Nieuwe verlichting in Reimerswaal <D E €95;00 €54, Een lesje noodopvang Milieubewust Meeste Zeeuwse gemeenten 2 ZEELAND Het gesleep met vluchtelingen van sporthal naar sporthal was uit het oogpunt van kosten weinig efficiënt. P. VAN EIJZEREN B.V. Kubofo COMMENTAAR De les van 38 dagen crisisopvang van vluchtelingen in Zeeland is duidelijk: het beschikbare geld is niet erg slim besteed. De keuze voor een opvang gedurende maximaal drie dagen, die precies past in de standaard calamiteitenplannen van gemeenten, heeft veel geld gekost. Want dit besluit betekende dat er overal tijdelijke en dus dure voorzieningen werden getroffen omdat de vluchtelingen steeds weer moesten worden versleept. Een ander puntje is de beveili ging. Het is goed om daarbij weinig risico te nemen. Maar een kostenpost van zo'n drieduizend euro per locatie per dag duidt er toch op dat angst de overhand heeft gehad op werkelijkheidszin. Ook met het eten is het niet hele maal goed gegaan. Bij het improvi seren van noodopvang kan alles niet tot op het laatste dubbeltje worden afgewogen, maar als de cateringkosten uiteenlopen van 15 tot 32 euro per persoon per dag klopt er iets niet. Achteraf is het gemakkelijk kri tiek leveren. Het gaat in dit geval niet om verwijten maar om de toekomst. Met het beschikbare budget moet het mogelijk zijn om veel meer te bieden dan we nu doen, dan alleen een stoel en een veldbed in een hal en verder wat eten. Het eerste, belangrijke ont haal in Nederland kan veel beter en moet veel beter. Voor hetzelfde geld kunnen we vluchtelingen veel beter opvangen Dat blijkt uit het beleidsplan open bare verlichting, dat de gemeente raad komende maand vaststelt. Daaruit valt op te maken dat Rei merswaal flink wat achterstallig Ledverlichting geeft minder strooilicht en zorgt er voor dat kleuren en gezichten beter te herkennen zijn op straat onderhoud moet doen. Ruim tien procent van de masten is ouder dan de technische levensduur van veertig jaar, en dik veertig procent van de armaturen is ouder dan twintig jaar. De afgelopen jaren werden oude lantaarns vaak niet vervan gen omdat ze het nog deden. Die zuinigheid blijkt niet altijd slim te zijn geweest. Omdat Reimerswaal veel oude straatverlichting heeft, zijn er ook relatief meer storingen dan elders in het land. Om de boel de komende tien jaar weer up-to-date te krijgen, is er jaarlijks 215.000 euro nodig, ter wijl er maar een budget is van 190.000 euro. Omdat de nieuwe ledverlichting echter een stuk zui niger is en ook in de nachtelijke uren gedimd kan worden, be spaart de gemeente tot 2026 totaal twee ton op de stroomrekening. Met de nieuwe meerjarenplan ning wil Reimerswaal nog meer bereiken dan het besparen van energie en het terugdringen van storingen. Zo wil de gemeente on der meer werk maken van het te gengaan van strooilicht, wat hin derlijk kan zijn voor flora en fau na. Ook wil Reimerswaal af van oranj ekleurige straatverlichting. Die is nu nog veel te vinden op be langrijke doorgaande wegen en op industrieterreinen. Door deze te vervangen door een witte licht kleur, zijn kleuren en gezichten beter te herkennen, wat positief is voor de 'sociale veiligheid'. Almanak De Werkgroep Vastenactie in de Huls terparochie doet de traditionele, door schoolkinderen zeifin elkaar te fröbelen, papieren spaarpotjes in de ban. Het speciaal bewaarde lege melkpak voor dit doel, moest een klei ne Hulstenaar met tranen in zijn oog jes in de container gooien. Om milieu technische redenen, zo berichtte de werkgroep in de nieuwsbrief. Natuur lijk wil de werkgroep wel dat de kin deren wat centjes sparen voor het goe de doel in Oeganda. Zij mogen het gespaarde bedrag mee naar school nemen in een.... plastic zakje. Groen licht voor appartementen De eerste hobbels zijn ge nomen voor wat betreft de komst van appartementen gebouw Aedes Maritima in Colijnsplaat. Twee moties en een amendement van Annet Versluijs (voormalig BEN-lid, nu eenmansfrac tie NB7) konden de overige raadsleden er niet van over tuigen een tegenstem uit te brengen. De instem ming van de raad betekent dat de benodigde planologi sche procedure gestart kan worden, evenals de grond ruil tussen gemeente en ontwikkelaars. Verpauperde winkel gesloopt Een van de twee verpauper de winkelpanden in Ove- zande ligt plat. Deze week is het pand aan de Hoofd straat gesloopt. Het is de bedoeling om op deze plek een nieuwe woning te bou wen. Wat er met het ande re verpauperde winkel pand aan de Plataanweg gaat gebeuren is nog niet bekend. De gemeente Borsele stelt voor de komende periode opnieuw geld beschikbaar om de verpaupering in de dorpen aan te pakken. Bibliotheek sluit voorgoed deuren Yersekenaren kunnen een maand lang geen boeken le nen op hun dorp. De bibliotheek aan de Paar denmarkt was gisteren voor het laatst open. De nieuwe Bieb in de Buurt, een afhaalpunt met kleine collectie, opent over een maand in zorgcentrum Moerzicht. In de tussenliggende perio de kunnen leden van bibli otheek Oosterschelde on der meer terecht in de nieuwe centrale biblio theek in Kruiningen. SMWO zoekt Gezinsmaatjes SMWO in Goes is op zoek naar nieuwe vrijwilligers voor het project Gezins maatjes. Een gezinsmaatje is een getrainde vrijwilli ger die gezinnen onder steunt bij de praktische za ken die horen bij de opvoe ding en het opgroeien van kinderen. Gezinsmaatjes krijgen een training van tien bijeen komsten. Deze training start op maandag 4 april bij SMWO in Goes. Aan melden kan via infopunt@smwo.nl. VLISSINGEN. Eind vorig jaar slie pen honderden asielzoekers in Zeeuwse sporthallen en andere zalen. Meestal na drie dagen stap ten ze de bus weer in om naar de volgende crisisopvang te worden gebracht. De prijs-kwaliteitverhouding van deze vorm van opvang was ver te zoeken. Honderd euro per persoon per dag (pppd) ontvin gen gemeenten om de opvang te regelen. Daarvoor kreeg de vluch teling eten, een veldbed en een plastic stoel in een zaal die hij deelde met tweehonderd ande ren. Een gemiddeld gezin zou van die 100 euro pppd een vakan tie kunnen boeken, met echte bedden in een echt vakantiehuis. Maar die vergelijking gaat mank. Doordat de vluchtelingen maar enkele dagen op een bepaalde De kosten voor de crisisnoodopvang liepen uiteen van 56 euro tot 112 euro per persoon per dag plek bleven, ging veel geld op aan het treffen van tijdelijke voor zieningen. Van matten om te voorkomen dat de vloer werd be schadigd tot keycords voor de (vrijwillige) medewerkers. Veel geld ging naar de huur van de grote tent waarin gegeten kon worden en andere tijdelijke voor zieningen. Beveiliging was ook een grote kostenpost, zo blijkt uit de overzichten die Zeeuwse gemeenten hebben gegeven. Wie de kosten terugrekent naar een bedrag per persoon per dag ziet grote verschillen. Sluis, de gemeente nota bene die als eerste opvang bood, gaf nog geen 56 euro pppd uit. Reimerswaal kwam uit op het dubbele bedrag. De verschillen komen deels voort uit de duur van de opvang. Hoe langer, hoe kostenefficiën ter. De kosten van een grote tent bijvoorbeeld zitten vooral in het transport en het opzetten en af breken van de tent. Terwijl de vergoeding per dag hetzelfde bleef. Catering Maar de duur van de opvang is niet altijd een verklaring. Ook het bedrag dat aan eten en drin ken is uitgegeven loopt per ge meente sterk uiteen. Sluis gaf tij dens de vijf dagen dat 250 asiel zoekers in Cadzand waren 19.207 euro uit aan catering, dagelijks 15 euro per persoon. Voor Hulst, Rei merswaal en Veere/Noord-Beve- land was de rekening het dubbe le. De catering voor zes dagen in De Couburgh in Koudekerke kostte de gemeenten Veere en Noord-Beveland, die de opvang gezamenlijk verzorgden, 35.000 euro. Dat is meer dan 32 euro per persoon per dag. De gemeente Sluis hoorde op zaterdag dat maandag de vluchte lingen zouden arriveren. Met een lokale cateraar werd het eten voor de vluchtelingen geregeld. Veere en Noord-Beveland deden, net als Middelburg, een beroep op Tafel Thuis van Zorgstroom. Bovendien mocht de horeca-uit- bater van De Couburgh een deel van de catering verzorgen zodat hij geen schade ondervond van het afzeggen van een sporttoer nooi, aldus de gemeente Veere. De beveiliging kostte overal ge middeld 3000 euro per dag, maar in Tholen was dat het dubbele. Na alle plussen en minnen hebben de Zeeuwse gemeenten in totaal ruim 100.000 euro meer aan vergoeding ontvangen dan uitgegeven. De meesten hielden dus geld over, enkele kwamen geld te kort. Afgesproken is dat dit onderling wordt verrekend. De gemeenten tekenen daarbij aan dat de inzet van ambtenaren niet als kostenpost is toegevoegd. 00 HOTELDEAL.NL/K02271 C088-0331506 door Joeri Wisse KRUININGEN. Woont u in Reimers waal? Grote kans dat u de komen de tien jaar nieuwe verlichting in de straat krijgt. De gemeente haalt achterstallig onderhoud in en ver vangt een kwart van alle lichtmas ten. En in driekwart van alle 4200 lantaarns komt een nieuw arma tuur met een zuinige ledlamp. Tip? redactie@pzc.nl COLIJNSPLAAT OVEZANDE YERSEKE GOES Prijs opvang door Theo Giele MECHANISATIE- CONSTRUCTIE- EN INSTALLATIEBEDRIJF Internet: www.vaneijzeren.nl Ouistenburg 21 4454 PZ Borssele Tel.: (0113) 352040 Fax:(0113)352259 Email: info©vaneijzeren.nl Kijk op onze site voor de scherpe aktieprijs van deze ZD 326! www.vaneiizeren.nl 3 dagen Bergisches Land bij Keulen ■43% Wyndham Garden Gummersbach 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet v Gevestigd in voormalig postkantoor Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel Op 30 min. rijden van Keulen voor meer informatie ma-vr: tot 23:00 za-zo: tot 17:00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 74