Ook dagbesteding bij Ruilwinkel Goes Honderden Zeeuwen drinken maand niet Veilig contact met arts Service Whatsapp is niet veilig genoeg 12 ZEELAND Nooit meer wachten. Patiënten van huisarts Mookhram kunnen vanaf april chatten via zijn eigen app. COMMENTAAR Met de vanzelfsprekendheid waarmee vrijwel ieder een tegenwoordig over vrijwel alles online commu niceert, hebben ook steeds meer patiënten en artsen contact. Even appen is veel gemakkelijker dan bel len, zeker als het niet echt dringend is. Artsen onderling sturen bijvoorbeeld een medische foto van een patiënt rond als zij naar advies zoeken over een complex ziektebeeld. Dit is prima. Met één kanttekening. Die maakte de Autoriteit Persoonsgegevens vo rige week. De privacywaakhond constateert dat het niet veilig is om medische gegevens op deze manier te delen. Gelukkig wordt hier en daar al een tijdje naar oplossingen ge zocht om het gat te dichten. In Vlissingen heeft huisarts Ray mond Mookhram samen met ICT-bedrijf Frisbee een veilige app ontwikkeld: Icarus. Mookhram wil met deze soft ware service bieden aan zijn pa tiënten. De sprong naar een com- Beveiliging van medische zaken kunnen we niet aan artsen en bedrijven overlaten pleet systeem dat ook door artsen onderling kan worden gebruikt, lijkt niet groot. Op dit terrein is overigens veel meer initiatief. Binnen en buiten Nederland. Deze activiteiten kunnen we niet helemaal overlaten aan medici en bedrijven. Voor een veilige medische informatieuitwisseling is minstens een duidelijk wettelijk kader nodig. De Ruilwinkel wordt al negen jaar gerund door ruim veertig vrij willigers. Ook mensen met bij voorbeeld een verleden in de psy chiatrie willen graag meehelpen. 'Mensen die het 's middags te druk en chaotisch vinden, begeleiden we 's ochtends' Nel Bouterse coördinator Ruilwinkel Voor hen is het 's middags tijdens openingsuren al snel te druk en chaotisch, zegt coördinator Nel Bouterse. „Daarom zijn we met het idee gekomen om 's ochtends met maximaal zes mensen allerlei voorbereidend werk te doen. Dat kan het inrichten van de winkel zijn, het doen van boodschappen of bijvoorbeeld de kleren die we binnenkrijgen strijken." Bouterse, zelf afkomstig uit de zorg, zal sa men met enkele anderen de bege leiding op zich gaan nemen. Het nieuwe 'kringloopwaren huis' Nobel biedt vanaf april ook werkervaringsplaatsen. Volgens Bouterse richten zij zich weer net op een andere doelgroep. De dag besteding van de ruilwinkel is er namelijk niet zozeer op gericht om mensen klaar te stomen voor een reguliere baan. „Ik denk dat voor veel mensen 's middags mee draaien het hoogst haalbare is", al dus Bouterse. Zij ziet Nobel en de succesvolle kringloopwinkel Goed en Gebruikt ook wat betreft klan dizie niet als concurrenten. „Het grote verschil is dat het bij ons om ruilen draait." De andere kringlopen zitten in veel grotere panden, maar Bouterse heeft niet de behoefte om te verhuizen uit Goes-West. „Wel hebben we drin gend opslagruimte nodig voor gro te meubels. Die staan nu nog gra tis aan de Evertsenstraat, maar daar moeten we binnenkort uit." Almanak Vocht afdrijvende medicijnen, ofwel gewoon plaspillen. Wie ze slikt, heeft graag een toilet in de buurt. Een Mid delburger van rond de zestig jaar had onlangs plotselinge aandrang toen hij bij een elektronicabedrijf in het Zeeuwse was. Tijdens een gesprek met een verkoper over een nieuwe printer werd de nood te hoog. Op de vraag of hij even gebruik mocht ma ken van het toilet, kwam het resolute antwoord van de verkoper: „We heb ben geen klantentoilet", waarna hij er glimlachend aan toevoegde: „Het enige dat ik u aan kan bieden zijn de bosschages naast de winkel." 112-nieuws Zes mensen met drank op betrapt De politie hield dit week end een grote alcoholcon trole in IJzendijke, Sluis en Terneuzen waarbij bestuur ders een blaastest moesten doen. Zes bestuurders liepen te gen de lamp, zij moeten zich naast een boete ook melden voor een cursus over alcohol en verkeer. Bij de Middenweg in IJzendij ke moest een bestuurder uit Breda zijn rijbewijs zelfs inleveren omdat hij zeven keer te veel had ge dronken. In Terneuzen werd het rij bewijs van een twintigjari ge automobiliste ingeno men op het Stadhuisplein. Traumaheli haalt patiënt op Een patiënt in een woning aan de Schelpweg in Dom burg is zaterdagavond rond 21.00 uur opgehaald met de traumahelikopter. Het is niet bekend wat de patiënt precies mankeerde. De traumahelikopter zou er ongeveer drie kwartier over doen om vanuit Nij megen naar Domburg te vliegen. Daarom besloten ambulan cemedewerkers de helikop ter tegemoet te rijden. Op de Schietbaan in Middel burg werd de patiënt over geladen van ambulance in de helikopter. Uitslaande brand in schuur In een schuur aan de Blom- weg in Clinge heeft zon dag een uitslaande brand gewoed. Niemand raakte gewond. Twee blusvoertuigen en een hoogwerker werden opgeroepen evenals twee watertankwagens uit Kiel- drecht (B) en Terneuzen. Vanwege de hevige rook ontwikkeling hield de poli tie toeschouwers op ruime afstand. Wat er in de loods opgesla gen lag, is nog niet duide lijk. Tholen vier keer doelwit inbreker Op Tholen is dit weekein de vier keer ingebroken. Dat meldt wijkagent Nico van den Wijngaard op Twitter. Twee woninginbraken von den plaats aan de West poort in Sint Maartensdijk. De andere twee inbraken gebeurden in de Koningin Julianastraat in Tholen. Wie daar iets gezien heeft of meer kan vertellen over de inbraken kan bellen met de politie op telefoon nummer 0900-8844. Anoniem bellen kan ook via 0800-7000. VLISSINGEN. Een maand lang de fles laten staan. Hoe is dat? Krijg je er iets van? Vinden vrienden en familie je dan een watje? Een paar honderd Zeeuwen gaan het vanaf komende dinsdag merken. Want zij doen mee met de an ti-alcohol-campagne IkPas. Aan melden kan nog. Voormalig-atlete Nelli Coo- man is dit jaar het boegbeeld bij de Zeeuwse anti-alcohol-cam- pagne IkPas. Die start dinsdag 1 maart en de bedoeling ervan is om 30 dagen geen alcohol te drin ken. Onder de naam 'Laat ze niet (ver)zuipen!' werken alle Zeeuw se gemeenten samen met GGD Zeeland, Indigo Preventie, Poli tie Zeeland-West-Brabant, Admi raal De Ruyter Ziekenhuis en an dere maatschappelijke partners om het overmatig alcoholge bruik onder jongeren aan te pak ken. Wil je meedoen? Dan kun je je nog tot en met vrijdag 4 maart aanmelden via www.ik- pas.nl. Maar dan moet je wel van af 1 maart geen alcohol hebben gedronken. Zeeuwse deelnemers krijgen gratis - zolang de voor raad strekt - het blauwe Ik- Pas-polsbandje toegestuurd. Wat is er nu handi ger dan even ap pen met je dok ter? Gewoon, om een vraag te stellen, een afspraak te maken of een herhaalrecept aan te vragen. Gemak dient de mens toch? Dat dacht huisarts Raymond Mookhram uit Vlissin gen nou ook. Samen met ICT-be drijf Frisbee ontwikkelt hij een WhatsApp voor artsen en patiën ten: Icarus. Want gewoon appen mag natuurlijk niet. Het was de laatste tijd hot nieuws. Artsen die WhatsApp ge bruiken om gegevens over pa tiënten uit te wisselen moeten daarmee stoppen, gebood de Au toriteit Persoonsgegevens. Vol gens de privacywaakhond is de chat-app daarvoor niet veilig ge noeg. Toeval of niet, maar Mookhram ontwikkelt al dik een jaar een veilige WhatsApp voor de zorg: Icarus. Een app die de 3080 patiënten van zijn praktijk vanaf april op hun Android of Apple telefoon kunnen installeren. „Ik ben te veel een regelneef geworden", vertelt Mook hram. „Ik wil mijn werk als arts zo goed mogelijk kunnen doen zonder last te heb ben van het regelen van dingen. Ik wil met mijn patiënten kun nen praten over hun probleem. Mijn assistenten krijgen het ook steeds drukker met andere ta ken. Dus vroeg ik me af hoe we Ik wil met mijn patiënten kunnen praten over hun problemen zonder last te hebben van regeldingen' ervoor kunnen zorgen dat we ons zoveel mogelijk kunnen rich ten op het echte werk, in plaats van het regelen van din gen." Zijn ant woord: Icarus. Daarmee kunnen Mookhrams pa tiënten afspra ken maken en korte vragen stellen via een chat. door Joeri Wisse GOES De Ruilwinkel aan de Cou- wervestraat in Goes is binnenkort ook 's ochtends open. Niet voor ge wone klanten, maar voor Goesena- ren die er dagbesteding krijgen. De winkel krijgt hiervoor twee jaar lang subsidie van de gemeente. Wie een ruimte overheeft of informa tie wil over de dagbesteding, kan mai len met n.bouterse@smwo.nl Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN DOMBURG CLINGE THOLEN App jij de door Jeffrey Kutterink Kijk voor meer informatie op: www.laatzenietverzuipen.nl. door Jeffrey Kutterink Raymond Mookhram huisarts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65