Kippen van Ekoz uit Schore krijgen insectenvoer ril_ ZEELAND 5 Agrimarkt heeft de primeur: eieren van kippen die gevoerd worden met larven. I ?°tio* OPENBARE VRIJWILLIGE ONLINE VEILING SYNCHRO Joanne Vuyk uit Wilhelmina- dorp wil best even proeven. Ze parkeert haar winkelwa gentje bij de stand van de Oer- eieren en pakt een gekookt ei tje aan van chef-kok Etienne. „Lek ker! Dus deze komen van kippen die larven te eten krijgen? Nee hoor, dat vind ik geen enge ge dachte. Het is juist heel natuur lijk." Kippen die larven en insecten eten. Is dat nieuw? Riet van Dijke, die bij de kraam met Oereieren even komt proeven: „Wij hadden vroeger zelf kippen, achter het huis. Die aten alles wat ze konden pikken. Die smaak proef ik nu weer. Heerlijk hoor." In 2014 stapten kippenboer Leon en zijn broer Wilco Jansen uit Schore in het insectenavon- tuur. Leon: „Insecten zijn het voedsel van de toekomst, een duurzame bron van eiwit. Op zoek naar informatie kwam ik al snel in contact met insectenkwe ker Protix. Protix stelde voor de kippen met larven van de Zwarte Soldaatvlieg te gaan voeren. Zo ontstond het Oerei-project." Tarique Arsiwalla, die in 2009 het bedrijf oprichtte: „Dit is een baanbrekende dag. De insecten teelt helpt bij het oplossen van twee grote problemen: verspilling van grondstoffen en het tekort aan eiwitten om vlees te produce ren. Insecten zijn opruimers. On ze larven leven van 'laagwaardige reststromen', organisch materiaal dat overblijft bij de voedselproduc tie en anders weggegooid zou wor den. Op hun beurt leveren ze hoogwaardige eiwitten in de vorm van larven." Binnen een week nadat het Tar- venzaad' uitgestrooid is op het substraat (de grond waarop ze le ven) zijn de larven volwassen en kunnen ze worden geoogst en ver werkt. In Schore, bij kippenboer- derij Ekoz, leven de kippen die de larven te eten krijgen. Wie ze zo ziet rondscharrelen, ziet: dit zijn gelukkige kippetjes. Twintig pro cent van hun voer bestaat uit lar ven van de Zwarte Soldaatvlieg (Hermetia Illucens). De kippen varen er wel bij. Kip penboer Leon: „Op het moment dat we larven gaan voeren, wor den de kippen actief en vrolijk. Blijkbaar vinden ze het erg leuk. Bovendien hebben we het idee dat de kippen gezonder zijn en langer blijven leven." Onderzoek naar de gezondheidseffecten van insecten als diervoeder zijn nog gaande. De eerste resultaten zijn veelbelovend. Een doosje met vier eieren gaat van de hand voor 1,25 euro. Iets meer dan van kippen die gevoerd worden met eiwitbronnen als soja en vismeel. Goedkopere eiwit bronnen, maar slechter voor het milieu. Bij de stand van Agrimarkt zijn halverwege de dag zo'n honderd mensen een eitje komen eten. Meest gehoorde opmerking: deze eitjes smaken als vanouds, laat chef-kok Etienne weten. „Niet bij zonder duur, goede eismaak", re censeert Daniel van Oosten zijn gekookte eitje. „Prima hoor, kip pen die lekker in het rond kunnen pikken, net als vroeger. Daar wil ik best meer voor betalen." Voorlo pig zijn de Oereieren alleen bij de vestigingen van Agrimarkt te koop. Wat Protix betreft, is dit nog maar het begin. De larven leveren ook hoogwaardige eitwitten en vetten, die verwerkt worden in diervoeder. Sales director Roel Boersma van Protix: „Zo heeft Tro- vet een hypoallergeen honden voer ontwikkeld op basis van ons insecteneiwit. En Coppens dier voeder in Helmond neemt vetten af." 112-nieuws Motorrijder gewond bij val op rondweg Een motorrijder is in de nacht van donderdag op vrijdag ge wond geraakt bij een ongeval bij Werendijke, tussen Biggeker- ke en Zoutelande. Dat meldt HV Zeeland. De motorrijder kwam om 2.50 uur ten val bij de Rondweg Big- gekerke (N288). Het slachtoffer raakte met zijn voertuig in de berm. De gewonde is door de ambulancedienst behandeld en voor verder onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Vanwege het ongeval moest het verkeer ter plekke over één rij baan. Politie zoekt naar vermiste man In het Nollebos in Vlissingen is gisteren gezocht naar een ver miste man uit die stad. Het on derzoeksteam zette daarbij sona- rapparatuur in, maar dat leidde nog niet tot de vondst van de man. De zoekactie begon don derdagavond nadat familieleden van de man de politie hadden ingeschakeld. De man was woensdag niet thuisgekomen. De politie ging vervolgens met de familie op zoek en zette daar bij een hond en helikopter in. In het Nollebos werden eigendom men van de man gevonden, waardoor vermoed wordt dat hij daar is geweest. Maandag wordt de zoekactie voortgezet. 31 maart 2016 Middelburg (Dauwendaele) ZATERDAG 27 FEBRUARI 2016 Oerei is ouderwets lekker door Ondine van der Vleuten Joanne Vuyk met Jesse (5) en Veerle (3): „Kippen voeren met insecten, dat is toch heel natuurlijk?" foto's Mechteld Jansen Kippenboer Leon Jansen De maden van Hermetia Illucens BICCEKERKE VLISSINGEN 157 GARAGEBOXEN (grotendeelsverhuurd) Portefeuille van 157 garageboxen gelegen op eigen grond, verdeeld over 10 velden. 8 garageboxen staan op 6 november 2015 leeg. De netto huurwaarde van de verhuurde garageboxen (149 stuks) bedraagt op jaarbasis circa 118.867,-*. De netto huurwaarde van de lege garageboxen (8 stuks) bedraagt op jaarbasis circa 6.711,-* (*prijspeil 6 november 2015) Alle garageboxen opgeleverd "as is where is" Bieden kan op geheel of op 5 deelkavels Vanaf 10:00 uur start de veiling, uitsluitend via de website: www.bog-auctions.com/auction/index/3598 De garageboxen worden verkocht namens de woningcorporatie Woongoed te Middelburg Projectnotaris Zeeuwse Alliantie Notarissen, mevr. mr. H.E. Visser, tel.nr. 0118 - 659600 Neem voor meer informatie contact op met Synchro Bedrijfshuisvesting B. V. www.synchrobedrijfshuisvesting.nl □SS - 796 24 76

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37