Helft van alle groene energie uit wind AU Inclusive Donaucruises Kinderen spelen weer buiten, marktkooplui staan weer op plein NIEUWS 3 Voorzichtig wagen Syriërs zich op straat nu het staakt-het-vuren stand lijkt te houden. DEN HAAG. Windenergie is be zig aan een snelle opmars in Nederland. Het afgelopen jaar groeide de hoeveelheid opge wekte stroom uit windparken met een vijfde. Voor het eerst wordt nu ruim de helft van al le duurzame energie opgewekt uit wind. Dat meldt het CBS op basis van nieuwe cijfers. Dat de hoeveel heid windenergie fors toe neemt, komt doordat het kabi net er met royale subsidierege lingen en afspraken met provin cies zwaar op inzet. Alleen zo kan de in het Energieakkoord met energiebedrijven, milieu clubs en andere partijen afge sproken ambitie van 14 procent duurzame stroom in 2020, wor den gehaald. Momenteel zit ons land op een schamele 5 pro cent en lopen we fors achter op andere Europese landen. In de hele EU wordt nu al 16 procent van alle stroom duurzaam op gewekt. Met het opwekken van wind energie staat Nederland in de EU op de negende plek. Ons land moet Denemarken, Portu gal, Polen, Zweden, Italië, Frankrijk, het Verenigd Konink rijk, Spanje en Duitsland voor zich dulden. Duitsland staat fors voor en wekt ruim 30 pro cent op van alle uit de EU ko mende windenergie. Spanje is tweede met 17 procent. DAMASCUS. Vanuit hun beschadig de huizen en kelder komen ze te voorschijn. Mensen doen inkopen, kinderen spelen op straat. Onder meer in Aleppo, de grootste stad van het land, was voor het eerst in tijden geen geweerschot of over vliegende straaljager te horen. De wapenstilstand die aan het begin van het weekend is inge gaan, wordt over het algemeen na geleefd, melden waarnemers. Ver spreid over Syrië zouden slechts vijftien schendingen van het staakt-het-vuren zijn gesigna leerd. Ongeveer honderd verschillen de strijdende partijen beloofden het door Rusland en de Verenigde Staten voorgestelde staakt-het-vu- ren te respecteren. Afgesproken is dat de wapens twee weken lang moeten zwijgen. Alleen de strijd tegen Islamitische Staat en al-Nus- ra, groepen die de Verenigde Na ties (VN) als terreurorganisaties beschouwen, mag gewoon door gaan. In Syrië vechten meer dan 150 groeperingen en de meningen verschillen over wat precies onder een 'terreurgroep' wordt verstaan, Daarom is het relatief gemakkelijk om onder de voorwaarden van het bestand uit te komen. Geen luchtaanvallen Rusland, dat sinds september met gevechtsvliegtuigen in Syrië actief is, heeft wel beloofd even geen luchtaanvallen uit te voeren op de radicaal-islamitische strijders. Dat is om te voorkomen dat partijen die zich hebben aangesloten bij de wapenstilstand, per ongeluk on- der vuur komen te liggen. Het staakt-het-vuren moet de verschillende groepen vertrouwen geven in aanloop naar vredesbe sprekingen in Genève, op 7 maart. Eerdere onderhandelingen liepen deze maand spaak. De strijd in Syrië duurt inmid dels bijna vijf jaar en heeft aan minstens 250.000 mensen het le ven gekost. Miljoenen mensen zijn uit hun huizen verdreven. In grote delen van het land is een schreeuwend tekort aan levens middelen en medicijnen. Sommi ge mensen zijn al jaren verstoken van hulp. Er is weinig water en elektriciteit voor zeker een half miljoen Syriërs die in gebieden wonen die belegerd zijn. De VN lieten gisteren weten dat de leveringen van hulppakket ten vertraging oploopt. „Syrië is een logistieke nachtmerrie en we moeten een berg papierwerk door worstelen om in de verschillende gebieden binnen te mogen ko men." Er zijn dertig gebieden aange wezen waar mensen het drin gendst hulp nodig hebben. Het In grote delen van het land is schreeuwend tekort aan medicijnen en levensmiddelen gaat onder meer om het platte land ten westen en oosten van Aleppo en rond Deir al-Zor, een stad in het oosten van Syrië die onder controle staat van IS. Ondertussen beschuldigen groepen elkaar over en weer dat ze het bestand schenden. Gisteren kwamen er meldingen dat de Rus sen rond Aleppo opnieuw doelen vanuit de lucht bestookten. Een groep die is gelieerd aan het Vrije Syrische leger, dat het bestand steunt, beweert dat regeringstroe pen mortieren, raketten en ge weerschoten afvuurden in de pro vincie Hama. Succesvolle poging „Vergeleken met de afgelopen da gen was het niks maar we be schouwen dit toch als een schen ding van het bestand", liet de lei der van de groep aan het persbu reau Reuters weten. Rusland op zijn beurt klaagde over een be schieting van Tel Abyad een door Koerdische milities bezette grens plaats in Syrië. Niettemin wordt het bestand beschouwd als de meest succesvolle poging om het bloedvergieten in het land te voor komen. De wereld is Kras Luxe riviercruises Compleet verzorgd! 10 dagen al v.a. Ga naar Kras.nl/nickocruises of bel 0900 %'fn inippaifT i MAANDAG 29 FEBRUARI 2016 Het kabinet zet zwaar in op windenergie, foto ANP Langzaam komt er leven in de beschadigde stad door Gerben van 't Hof Syrische kinderen schommelen in een door rebellen geregeerde stad aan de oostkant van Damascus. Door het staakt-het-vuren kan dat eindelijk weer. foto Sameer AI-Doumy/AFP Nieuw bij Kras! All Inclusive riviercruises over de Donau met het luxe 4-sterren MS Bolero. Geniet aan boord van uitstekende maaltijden en vriendelijk personeel. Uw reis is compleet verzorgd inclusief busreis, twee hotelnach ten, alle maaltijden en drankjes aan boord! Donau Hongaarse puszta Van Passau naar o.a. Wenen, Kalosca, Boeda pest, Bratislava, Dürnstein en Wachau. Ontdek het Hongaarse 'puszta' platteland Traditionele dorpen, steppe paprikavelden Vertrek: 3/7, 25/9, 9/10 Zie: Kras.nl/91184 Donau Klassiek Van Passau naar o.a. Melk, Wenen, Boeda pest, Bratislava en Linz. Excursie Donauknie en Esztergom mogelijk Ook hutten met Frans balkon beschikbaar Vertrek: 26/6,18/9, 2/10 Zie: Kras.nl/91183 10 dagen v.a. 10 dagen v.a. J/yw Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reseryeringskosten en Calamiteitenfonds ilMiiiYfUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3