Jacht op 'klant' draadloos internet Retranchement zoekt een nieuwe dorpsraad Fietseninzameling in Terneuzen boven verwachting ZEEUWS-VLAANDEREN 15 Lieke de Cock (24) zamelde zaterdag 86 fietsen in voor vluchtelingen op Marina Beach. TERNEUZEN. 'Ik moet daar iets aan doen', dacht studente Lieke de Cock (24) uit Biervliet, toen ze vluchtelingen met zware bood schappentassen zag zeulen van Hoek naar Marina Beach. Te voet langs de kant van de weg, met soms ook nog een kleintje aan de hand dat het hele eind meestapt. De studente aan de Technische Universiteit in Eindhoven was in de kerstvakantie bij haar ouders thuis in Biervliet. „We hadden het over die situatie gehad", vertelt haar vader Ronald. „Ik ging even met de hond wandelen en toen ik terugkwam had Lieke al met het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) gebeld", zegt hij, la chend om de doortastendheid van zijn dochter. „Als ik zoiets zie, wil ik er wat aan doen", zegt Lieke nuchter. „Ik heb wel eerst over legd met COA, je kunt niet zo maar fietsen in gaan zamelen. Het bleek bij hen ook al op de plan ning te staan en er komt een werk- Om elf uur staan er al zeker veertig fietsen, driewielers, stepjes, vouwfietsen en zelfs een tandem plaats waar mensen kunnen leren om zelf een band te plakken." Daarom staat Lieke vanaf ne gen uur 's ochtends met haar ouders en enkele vrijwilligers bij het gebouw van de personeelsvere niging van Dow in Terneuzen. Om fietsen in ontvangst te ne men. „We zeiden meteen 'ja' toen Ronald vroeg of ze ons terrein konden gebruiken. Het is een ge weldig initiatief en een kleine moeite", zegt voorzitter van de personeelsvereniging Peter Men- tink. Om elf uur staan er al zeker veertig fietsen, kinderfietsen, drie wielers, stepjes en vouwfietsen. Aan het eind van de dag zijn het er zesentachtig. Er zit zelfs een tandem bij. Stralend bedankt Lie ke alle mensen die een of zelfs meerdere fietsen komen brengen. „Ik vind de verhalen mooi. Ieder een heeft een reden om een fiets te komen brengen. Zo sprak ik ie mand die niet meer kan fietsen en de fiets daarom weggeeft. Dat doet wat met me", zegt ze. Marijn Geirland uit Terneuzen heeft een fiets over en geeft deze ook graag weg. „Dit is een mooie gelegenheid", zegt hij. Hij gaat te voet weer naar huis. „Ik hoef niet ver hoor", zegt hij geruststellend. Huib van Geffen fietst graag sa men met zijn vrouw en ze hebben pas nieuwe fietsen gekocht. „Men- 'Ik vind de verhalen mooi. ledereen heeft een reden om een fiets te komen brengen' sen kunnen helpen is beter dan een paar centen voor een tweede hands fiets krijgen", vindt hij. Lieke en haar ouders zijn ver rast door alle hartverwarmende reacties en fietsen die veelal klaar zijn voor direct gebruik. Lof voor hun eigen inspanningen wuiven ze bescheiden weg. „Je moet ie mand behandelen zoals je zelf ook behandeld wilt worden", zegt Lie- ke's moeder Elly. RETRANCHEMENT. Een dorp zon der dorpsraad kan niet, vinden de inwoners van Retranchement. Er wordt komende drie maanden daarom actief gezocht naar nieu we bestuursleden. Als dat niet lukt, wordt de raad ontbonden. De vijfkoppige dorpsraad nam vrijdagavond afscheid tijdens de algemene ledenvergadering. Twee leden traden af en de andere drie vinden een bestuur met drie le den niet werkbaar. Dat kondigde voorzitter Bram Basting al eerder aan, zodat nieuwe bestuursleden zich op voorhand konden melden. Er hadden zich geen kandidaten gemeld, waardoor ter plekke werd besloten dat de drie bestuursle den nog drie maanden aanblijven om lopende zaken te behartigen. Ondertussen wordt naarstig naar enthousiastelingen gezocht die het stokje over willen nemen. De reden voor het vertrek van het bestuur liet Basting in het midden, maar communicatie met de gemeente Sluis speelde mee. „Ik wil niet met modder gooien, maar vooruit kijken", zei hij. Het dorpsblad De Truzementenaar wordt in ieder geval voortgezet door de redactie. Over drie maan den vindt er opnieuw een algeme ne ledenvergadering plaats, waar in de balans wordt opgemaakt. Greenet is al enige tijd actief in het gebied en daar komt Wireless- XS nu bij. Ze hebben allebei een minimaal aantal deelnemende huishoudens nodig om het snelle internet te kunnen realiseren. „Als je naar de grootte van het ge bied kijkt, is het niet handig als het versnipperd wordt", zegt woordvoerder Bart Heinink van Greenet, dat vijftig deelnemende huishoudens nodig heeft in een straal van vier a vijf kilometer. „Maar het staat iedereen natuur lijk vrij om aan de slag te gaan, partijen maken daar een eigen af weging voor." WirelessXS heeft in Schoondijke en omgeving veer tig huishoudens nodig om snel internet te kunnen garanderen. Het valt veel mensen op dat er nu twee partijen actief zijn in het buitengebied van de gemeente Sluis Directeur André Kalsbeek denkt niet dat de partijen in eikaars vaarwater zitten. „Het valt veel mensen op dat er nu twee par tijen actief zijn in het gebied. Maar de proposities van ons en Greenet verschillen. Wij bieden ook televisie en telefonie aan." Greenet voerde vorig jaar met de Provincie Zeeland en de gemeen te Sluis al met succes een proef uit met draadloos internet in het buitengebied rond Cadzand-Bad. Om in de rest van het buitenge bied ook voor snel internet te zor gen, peilt Greenet of er animo voor is. Die inventarisatie loopt tot en met vrijdag 18 maart. „Het loopt goed", zegt Heinink. „We hebben goede hoop dat we in een groot deel van het gebied aan de slag kunnen." WirelessXS houdt vanavond een informatie bijeenkomst in IJzendijke. Het be drijf licht in het Mauritshof om 19.30 de plannen toe om Schoon dijke en omgeving te voorzien van draadloos internet, hd-televi- sie en telefonie. MAANDAG 29 FEBRUARI 2016 Iedere fiets heeft een verhaat door Sophie Stockman Marijn Geirland uit Terneuzen geeft zijn fiets af aan Lieke de Cock. Zij zamelt fietsen in voor de vluchtelingen van Marina Beach in Hoek. foto Peter Nicolai Lieke de Cock initiatiefneemster door Sophie Stockman door Sophie Stockman SLUIS Aanbieders van draadloos internet hebben de gemeente Sluis ontdekt. Het buitengebied moest het lang zonder snel inter net stellen. Nu zijn er ineens twee partijen actief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71