Veers dranghek niet langer gratis Insluiper actief bij kerk Kunstenaar kiest ondanks bezuinigingen op cultuur voor vestiging in Vlissingen WALCHEREN 9 Dani Ploeger zet de boel graag op scherp met zijn kunstuitingen. Sinds kort huist hij in de Willem 3-kazerne in Vlissingen. De kunstenaar die sinds deze winter in de Willend-ka zerne in Vlissin gen woont, was af gelopen week even in Polen. Daniël - Dani - Ploeger schoot er met een kalasjni- kov een gaatje in een iPad. Dat deed hij onder toeziend oog van een wapeninstructeur, die hem het wapen ter beschik king stelde. Dani maakte super snelle filmbeelden van het schot. Met die film maakt hij nu een app 'We zijn gewend geraakt om met die apparaten oorlogen op afstand te volgen' die vanaf mei te downloaden is. De expositie die hij van de exerci tie maakt, is komende maand te zien tijdens een mediakunst- markt in Parijs. En natuurlijk komt er een presentatie in de Wil lend-kazerne. Tijdens een van zijn maandelijkse performance avonden in zijn atelier. Ploeger woonde en exposeerde de afgelopen vijftien jaar overal en nergens, maar keerde terug naar zijn geboortegrond. „De tijd dat je als kunstenaar naar de steden moest waar alles gebeurde, is voor bij. Daar draaien exposities vaak enkel om de vernissage, de netwer ken. Ik heb hier mensen ontmoet waarbij ik merkte dat het echt om de inhoud gaat. Hier woont ook mijn familie. En je hebt dit", wijst hij naar de Oranjedijk. Hij streek neer in Vlissingen, ar tikel 12-gemeente, in het cultuur bastion dat door de bezuinigingen nu - op de buurman Koos Dalstra na - verlaten is. „Het is de tijd om hier te zijn. Temidden van men sen die zeggen: 'je maakt maar kunst met het bedrijfsleven, je krijgt geen subsidie'. Dat knijpt de diversiteit uit de kunst. Dat wil ik tegengaan." Geboren in Middelburg en op gegroeid in Oost-Souburg koos Dani voor de muziek. Hij studeer de aan het conservatorium en speelde uiteindelijk als trombo nist in het academisch orkest van het Berliner Philharmoniker. Twee jaar werkte hij als muziekdo cent in Ramallah op de Westelij ke Jordaanoever, middenin het Is- raëlisch-Palestijns conflict. „Toen kreeg ik het idee dat ik de experi mentele muziek verlaten moest om meer met materie bezig te zijn." Hij koos voor de elektroni sche middelen die ons een ven ster op de wereld bieden, smart- phones, iPads, laptops. En hij ging aan de gang met geweld en consu mentisme. „We zien die appara- ten niet meer als een object maar als een middel. We zijn gewend geraakt om oorlogen daar mee op afstand te volgen. We zien oorlo gen ver weg met drones en socia le media. Maar sinds de aanslagen in september 200t in New York en vorig jaar in Parijs is de 'vuile' oorlog, met het automatische ge weer, bij ons in de straat geko- men." Dat verbeeldt Ploeger heel letterlijk. Hij reduceert zo'n elek tronisch venster op de oorlog, een iPad, door een kogel uit een aan slagwapen tot een object. In Cairo verpakte Ploeger tablets in stalen hoezen. Ze kunnen nog wel opge laden worden, maar hebben hun doel als venster op het wereldwij de web verloren. In september wa- ren ze te zien bij galerie Caesuur in Middelburg. Op de giftige elek tronische afvalbergen in Lagos, Ni geria, verzamelde hij telefoon- en computerresten om die te dum pen in Europese galeries, onder de titel 'waste and desire'. Op dani- ploeger.org verschijnt binnenkort een trailerfilm over zijn project 'kalasjnikov versus iPad'. De gemeente wil zijn evene- mentenbeleid aanpassen. Zo is er straks voor kleinere strandevene- menten als beachvolleybal geen vergunning meer nodig, maar vol staat een melding. De eindtijd van evenementen (op de openba re weg) wordt een uurtje opge schoven naar or.oo uur. Dranghekken, en bijvoorbeeld afvalbakken, maken deel uit van dat beleid. Veere wil die volgend jaar niet langer gratis brengen en weer ophalen. Organisatoren van evenementen moeten dat zelf re gelen. De Grijpskerkse gemeente- loods wordt daar het uitgiftepunt voor. De jaarlijkse solexrace in Biggekerke trekt rond de 125 so lexen vertelt Edwin van Keulen van de Stichting Solexrace Bigge kerke. „We zetten ieder jaar zo'n 200 dranghekken neer. Dat moet van de verzekering, maar we wil len dat zelf ook voor de veiligheid van het publiek. Een lintje span nen is niet genoeg. Die hekken zelf ophalen en terugbrengen moet wel te doen zijn voor ons." De achttiende Biggekerkse race is 20 augustus. „Die gaat echt wel door", verzekert Van Keulen. OOSTKAPELLE. Bij kerken in Oost- kapelle en Vrouwenpolder is afge lopen zondag mogelijk een inslui per actief geweest. Tijdens een dienst in Oostka- pelle ontdekte de koster dat een man zich ophield in de garderobe van de kerk. Deze man had hier volgens de koster niets te zoeken. Nadat hij een smoes had opgehan gen over een tekort aan benzine ging de man er in een personen auto vandoor. Het is onbekend of er iets is gestolen uit de gardero be. De koster heeft het kenteken van de auto genoteerd en doorge geven aan de politie. Eenzelfde si tuatie deed zich voor bij een kerk in Vrouwenpolder. Hier is uit de garderobe wel een portemonnee weggenomen. De gedupeerde uit Woudenberg doet aangifte van de diefstal. Op deze locatie werd ver moedelijk dezelfde auto gezien. De politie onderzoekt de zaak en waarschuwt kerkgangers geen waardevolle spullen onbeheerd achter te laten. ZATERDAG 27 FEBRUARI 2016 door Claudia Sondervan Dani Ploeger kunstenaar Dani verbeeldt letterlijk het venster aardoor mensen naar oorlogen kijken. ito Lex de Meester door Annemarie Zevenbergen DOMBURG. De solexen knallen in augustus kneiterhard voorbij in Biggekerke. Gescheiden van het publiek door zo'n 200 dranghek ken. Van de gemeente Veere. Maar die wil de hekken volgend jaar niet langer gratis leveren. Van het schot zijn supersnelle beelden gemaakt, foto's collectie Dani Ploeger Dani ging naar Polen voor zijn project, omdat de wapenwet in Polen soepeler is dan in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41