Veroorzaker filedrama A29 krijgt taakstraf bij slachtoffers thuis Nederlandse politie helpt de oosterburen met het invoeren van hun succesaanpak 8 NIEUWS Opnieuw zijn Nederlanders betrokken bij een plofkraak in het westen van Duitsland, terwijl bij ons al maanden de teller op nul staat. UTRECHT. Op bijna hetzelfde mo ment klinken woensdagnacht in het noorden van Essen twee doffe klappen. Dan glasgerinkel. Geldau tomaten van twee nabijgelegen banken zijn tot ontploffing ge bracht. Mannen rukken in totaal acht geldcassettes uit de ontwrich te apparaten en gaan ervandoor op scooters. De plofkrakers hebben hun daad goed voorbereid. Niet ver van de geldautomaten hebben ze voor twee weken een woning ge huurd. Als de Duitse politie daar binnenvalt, zijn de mannen nog steeds hun buitgemaakte eurobil jetten aan het tellen. Drie van de in totaal vijf gearresteerde man nen zijn van Nederlandse komaf. Twee van hen zijn bekend bij de politie. De plofkraken in Essen zijn de zoveelste incidenten in het Duitse grensgebied. In de regio Nordrhein Westfalen vonden afge- lopen jaar 66 plofkraken plaats. De meeste plofkrakers maken zich uit de voeten in gestolen snel le bolides, bij voorkeur Audi's. Ze worden daarom de Audibende ge noemd. Twee jaar geleden werd ook ons land nog geteisterd door man nen die geldautomaten opbliezen. „Het ging soms om mannen die er niet voor terugdeinsden te schieten bij een achtervolging", weet politiechef Aart Garssen, die de landelijke aanpak van plofkra kers leidt. „Supergevaarlijk. Boven dien brengen ze omwonenden in gevaar door de zware explosies." De plofkrakers komen met na me uit de Randstad, en dan vooral uit de regio's Amsterdam en Utrecht, blijkt uit onderzoek. „Ze jatten snelle auto's en werken in gelegenheidscombinaties. De één doet de kraak, de ander steelt een auto en weer een ander staat op wacht. Maar dat kan de andere keer weer wisselen. Per kraak is er vaak een groepje van minstens vier man bij betrokken." De professionaliteit tussen groe pen kan sterk verschillen. „Je hebt erbij die ontzettend veel schade aanrichten, maar bijna nooit geld buitmaken. Maar je hebt ook man nen die zich ernstig goed voorbe reiden en precies weten wat ze doen." Volgens Garssen heeft de poli tie een groep van 160 tot 200 ver dachten in beeld. „Dat zijn bijvoor beeld mensen die we op basis van eerdere veroordelingen in de ga ten houden. Sommigen hebben al acht plofkraken op hun naam staan. Het is zelfs al meerdere ke ren voorgekomen dat veroordeel den tijdens hun proefverlof toch weer een geldautomaat opzoch ten. Het is hun vorm van geld ver dienen." Waar Nederland in 2013 een piek kende in het aantal plofkra ken (139), nam dat aantal in 2014 spectaculair af (44). Sinds novem ber 2015 is er in ons land zelfs geen enkele plofkraak meer ge weest. Dat is het gevolg van een ui terst effectief beleid, legt Garssen uit. Zo heeft de politie geïnves teerd in een kennisbank, waarin informatie over elke verdachte cen traal wordt opgeslagen. „Voor heen was er vaak niet voldoende informatie om iemand te veroor delen. Nu slaan we sporen en in formatie op in een databank in Zoetermeer. Zo kunnen we alle plusjes in het systeem bij elkaar optellen en kom je net wel tot een veroordeling." Daarnaast is geïnvesteerd in de 'heterdaadkracht'. Zo kan er bij voorbeeld sneller een helikopter de lucht in worden gestuurd om vluchtende daders te vinden. Maar de allergrootste winst zit volgende keer weer! 2016 Dat is de opmerkelijke eis van de officier van justitie, gisteren in de rechtbank van Breda. Ook is een voorwaardelijke celstraf van twee maanden geëist. O. hoeft zijn rijbewijs niet in te leveren. Op 9 maart 2014 knalde O. met zijn BMW op een file voor een openstaande brug op de A29, bij Willemstad. Hij reed veel te hard en negeerde drie waarschu wingsborden. Bij het ongeval raakte Dennis Ligtenberg (29) verlamd. Zijn vrouw Martine was zwaarge wond en verloor haar ongeboren baby Noah. Ook hun drie zoon tjes liepen ernstige verwondin gen op. Daarnaast waren acht an dere automobilisten in de file er slecht aan toe. Het is zeer uitzonderlijk dat het OM zelf met een voorstel komt voor de invulling van een taakstraf. Normaal gesproken be paalt de reclassering na een uit spraak van de rechter wat voor werk de dader moet doen. „Ik ben zeker bereid om thuis bij het gezin Ligtenberg mijn taakstraf uit te voeren, mocht ik worden veroordeeld", zei Wim O. kort na de zitting. Eerder hielp hij al vrijwillig bij de verhuizing van de familie naar een nieuwe, rolstoelvriendelijke woning. De advocaat van O. vroeg giste ren om vrijspraak. Volgens haar had O. een black-out op het mo ment van de aanrijding. Dat zou komen door stress na het overlij den van zijn vader, een dag eer der. Zelf zei O. zich niets te herin neren van de crash. De officier van justitie vindt dat O. nooit in de auto had mogen stappen, ge zien zijn geestelijke toestand. Hem wordt roekeloos rijgedrag verweten. O. hoeft van het OM de cel niet in, omdat hij actief contact zocht met de slachtoffers. „Wim, ik verwijt jou niets", verklaarde Dennis Ligtenberg in de rechtbank. „Ik heb geen enkel wraakgevoel jegens jou. Dit had eenieder kunnen overkomen." Moeder Martine wordt nog elke dag geconfronteerd met de gevol gen van het ongeluk. „Niemand vertelt mij hoe ik mijn kinderen moet uitleggen dat papa nooit meer zal lopen." O. zat huilend in de rechts zaal. Hij bood alle slachtoffers van het filedrama excuses aan. Uitspraak: 11 maart. Duitsland spiekt bij ons in strijd tegen plofkrakers door Koen Voskuil Bij de laatste plofkraak op een geldautomaat van de bank Santander in Es sen vluchtten de plofkrakers op scooters, foto KDF-TV Picture BE Nederland! ."k, Vakantie eueiwiiu^v feta® Vakantie Awards Zuid-Polen, Zakopane en Krakau Grand Tour Polen 10-daagse busreis Diverse data gegarandeerd vertrek Uitstekend 4-sterren hotel nabij het centrum Nederlandssprekende stadsgids in Krakau 12-daagse busrondreis Diverse data gegarandeerd vertrek Nederlandssprekende stadsgids in Gdansk, Warschau en Krakau Bezoek aan o.a. Gdansk, Mazuren- gebied, Warschau en Krakau vanaf 599 p.p. vanaf 749 p.p. Reiscode: ebszc02 Reiscode: eep!303 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen www.dejongintra.nl/busreizen r® •^«dtiyoiBermigsta Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur 'S?'' =n€ 2,50 Calamiteitenfonds door Peter Winterman BREDA. Wim O. (48), de man die in 2014 in volle vaart met zijn BMW op een file op de A29 in reed, moet van het Openbaar Mi nisterie als taakstraf tweehonderd uur werken voor zijn slachtoffers. mi/ttsi 'Minjan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8