SMWO moet Schouwse jeugd weer op het rechte pad krijgen Zoekactie naar man Reünie op laatste avond van jongerensoos in Burgh-Haamstede SCHOUWEN-DUIVELAND 15 Jongerensoos Big S was zaterdag voor het laatst open. Ouderen snappen wel waarom de tent sluit. Jongeren niet. Een schuur tot in de klein ste hoekjes gevuld met muziek, mensen en con dens. Beregezellig was het zaterdag, tijdens de allerlaat ste avond van jongerensoos Big S in Burgh-Haamstede. „Maar vergis je niet", zegt Ma- rius Landegent tussen het tappen door, „er zijn nu erg veel mensen, vanwege het afscheid. Normaliter is er bijna niemand meer. Een paar weken geleden was er op een vrijdagavond twaalf euro omzet. De soos ligt op zijn gat." In 47 jaar zijn in de Big S veel biertjes getapt, grappen gemaakt, tranen gelaten, verkeringen aan ge gaan en ook weer uit. Cor Radema ker leerde er zijn vrouw Anja ken nen. „Vanaf dag één heb ik in het bestuur gezeten, altijd geholpen met klusjes, maar de laatste jaren kwam ik er niet meer. Wat moet ik hier nog, dacht ik." De jeugd is veranderd, zegt Jaco van Nieuwenhuize. „Ze zitten alle maal de godsganse avond op hun mobieltjes te kijken. Terwijl het een ontmoetingsplek was. Een plek dus, waar je elkaar ontmoet. Niet je mobieltje." Van Nieuwenhuize is even oud als de Big S. Klaas Delfsma is nog een generatie ouder. Hij denkt dat de nieuwe alcoholwet de soos de das heeft omgedaan. „Zestien-, ze ventienjarigen, dat waren de jon geren die hier kwamen. Als die geen biertje meer kunnen krijgen, dan komen ze dus niet meer." Delfsma doet daar niet senti menteel over. Er is een tijd van ko men en een tijd van gaan, zegt hij. Rademaker denkt daar anders over. Hoe meer anekdotes hij aan haalt, hoe bozer hij wordt. „De ge meente wil de soos gewoon al ja ren sluiten. Ze willen ervan af. Dat doet zeer." Niet alleen bij hem. Ook de jon geren zijn verbitterd. „Big S bete kent alles voor mij", zegt Stephan Dortwegt. „Het is mijn tweede huis. Heb je thuis gezeik, dan ga je hierheen. Hier is het altijd goed. Het is toch niet eerlijk dat wij on ze soos kwijtraken omdat het be stuur schuld heeft opgebouwd?" Stephan kijkt naar oud-voorzitter Chantal van Damme. „Ja toch? Er is toch een schuld?" Van Damme knikt. „Zesenveer tighonderd euro. Maar dat komt 'Het is toch niet eerlijk dat wij onze soos kwijtraken omdat het bestuur schuld heeft?' omdat er bijna geen jongeren meer kwamen. Er zijn ook ge woon minder jongeren op het ei land. Ze mogen niet meer drin ken, ze geven minder uit." De jongeren die nog in Big S kwamen, een man of twintig gok ken ze zelf, zitten niet allemaal bij elkaar op school. De groep valt dus uit elkaar, vreest Fleur Wan del. „Onze ouders zitten er ook niet op te wachten dat we met zijn allen thuis gaan zitten." De gemeente praat met wel zijnsorganisatie SMWO over een nieuwe vorm van jongerenwerk in Burgh-Haamstede. Dan zal het wel net zoiets worden als het jon gerencentrum in de oude Theo Thijssenschool, voorspelt Stephan. „Dan kom ik dus niet meer." Stephan heeft pech: twee we ken voor de nieuwe alcoholwet werd ingevoerd, werd hij zestien. Nu is hij ook nog eens zijn soos kwijt. Zijn tweede thuis. En de rasse knarren, die zon gen luidkeels mee toen Kees de Feiter van Crosshead The South- side Horns nog één keer Atlantic City van Bruce Springsteen inzet te. Met een biertje in de hand. ZIERIKZEE. Het extra geld dat wel zijnsorganisatie SMWO krijgt voor alcohol- en drugsaanpak bij Schouwse jongeren, moet ze ge bruiken om jongeren 'met de iets zwaardere problematiek' op het rechte pad te krijgen. SMWO krijgt vier jaar lang extra geld, en dus extra mans kracht, om jongeren te doordrin gen van de gevaren van alcohol en drugs. De gemeente wil dat de organisatie zich met name richt op jonge pubers. Die drinken niet alleen, maar komen volgens jongerenwerkers van de welzijnsorganisatie ook in aanraking met drugs als speed, XTC en GHB. Een situatie die de gemeente op zijn zachtst gezegd 'zeer ongewenst' acht. Deze problemen zijn al langer bekend op Schouwen-Duiveland. De gemeente is ervan overtuigd dat jongerenwerkers met de juis te aanpak kunnen zorgen voor een terugweg als jongeren in de problemen zijn geraakt. Slag kracht is nodig, volgens de ge meente, en gesprekken, al dan niet met de opvoeders erbij. SMWO komt binnenkort met een vierjarenplan om de proble men aan te pakken. VLISSINGEN. De Reddingshonden Werkgroep Zeeland heeft dit weekeinde in Vlissingen gezocht naar een man die sinds vorige week is vermist. De werkgroep heeft zaterdag in het Nollebos gezocht en is zater dag met een bootje van de brand weer de kanovijver opgegaan. „Twee van onze honden sloegen beide aan op één bepaalde plek", vertelt Karin Weterings van de groep. „Die coördinaten hebben wij doorgegeven aan de politie. Ik begreep dat sonarapparatuur bij een eerdere zoektocht van de poli tie daar ook iets signaleerde. De zoekactie van de politie be gon donderdagavond nadat fami lieleden van de man de politie hadden ingeschakeld. In het Nolle bos werden eigendommen van de vermiste man gevonden. Mireille Aalders van politie Zee land: „De politie gaat vandaag weer zoeken met behulp van hon den. Met duikers heeft weinig zin. Het vijverwater is te troebel. Het zicht is slechts een centimeter of twintig." MAANDAG 29 FEBRUARI 2016 Na 47 jaar afscheid van Big S door Wendy Wagenmakers Stephan Dortwegt bezoeker De laatste avond van Big S werd een reünie van vaste gasten die de jongerensoos in al die 47 jaar heeft gehad, foto Dirk-Jan Gjeltema door Wendy Wagenmakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52