i Besluit om hulp in te roepen door Noorse politie in twijfel getrokken 4 NIEUWS Een groep Nederlandse wandelaars werd gisterochtend wakker in een hut in Noorwegen, zag een meter sneeuw en harde wind en durfde het niet aan om verder te trekken. Of het nodig was om op de emergen cy button te druk ken? Het is dé vraag die rest na dat Noorse hulp diensten gisteren een gebied 300 kilometer ten noordwesten van Oslo introkken met hondenteams, vele sneeuwscooters en helikop ters om uiteindelijk dertien Neder landers die veilig en gezond in een hut zaten, op te pikken. De Noorse politie begreep het in ieder geval niet, achteraf. Die was enigszins verbaasd dat de groep aan de alarmbel had getrok ken. De emergency button die der gelijke reisgezelschappen meekrij gen, omdat telefoons geen bereik hebben, geeft via de satelliet enkel een noodsignaal af, plus de coördi naten van de hulpoproep. De Nederlandse Bertus Harten, die een hotel runt in Nordberg, zag de groep gisteren terugkeren naar zijn hotel, waar ze al eerder overnachtten. „Het eerste wat ze wilden: een lange warme douche", zei Harten gisteravond laat aan de telefoon. Hij hoorde het relaas van de groep aan en begreep het toen wel, dat besluit om toch maar een noodsignaal af te geven. Trekkershut „Een dag eerder moesten ze acht tien kilometer lopen", vertelt Har ten nadat hij de groep de douche heeft gewezen. „Tussen twee goed verzorgde overnachtingshutten in. Op ongeveer de helft kwamen ze in zulk slecht weer dat ze za gen: we halen het niet. Toen zijn ze uitgeweken naar een veel klei nere trekkershut, waar géén ver zorging is, zonder verwarming en normaal bedoeld voor twee of vier mensen. Daar hebben ze dus de nacht moeten doorbrengen, zo goed en zo kwaad als het ging. De volgende ochtend waren ze te moe om verder te gaan. Het moei lijkste deel van de tocht moest nog komen, teruggaan zagen ze ook niet zitten. Dus toen hebben ze toch besloten om die knop in te drukken." 'Heus, dit zijn geen mensen die alleen ommetjes rond het huis maken' Hulpdiensten rukten daarop mas saal uit. „Tekst en uitleg zitten er niet bij zo'n noodsignaal, dus de hulpdiensten kunnen niet anders dan uitrukken", zegt Peter Tang- strom van SOS International in Nederland, dat óók mensen paraat had staan om te hulp te schieten. „En je kunt lang discussiëren over de vraag wanneer iemand vindt dat hij in nood is." De groep van dertien wande laars van tussen de 25 en 40 jaar oud was bezig met een zesdaagse wandeltocht op sneeuwschoenen. De groep werd geleid door Claire Leenen en Onno Kruitwagen, die gelden als zeer ervaren trekkers. De rest zou minder ervaren zijn. „Ik lees overal dat het ama teurs waren, dat is dus niet het ge val", zegt Friso Teerink van reisor ganisatie Nivon, die contact met ze heeft gehad. „Ze hadden eten bij zich, zijn erop voorbereid dat ze ergens een paar dagen moeten blijven, hebben zelfs tenten bij zich. Heus, het zijn geen mensen die alleen ommetjes rond het huis maken. Ze constateerden alleen dat het niet verantwoord was ver der te gaan." Rupsbandvoertuigen Het noodsignaal kwam gistermor gen rond acht uur 's ochtends, waarna het dertienkoppige gezel schap 's middags om half vier werd opgepikt en met rupsband voertuigen in veiligheid werd ge bracht. Druk bellend zag je de groep gisteravond op de Noorse te levisie familieleden geruststellen. Wandelaar Sabine Metzelaar: „We zagen na een nacht in die kleine hut dat het weer nog steeds te slecht was om verder te gaan. We zijn opgelucht dat we gered zijn." Het Noorse Rode Kruis liet gis teravond weten dat zij in elk geval niet van plan zijn de kosten voor de massale hulpoperatie op de groep te gaan verhalen: „De poli tie besluit of er een reddingsopera tie komt, niet wij", aldus de Noor se woordvoerder. „Ik weet niet of deze redding noodzakelijk was. Dat maakt ons ook niet zo veel uit, wij zijn vrijwilligers. Dit is wat we doen. Als het drukken op de noodknop onterecht was, gaan we geen geld terug vragen of zo. Zo werkt dat niet in Noorwegen." Vermiste Nederlanders veilig gevonden Opluchting na de redding. foto Torstein Boe/Reuters Geen nood, wel uitgeput door Victor Schildkamp en Cyril Rosman Friso Teerink reisorganisatie Nivon -^-<0r M 0 R E rsta Geiranger ROMSD OPPLAND CDD RDANE 1975ti Danskehytta Grv0nvatnet i668rji 1685m tVikvatnetv VULUEGGI A 1771m Vutustrupen 1187mA Skiporcours Vermiste wandelaars gevonden in hut Grotli OPPLAND 2 km 5 270216 I RV I BRON: ANP, NTB Het Rode Kruis rukt uit met rupsbandvoertuigen om de groep op te halen, foto Torstein Boe/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4