heeft het niet Zeeland ZEELAND 15 een ander beeld van het Zeeuwse nieuws on ni ken werk Op wacht Gespot in Vlissingen. Waar het wachten tot kunst wordt verheven. Wachten op de partner die in een winkel is verdwenen. Wachten tot de bui over is. Wachten tot het genot in rook is opgegaan, foto Ruben Oreel Zeeland heeft veel: De N8vdN8, de Oesterparty, de Westerscheldetunnel, Concert at Sea en zoveel meer maar dit ontbreekt: het Feest van de Geest. Nu ik een week op de grens van Overijssel en Drenthe bivakkeer, reiken mijn gedachten vooruit naar de tien dagen tussen Hemelvaart en Pinksteren. De dagen van het Feest van de Geest. De een wordt geraakt door een Bijbelwoord, de ander door mu ziek, literatuur, beeldende kunst of stilte. In vrijzinnige kring is de koppeling van Schrift, kunst en cultuur vrij gebruikelijk en niet al leen met Pinksteren, het feest waarbij in het christendom wordt gevierd dat God Zijn Geest uit stort. Voor wie er niet mee ver trouwd is, een ingewikkeld idee. Veel mensen zijn naar zoiets als bezieling op zoek. Het Feest van de Geest is een initiatief van de Protestantse Kerk in Nederland. In verschillende regio's worden ac tiviteiten ontwikkeld. Op de grens van Overijssel openen kerk jes in het stroomdal van de Reest de deuren voor kunstenaars die dit jaar werk exposeren rond het thema 'Vrijheid van Geest'. De ar chitectuur van de kerk kan op zich een inspiratiebron zijn. Tij dens de zondagsdienst zitten de kerkgangers tussen of onder de geëxposeerde kunst. De kerken kennen ruimere openingstijden en trekken in die dagen meer pu bliek dan de eigen kerkgangers. Kunst en religie zijn van oudsher met elkaar verweven. Ker kelijke kunst is ouder dan de tradi tie van het bestuderen van heilige geschriften en de Reformatie sa men. In een tijd van beeldcultuur krijgen we er misschien weer oog voor, dat één beeld soms meer zegt dan duizend woorden. Mis schien zegt de grote belangstel ling voor de expositie van het werk van Jeroen Bosch er wat over. In zijn werk zijn verwijzin gen naar Bijbelse thema's eerder regel dan uitzondering. Een he dendaagse kunstenaar die religie indringend verbeeldt, is bijvoor beeld Mare Mulders. Kunst raakt: ontroert, vertedert, verruimt de geest, geeft inzicht, wrijft of schuurt. Het instituut kerk is niet van alle tijden, net zo min als de nadruk die wordt gelegd op woord en waarheid. In de eerste eeuwen bestond zelfs geen kerk als instituut, mensen die het over het geloof hadden kwamen infor meel samen. Geloofsgemeenschap pen veranderen voortdurend. Vrij nieuw zijn godsdienstige vlog- gers. Zij spreken mensen aan en brengen in beeld wat er volgens hen toe doet. Digitale platforms als mijnkerk.nl geven de ruimte om te delen waarin zij geloven, waarop zij hopen en wat zij lief hebben. Het is heus niet altijd kunst of cultuur met een hoofdlet ter, maar aan kiemplantjes kun je toch ook niet afzien wat grote groene groeiers zullen worden? Misschien is het Feest van de Geest aanleidingin de komende tijd eens over de grenzen van Zee land te gaan bekijken waar kunste naars en kerken hun hoofd boven het maaiveld uitsteken. ZATERDAG 27 FEBRUARI 2016 Kiek! door José Baars Een actueel overzicht van de kerk diensten voor zondag staat op www.pzc.nl/monnikenwerk. U vindt ook links bij deze column.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47