagina's. Op mijn 21e nam ik de zaak over." Sanders werpt een blik op het schap met gekleurde covers: „Negen boekjes hadden we in het begin. Nu publi ceren we 550 puzzelboeken per jaar en leveren we losse puzzels aan kranten en tijdschriften." Waren het aanvankelijk vooral kruiswoordraadsels en woordzoe kers, de afgelopen jaren kwam er een keur aan puzzels en niveauver schillen bij. De sudoku gaf tien jaar geleden een flinke boost aan de puzzelverkoop. „Een enorme hype. De sudoku wordt Japans ge noemd, maar is uitgevonden door een Zwitser. Toen Britse kranten ermee waren begonnen, wilde ie dereen ze hier ook. De sudoku is een superleuke puzzel. Ik vind het altijd weer mooi om die tot een goed eind te brengen. Omdat er geen woorden aan te pas komen, is hij geschikt voor een breed en ook jong publiek. De sudokuhype is inmiddels wel voorbij, maar het blijft een populaire puzzel." Veel lezers vinden puzzelen rustgevend. „Puzzelen is ontspan nen nadenken. Iedereen heeft een type puzzel waarvan hij rustig wordt. Voor de één is dat woorden wegstrepen in een woordzoeker, voor een ander peinzen over een cryptogram. Dat is best versla vend." Op dit moment is de filippine heel populair. „Die is afgeleid van de kruiswoordpuzzel, maar heeft geen zwarte vakjes en geen woor den die elkaar kruisen. De puzze laar moet cijfers en letters combi neren om tot de oplossing te ko men. Dat maakt het moeilijker en dat vinden mensen leuk. Wat het op het moment ook goed doet, zijn lijnpuzzels voor volwassenen. Je trekt net als in je kindertijd lijn tjes van cijfer naar cijfer om een af beelding te krijgen." Sinds de jaren '80 worden bij San ders de meeste puzzels bedacht door de computer. Alleen de filip pine en het cryptogram worden nog met de hand gemaakt door puzzelmakers. Sanders heeft 36 medewerkers. „Elke puzzel gaat langs twee van onze redacteuren voor hij de krant in gaat. We wil len niet tornen aan onze kwali teit, het moet altijd kloppen." 'Elke puzzel gaat langs twee van onze redacteuren. We tornen niet aan de kwaliteit, het moet altijd kloppen' Een paar jaar geleden stapten de kranten van de Persgroep over naar Sanders. Dat hij de regionale kranten nu ook tot zijn klanten mag rekenen, vervult hem met trots: „Onze hele redactie heeft vooraf goed gekeken naar de in houd en het niveau van de be staande puzzels, zodat de lezers krijgen wat ze gewend zijn." Ervaren puzzelaars zullen klei ne verschillen opmerken. Die zit ten dan vooral in de puzzelwoor den, aantal hokjes en omschrijvin gen. Iedere puzzelmaker heeft zijn eigen stijl. Sanders: „De ene cryp- togrammenmaker stopt bijvoor beeld iets meer humor in de om schrijvingen dan de ander. Die af wisseling maakt het leuk." Het woordbestand is voor elk puzzelbedrijf uniek. Het levert in tern geregeld discussie op. Laat je ouderwetse woorden als aat (wil de haver) staan en gebruik je nieu we woorden zoals iPad en laptop? „Wij hebben gekozen voor beide, we vinden dat puzzelen ook een verrijking van je woordenschat moet zijn." Naast de reguliere puzzels ko men er meer prijspuzzels in de krant. „Lezers vinden het heel mooi als ze met puzzelen ook nog iets kunnen winnen. Daarom ma ken we die puzzels niet te moei lijk, dan kan iedereen meedoen." Stedentrip Londen va. €139 Kroatië va. €299 Saueriand ALL-INCLUSIVE va.€319 Rondreis Andalusië va. €759 Grand Tour Bella Italia va. €1099 Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 1 8 1 I 5 In deze krant ston den de afgelopen ja ren puzzels die wa ren gemaakt door de Keesing Media Group (dat inmiddels deel uitmaakt van de Tele graaf Media Groep). Het nieuwe moeder bedrijf van deze krant, de Persgroep, werkt met Sanders Puzzelmedia Groep. Daarom publiceren wij vanaf vandaag de puzzels van Sanders. Dat is een minder gro te verandering dan het lijkt: de afgelopen jaren zijn een aantal puzzelmakers van on der meer Keesing overgestapt naar Uit geverij Sanders Puz zelmedia Groep. Ook JFS, een puzzel bureau uit Roermond dat tot 2011 de puz zels voor deze krant maakte, is opgeno men in de Sanders Puzzelmedia Groep. effeweg.nl/alpen 10 DAGEN op alle reizen naar s. de Alpen! 'Puzzelen is ontspannen nadenken' door Marieke Monden 3/4/5 daagse busreis Logies ontbijt Diverse vertrekdata Highlights: Big Ben Buckingham Palace Westminster Abbey 8/10 daagse busreis Halfpension Diverse vertrekdata Highlights: Opatija Rovinj Plitvice Meren Eiland Krk 5 daagse busreis All-inclusive Diverse vertrekdata Highlights: Paderborn -Teutoburgerwald Diemelsee Brilon 15 daagse busreis Halfpension Vertrek: 11 apr, 2,16 mei Highlights: Sevilla Córdoba Granada Ronda Alhambra 22 daagse busreis Halfpension Vertrek: 30 mei, 19 sep, 17 okt Highlights: Venetië Pisa Rome Napels - Vesuvius Florence Fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. COUPONCODE WEG09 O r\i X u O cc co cc —I O <N I LU CC I X CC I O '0 Filippine NU VANAF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8