DJ Rico South geeft gouden tips en tricks Dorpsraad van Zoutelande raakt in één keer zijn complete top' kwijt Ononis houdt kijkdag van op Walcheren gevonden fietsen WALCHEREN 15 De kijkdag van Orionis leverde zaterdag geen hereniging op. Niemand trof er zijn verloren fiets. VLISSINGEN. In een ijzeren kooi staan en hangen fietsen. Wach tend op vrijlating. Bij de één bun gelen zelfs nog sleuteltjes in het slot. De ander mist een wiel. Maar zaterdag verlaat niet één stalen ros die Vlissingse kooi. Teleurgesteld druipen Jelle en zijn moeder Janet Visser af. „Nee, helaas staat-ie er niet tussen", zucht Janet. „Ik heb het helemaal gehad. Dit is zeker niet de eerste dit schooljaar hoor." Vanuit Goes zijn ze naar Vlissingen afgereisd. Voor de zekerheid in een bestelwa gen. Maar die gaat leeg terug. Het is de zoveelste gejatte fiets van de jongeman die in Vlissin gen naar school gaat. Hij zit in het kader van de Jeugd Voetbal Oplei ding Zeeland (JVOZ) op het Schel- demond College. De keeper baalt. Niet alleen is hij opnieuw z'n fiets kwijt, hij wordt ook geplaagd door een hardnekkige blessure. Twee medewerkers van Orio nis, Ruud Deugd (voorman kring loopwinkel) en Peter Molenaar (werkbegeleider kringloopwin kel), snappen de frustratie van moeder en zoon. Ze zijn zeker niet de eerste die onverrichter za ke weggaan. „We hebben iedere laatste zaterdag van de maand kijk dag. Dan staan hier gemiddeld zo'n 120 fietsen", vertelt Peter. „Op heel Walcheren gevonden. Fietsen met een dagwaarde onder de 450 euro blijven hier drie maan den, daarna gaan ze naar de kring loopwinkel. Duurdere fietsen hou den we een jaar vast." Ruud: „Kapotte exemplaren gaan naar de werkplaats. Wat niet meer op te knappen is, halen we uit elkaar. We hergebruiken zo veel mogelijk. Oud-ijzer gaat naar de recycling." In de kringloopwinkel gaan maandelijks tussen de vijftig en zestig fietsen de deur uit. Peter: „Onze tientjesfietsen lopen goed. Die zijn geliefd bij studenten en asielzoekers. De meeste fietsen lig gen tussen dat tientje en vijfen veertig, vijftig euro. Met uitschie ters naar 150 euro." Orionis draagt sinds oktober 2012 zorg voor gevonden en verlo ren voorwerpen. Die taak is onder- De maandelijkse fietskijkdag van Orionis in Vlissingen heeft als doel eigenaren te herenigen met hun verloren rijwiel gebracht bij de kringloopwinkel. In de werkplaats naast de fietsen- kooi hangt een wielloze fiets in een beugel. „We hebben hier drie mensen werken. Ze zijn superen thousiast", vertelt Peter. „Ze vin den het echt leuk om te doen." Inmiddels slentert Henk van Hoven rond tussen de gevonden fietsen. „Ik zoek een Impala da mesfiets. Een oudje, maar die fiets te wel erg lekker." Een rijwiel met een verhaal. „De fiets is al eens eerder gestolen. De dief kreeg blijkbaar spijt want die heeft 'm te ruggebracht. In Middelburg is de fiets ook al eens in elkaar getrapt." Ook Henk ziet zijn rijwiel er niet tussen staan. Vooraf kunnen kijkers terecht op de site Verloren of Gevonden van 250 gemeenten. De Walcherse fietsen leveren daar een geva rieerd beeld op; van wit kinder fietsje met roze vlinders tot zwar te mountainbike tegen een boom langs een fietspad. Orionis haalt fietsen op na mel dingen van boa's of particulieren die al lang ergens een 'weesfiets' zien staan. Ook opschoonacties bij NS-stations en de politie leve ren rijwielen op. Een fiets gaat niet zo maar mee. Bewijs van aan gifte, fietssleutel en een geldig le gitimatiebewijs zijn nodig. De kooi gaat na een uurtje dicht. Geen hereniging vandaag. Als huis-dj van het populaire Starbeach in feestwalhalla 'Cher- so' op het Griekse eiland Kreta weet hij daar alles van. „Je moet iets verzinnen om uniek te zijn", zo hield hij het vooral met jon gens gevulde zaaltje voor. Gewa pend met een laptop liet hij ra zendsnel zien hoe je loopjes, sam- peltjes, beats en vocaltjes samen smeedt tot een dansbaar geheel. Als dj moet je vooral slim ge bruik maken van wat er al is, zo stelde hij. Om dat te bewijzen liet hij voorbeelden horen van hoe 'hele grote jongens' dankzij het bewerken van oude num mers hits hebben gescoord. Rico gebruikte daarbij ook ei gen werk. „Wie is bekend met mijn Single Ladies-editl Nie mand?" Na wat visuele uitleg op het scherm over hoe hij een a-ca- pellastukje van Beyoncé combi neert met de juiste beat, wordt er al behoorlijk instemmend ge knikt in de zaal. Als hij nog een keer vraagt of ze deze bewerking kennen, vliegen de handen in de lucht. „Niemand kent mij, maar iedereen draait m'n muziek." ZOUTELANDE. De voorzitter, de penningmeester en de secretaris van dorpsraad Zoutelande stap pen op. Het trio hangt zijn functie per 1 juli dit jaar aan de wilgen. In een open brief schrijft het bestuur: 'Na zoveel jaren is het wenselijk dat er nieuw bloed in de dorpsraad komt, zeker om de scherpte te kunnen blijven garan deren. Nieuwe inzichten zijn goed'. Hiermee komt straks ook een einde aan de periode van 'de ko ningin van Zoutelande' zoals voor zitter Jeanette Marcusse ook wel wordt genoemd. Zij zit sinds 2003 in de dorpsraad en weet feilloos wat er in haar dorp speelt. Penningmeester Freek Verrips zit sinds begin 1999 in de dorps raad. Secretaris Marianne Pauli draait sinds 2003 mee. Marianne De voorzitter, penningmeester en secretaris van de Zoutelandse dorpsraad stappen op. Zij hopen op vers bloed in hun club lachend: „Ik ben zeventig joh. Dan is het wel goed om hiermee te stoppen. Maar het wordt sowie so tijd voor wat vers bloed in de dorpsraad. Dit betekent inderdaad dat de hele 'top' van de raad in één keer verdwijnt. En daarmee gaat in totaal bijna veertig jaar aan ervaring ook weg. We hopen echt dat er jonge mensen opstaan die het stokje willen overnemen. Jon ge dorpsbewoners met andere, nieuwe inzichten. Die weer een frisse kijk op de zaken hebben." „De dorpsraad bestaat nu uit vijf mensen. De twee die straks overblijven kunnen het werk niet alleen aan. Een dorpsraad moet ook minimaal drie leden hebben. Als er niemand komt, zou dat bete kenen dat Zoutelande geen dorps raad meer heeft. Dat zou toch wel heel zonde zijn." MAANDAG 29 FEBRUARI 2016 'Nee, mijn fiets zit er niet bij' door Annemarie Zevenbergen Jelle Visser zoekt vergeefs naar zijn gestolen fiets. De zoveelste dit jaar. foto Lex de Meester Oud en nieuw bij elkaar in de ruimte naast de werkplaats van Orionis. GOES. Hoe zet je een tent met dui zenden feestvierders op z'n kop met jóuw muziek? Tientallen Zeeuwen kwamen zaterdag naar Bax-shop in Goes voor gouden tips en tricks van dj Rico South. door Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15