Staatssecretaris op dun koord om Mediawet Winkeliers: in centra parkeergeld afschaffen 30.000 NIEUWS 5 Streep door kenteken bij parkeren Krokodillen als geldbewaarders Onderzoek naar doden in kliniek Geen straf voor agent die vrouw wegduwde Bemie voor op je bureau Boete voor krab uit vies water De afgelopen dagen heeft Dek ker volgens ingewijden koorts achtig overleg gevoerd met drie partijen die belangrijke partners voor de regeringscoalitie zijn om de wet er in de Senaat door te krijgen: D66, GroenLinks en de Christenunie. Maar ook het CDA zou nog niet buitenspel staan. Tijdens de besprekingen zou Dekker hebben toegezegd een aantal zaken duidelijk op papier te willen zetten. Zo eist onder meer GroenLinks dat NPO-be- stuurders en toezichthouders door een onafhankelijk orgaan worden benoemd. De liberale be windsman schijnt die optie zeer serieus te willen 'onderzoeken'. Verder willen de christelijke partijen precies weten hoe in de nieuwe wet de taakstelling van de NPO precies geïnterpreteerd dient te worden. En hoeveel macht krijgt deze koepel straks in handen bij de verdeling van zendtijd en het binnenhalen van programma's die gemaakt zijn door 'buitenproducenten'? Constructief Het ministerie van Onderwijs, waar de mediaportefeuille onder valt, wilde gisteren slechts kwijt dat er deze week 'constructief overleg heeft plaatsgevonden tus sen de staatssecretaris en de par tijen. „We wachten het debat af." Die houding valt nu ook te bespeuren bij de senatoren, al worden verdere onderhandelin gen niet uitgesloten. „Laten we nu eerst maar eens zien wat Dek ker dinsdag in de Senaat toe zegt", zegt een senator op basis van anonimiteit. Een andere bron merkt op dat Dekker zo hard onderhandelt 'als een steen'. Witte rook blijft dus voorlopig uit, al is het maar omdat de sena toren eerst intern overleg willen. Daarnaast spelen de omroepen en de NPO ook nog een rol in het politieke spel: zij hebben gis teren aangegeven hoe de verhou dingen naar hun inzicht werk baar kunnen blijven als de nieu we wet in werking treedt. Koorddanser Dekker beweegt dezer dagen als een koorddanser door een poli tiek mijnenveld. Kan hij de be zwaren niet wettelijk repareren, dan moet er een nieuwe versie komen. Dat zou een afgang zijn; de Mediawet is hét paradepaard je van WD'er Dekker. Daarmee wil hij de Nederlandse Publieke Omroep (NPO) een sturende rol geven ten koste van de macht van de afzonderlijke omroepen. Ook moet amusement op de schop. Geen Bananasplit meer enkel en alleen om het lachen, stelde hij in oktober 2014 tijdens de presentatie op het Veroni- ca-schip. Na felle kritiek, ook uit Hilversum, werd dat onder druk van met name PvdA en Christen- Unie - afgezwakt. Er is koortsachtig overleg tussen Dekker en Groenlinks, D66 en Christenunie om iedereen tevreden te stellen Hoe kwam het dan tot die 'ver trouwenscrisis' in de Eerste Ka mer? Nadat de wet in de Tweede Kamer was aangenomen, vulde Dekker die in een brief anders in dan hij daarvoor had uitgelegd. Dat heeft kwaad bloed gezet in de Senaat, net als drie recente be noemingen bij de NPO: allemaal WD'ers. Sowieso zou de liberaal op de wet telkens een nadrukke lijk WD-stempel proberen te drukken, terwijl die een ander karakter heeft gekregen. Door dit alles vertrouwen de senato ren Dekker niet meer op zijn blauwe ogen. De vraag ander zijds is hoeveel de staatssecreta ris nog wil en kan toegeven om zijn Mediawet erdoor te krijgen. LEIDSCHENDAM. Winkeliers roe pen gemeenten op om het par keergeld af te schaffen of de tarie ven in elk geval flink te verlagen. Die actie is nodig om de groeien de leegstand in de winkelcentra tegen te gaan. Dat staat in een brandbrief die Detailhandel Ne derland vandaag naar alle ge meenten stuurt. De brancheorga nisatie wijst erop dat de winkel leegstand afgelopen jaren is opge lopen tot een recordhoogte van 7,4 procent. In sommige gemeen ten, zoals Heerlen en Assen, staat zelfs een vijfde van het win keloppervlak leeg. Door de faillis sementen van V&D, Macintosh en Perry Sport loopt dat percen tage verder op, waarschuwt voor zitter Guido van Woerkom van de brancheorganisatie. „Om spooksteden te voorkomen, moe ten gemeenten in actie komen. Een concrete maatregel is het ver lagen van de parkeertarieven. Pakketjes kun je gratis laten thuisbezorgen, maar als je naar een winkel gaat, moet je beta len." Parkeermeters horen niet thuis in plaatsen die niet tot de dertig grootste steden behoren, zegt van Woerkom. „In plaatsen als Dordrecht, Emmen en Lely stad mag het nooit duurder dan 1 euro per uur zijn." Het is definitief niet nodig om een kenteken in te voeren bij be taald parkeren. De Hoge Raad heeft dat bepaald in een zaak van een vrouw die in Amsterdam haar parkeren via een app met een verkeerd kenteken had be taald. De Hoge Raad stelt dat een boete alleen opgelegd kan wor den als er geen parkeergeld is be taald. Sinds begin vorig jaar kwa men de rechtbank en het gerechts hof in Amsterdam in deze en ver gelijkbare zaken al tot hetzelfde oordeel. Amsterdam was een van de eerste gemeenten die het ken- tekenparkeren invoerde. De stad ziet geen reden om er nu vanaf te zien: wie een verkeerd kenteken opgeeft krijgt nog steeds een boe te. Wie vervolgens kan bewijzen dat het parkeergeld wel betaald is, hoeft de boete niet te betalen. Tijdens een onderzoek naar een handel in synthetische drugs waaronder crystal meth in Am sterdam, stuitte de politie deze week op twee levensgrote kroko dillen. Deze beesten bevonden zich in een ruimte waarbij het geld dusdanig opgeborgen lag dat men eerst langs de krokodillen zou moeten. Ze deden dienst als bewakers. De eigenaar heeft een vergunning om de dieren te hou den. De politie wil niet zeggen op welke plek in Amsterdam het geld en de krokodillen precies aan getroffen zijn. In het onderzoek hield de politie elf mensen aan. De twee cliënten van zorginstel ling De Woenselse Poort in Eind hoven die donderdag dood wer den gevonden, hebben daar zelf voor gekozen, concludeert de poli tie. Vlakbij de lichamen is een vuurwapen gevonden, waarmee ze beiden om het leven zijn ge bracht. De politie doet nog onder zoek naar de herkomst van het vuurwapen. Bovendien doet het Bureau Veiligheid en Integriteit van de Dienst Justitiële Instellin gen een onafhankelijk onderzoek naar de veiligheidsaspecten in de kliniek. De kliniek zelf doet ook een onderzoek naar de toedracht. De politieman die in oktober bij een bijeenkomst in Oranje een vrouw wegtrok voor de auto van staatssecretaris Klaas Dijkhoff, krijgt geen straf. Tegen de agent was aangifte gedaan van mishan deling (en/of zwaar lichamelijk letsel door schuld), maar het Openbaar Ministerie vindt dat daar geen sprake van is. De poli tieambtenaar heeft rechtmatig en passend gehandeld, zo luidt het oordeel. Toen Dijkhoff en zijn staf van het ministerie van Veilig heid en Justitie na afloop van een bijeenkomst over vluchtelingen weg wilde, ging een vrouw uit het dorp Oranje voor de auto staan uit protest. Ze ging niet aan de kant. Daarop greep de politie man in. Hij duwde de vrouw weg, daardoor verloor ze haar evenwicht en belandde op de grond. Dat gebeurde in het zicht van de camera's. De beelden wer den daarna snel verspreid. De vrouw riep: „Dikke BMW, dikke BMW jongens." De vrouw raakte gewond maar dat was volgens het OM niet de bedoeling van de agent. De veiligheid van perso nen en het voorkomen van versto ring van de openbare orde had de hoogste prioriteit, meldt het OM. Een visser die krab ving bij de Ha- ringvlietsluizen is betrapt. Vissen is daar verboden, omdat de zeebo dem zwaar vervuild is met dioxi nes. De man had 589 kilo wolhand- krab op zijn schip en aan de wal in Stellendam. De krabben zijn le vend teruggezet in het water. De Nederlandse Voedsel- en Wa renautoriteit, die de visvangst controleert, heeft de vangst giste ren bekendgemaakt. De man was al eerder in de fout gegaan en zat nog in zijn proef tijd. Daarom is zijn schip in be slag genomen. Na aardbeving: 118 klachten wegens schade Bij het Centrum Vei lig Wonen zijn giste ren in totaal 118 scha- demeldingen binnen gekomen na de aardbe ving van donderdaga vond. Het gaat vooral om scheuren in bin nen- en buitengevels en beschadigingen bin nenshuis. Rond 23.30 uur was er een aardbe ving met een kracht van 2,5. Zowel het KN MI als regionale me dia kregen veel mel dingen. Trein naar Zwolle rijdt zondag weer Vanaf morgen kun nen er weer treinen rijden tussen Om men en Zwolle. De herstelwerkzaamhe den bij Dalfsen verlo pen voorspoedig, meldt ProRail. Dins dagmorgen kwam op een overweg een Arrivatrein in bot sing met een hoog werker. In totaal is al ruim 180 meter spoor vervangen, in clusief 300 dwarslig gers. Kritische tv-zender uit de lucht De Turkse autoritei ten hebben gisteren de kritische televisie zender IMC TV uit de lucht gehaald. De programma's van IMC kunnen hier door alleen nog via internet worden be keken. Volgens de zender is het signaal van IMC in opdracht van het Openbaar Ministerie in Ankara uit het programma gehaald. De reden is niet bekend. ZATERDAG 27 FEBRUARI 2016 door Hanneke Keultjes, Edwin van der Aa en Gudo Tienhooven DEN HAAG. Het is erop of eronder voor VVD-staatssecretaris Sander Dekker. Zijn Mediawet staat dins dag in de Senaat op het spel. Dek ker wil de kern van zijn plan kos te wat kost overeind houden, maar hij moet een knieval maken om een meerderheid te krijgen. door Annemieke van Dongen 13 De extra schrikkeldag dit jaar kost een gezin per saldo 13 euro. Op de vierjaarlijkse 29e februari geeft het gemiddeld 60 euro extra uit. Dat geld gaat naar onder meer eten, drinken, gas, water en licht. Deze dag levert ook wat op, zoals gratis tv kijken en internetten en een extra dag verzekerd: 47 euro. Hoewel de schrikkeldag op maandag valt, rekent het instituut Nibud geen extra inkomen omdat de meeste mensen hun inkomen per maand krijgen ongeacht het aantal dagen dat deze telt. DEN HAAG AMSTERDAM EINDHOVEN ORANJE NEW YORK. Goed nieuws voor fans van Bernie Sanders: als het aan een ontwerpbureau uit Brooklyn ligt, is dit plastic figuurtje van 15 cm hoog straks te koop. Het bedrijf is een fundraisingcampagne gestart om de productiekosten van 15.000 dollar bijeen te krijgen. De politicus Sanders (74) strijdt met Hillary Clinton om de Democratische kandidatuur voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen, foto Brendan McDermid/Reuters Voor de honderdste Vierdaagse in Nijmegen hebben zich al bijna 30.000 wandelaars ingeschreven. De belangstelling voor de jubileumeditie in juli is enorm, aldus een woordvoerster van de organisatie. Tot gisteravond konden lopers zich inschrijven die zijn verzekerd van een startbewijs, omdat ze aan speciaal voor de honderdste editie gestelde voorwaarden voldoen. Vanaf maandag mogen de wandelaars zich aanmelden die naar alle waarschijnlijkheid moeten loten voor een startkaart. STELLENDAM APPINGEDAM DALFSEN ISTANBUL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5