16.000 Door Nederland betaald project op Westbank wordt door Israël ontruimd Zwitsers: nee tegen uitzetting 10 NIEUWS Actie leger Israël lijkt antwoord op regel EU om speciale etiketten te plakken op producten uit bezette gebieden. D66 wil uitleg van Ploumen HEMA: paasei wordt verstopei Molotovcocktail naar moskee Joodse steun voor moskeeën OOST-JERUZALEM. De Palestijn Mo hammad Awad zit met de handen in het haar. Het Israëlische leger heeft opdracht gegeven om 50 hec tare landbouwgrond in de buurt van het dorp Kusra op de Westelij ke Jordaanoever te ontruimen. Een deel van die grond wordt ge bruikt voor een door Nederland gefinancierd hulpproject voor Pa lestijnse boeren. „Er staan kleine gebouwen voor de opslag van het gereedschap van de boeren. Die worden door Nederland betaald en moeten weg. We moeten het land leeg opleveren", zegt Awad, die als manager van de Palestijnse non-profitorganisatie UAWC nauw betrokken is bij het project. Den Haag doneerde in 201310 mil joen dollar aan zijn organisatie om drie jaar lang Palestijnse boe ren te professionaliseren met trai ningen, gereedschap en machines. De ontruiming in de buurt van Kusra is onderdeel van een ware golf van ontruimingen en landont- eigeningen op de Westelijke Jor daanoever door Israël sinds het be gin van dit jaar. Daarbij worden opvallend vaak plaatsen getroffen waar door buitenlandse donoren gefinancierde hulpprojecten staan. Cijfers van de Europese Commissie, een belangrijke geld schieter van Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever, tonen een explosieve stijging ten opzich te van vorig jaar. Europese diplo maten in Israël en de Palestijnse Gebieden vermoeden opzet. „Vol gens mij is dit hogere politiek. Is raël is boos omdat de Europese Unie speciale etiketten op produc ten uit illegale joodse nederzettin gen op de Westelijke Jordaanoever gaat plakken. Nu zetten ze ons on der druk door onze hulpprojecten aan te pakken", zegt een EU-diplo- maat in Jeruzalem. „We hebben dit soort acties eerder gezien." De ontruimingen, onteigenin gen en obstructies van hulpgoede ren spelen zich af in 'Area C', een gebied dat zo'n 60 procent van de Westelijke Jordaanoever omvat en onder Israëlisch militair bestuur valt. Nederland en de internationa le gemeenschap zijn van mening dat Area C grotendeels tot een toe komstige Palestijnse staat be hoort, en illegaal door Israël wordt bezet. De Israëlische rege ring spreekt van betwist gebied. In Area C wonen zo'n 350.000 joodse kolonisten en meer dan 300.000 Palestijnen. Een deel van deze Palestijnen wordt door de in ternationale gemeenschap be schouwd als vluchtelingen. Zij krijgen van Nederland en andere landen steun in de vorm van ten ten, caravans en landbouwgereed schap. Volgens het Israëlische le ger zijn veel van hun voorzienin gen zonder vergunning gebouwd. „We nemen maatregelen tegen il legale constructies. Het land in de buurt van Kusra wordt niet gecon fisqueerd; de grenzen worden aan gepast op basis van een wettelijke uitspraak uit 1980," stelt het Israë lische ministerie van defensie in een schriftelijke verklaring aan de ze krant. De strijd om land in Area C is hard. Twee derde van de grond staat niet officieel geregistreerd. Veel Palestijnse boeren zijn wel in het bezit van officieuze eigen- Oppositiepartij D66 vraagt minis ter Ploumen van Ontwikkelingssa menwerking om opheldering. Ka merlid Sjoerdsma noemt de Israëli sche ontruimin gen en onteigenin gen 'verontrus tend'. Sjoerdsma: „Al jarenlang maakt de Israëli sche regering het de Palestijnen in het C-gebied zuur. Dat bij die vernie lingen ook Neder landse hulpprojec ten worden vernie tigd is onaccepta bel." CDA-Kamer- lid Raymond Knops is in het ge bied geweest. Hij is de houding van de Israëlische rege ring zat. „Dat je zo genaamd goede be trekkingen hebt en elkaar zo de voet dwars zet, dat kan niet." Bij steekpartijen en aanslagen vielen sinds oktober aan beide zijden tientallen doden domsaktes, maar de Palestijnse Au toriteit maakt nauwelijks werk van officiële registratie. Veel bui tenlandse hulporganisaties vragen geen vergunningen aan bij het Is raëlische militaire bestuur vanwe ge de lange wachttijden en zeer la ge slagingskans. In de praktijk be tekent dit dat de projecten afhan kelijk zijn van de Israëlische wel willendheid. Maar het is al maan den onrustig in Israël en de Pales tijnse Gebieden. Bij steekpartijen, aanslagen met auto's, rellen en ar restaties vielen sinds oktober aan beide zijden tientallen doden en honderden gewonden. Ook rond Kusra laaide het geweld op. Israël breidt het het aantal soldaten en controles op de Westbank uit om het geweld te beteugelen. „Ik denk dat de ontruimingen te ma ken hebben met al het geweld in Hebron en Jeruzalem van de laat ste tijd", zeg Mohammad Awad. „Militaire escalatie gaat vaak ge paard met ontruimingen." De ge volgen van de ontruiming voor het Nederlandse project in Kusra zijn nog niet duidelijk. Een advo caat van UAWC gaat de ontrui ming vermoedelijk aanvechten, maar zo'n proces kan jaren duren. Europese diplomaten proberen de kwestie achter gesloten deuren op te lossen. Ondanks de schade aan buitenlandse donorprojecten ver wacht een in EU-diplomaat in Jeruzalem niet dat de Europese hu manitaire hulp aan de Palestijnen in Area C snel zal afnemen. „De schade aan gebouwen en gereed schap aan alle EU-projecten door Israëlische ontruimingen be draagt sinds 2010 zo'n 300.000 eu ro. Het zou op termijn nog veel meer kosten als wij daarom nu zeggen: we gaan weg en we doen niets meer. Wrang, maar het is niet anders." De Zwitsers hebben gisteren in een referendum met een grote meerderheid gestemd tegen het voorstel om buitenlandse ingezete nen er automatisch uit te gooien als ze zich schuldig maken aan een paar overtredingen of erger. Het voorstel van de rechtse natio nalistische Zwitserse Volkspartij (SVP) is volgens Zwitserse media door bijna 60 procent van de kie zers afgewezen. Een kwart van de ruim acht miljoen inwoners van Zwitserland heeft niet de Zwitser se nationaliteit. De meesten zijn af komstig uit de Europese Unie. Volgens de SVP wonen en werken er veel te veel buitenlanders in Zwitserland. Winkelketen HEMA verkoopt voortaan 'verstopeieren' in de win kel in plaats van paaseieren. Daar maakt het warenhuis zich niet po pulair mee: via Twitter uiten men sen hun onvrede. Voor de HEMA is het heel simpel. „Het doel is het verstoppen van deze eieren. Om deze reden heeft HEMA de eieren 'verstopeieren' genoemd", laat een medewerker via Twitter weten. He- ma zou de naam omwille van ge loofsovertuigingen aangepast heb ben, suggereren twitteraars. 'HEMA zorgt voor een 'nieuw diep tepunt in de aanval op onze cul tuur' schrijft iemand. HEMA is zich van geen kwaad bewust. „We houden ons verre van het geloof." De politie heeft zaterdag een 33-ja- rige man uit Enschede aangehou den voor het gooien van een molo tovcocktail naar een moskee. Er vielen geen gewonden. De brand kon door aanwezigen worden ge blust voordat er schade ontstond. De verdachte werd aangehouden na een achtervolging door mos- keegangers en omwonenden. De Enschedeër zou in gezelschap zijn geweest van zeker één, mogelijk twee andere mannen. Die zijn nog voortvluchtig. De 33-jarige wordt verdacht van poging tot brand stichting. Dit weekeinde werden er in Enschede banden in brand gestoken op de plek waar een asiel zoekerscentrum komt. Het Nederlands Verbond voor Pro gressief Jodendom heeft de mos limgemeenschap sterkte gewenst na de dreigbrieven die afgelopen week bij verschillende moskeeën zijn bezorgd. In de brieven staan een hakenkruis en de adelaar van nazi-Duitsland afgebeeld, verge zeld van de tekst 'Binnenkort hoog bezoek!! Varkens. Anti-islam. Islam is valse en duivelse religie.' „De joodse bevolkingsgroep weet als geen ander waar dit toe kan lei den. Het toont weer hoe moslims en joden elkaar nodig hebben", al dus de progressieve joden in een brief aan moslimgemeenschappen en moskeeën. Wij wensen de mos lims in ons land sterkte." 10 miljoen aan hulp in gevaar door Jan Franke door Jan Hoedeman Bij de ontruimin gen in de Westelijke Jordaanoever zijn vaak ernstige rellen. foto AFP AMSTERDAM ENSCHEDE ROTTERDAM ZÜRICH Het aantal mensen in de bijstand blijft doorgroeien, ondanks het herstel van de economie. Eind december ontvingen 450.000 Nederlanders een bijstandsuitkering, 16.000 meer dan het jaar ervoor. Dat blijkt uit nieuwe cijfers die het Centraal Bureau voor Statistiek vandaag publiceert. Vooral oude werknemers zijn kind van de rekening: liefst 11.000 van de extra bijstandsgerechtigden zijn ouder dan 45 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10