Bouw Zeeduinse Poort bijna klaar <D E €95;00 €54, Een lesje noodopvang Milieubewust Meeste Zeeuwse gemeenten 2 ZEELAND Het gesleep met vluchtelingen van sporthal naar sporthal was uit het oogpunt van kosten weinig efficiënt. P. VAN EIJZEREN B.V. Kubofo COMMENTAAR De les van 38 dagen crisisopvang van vluchtelingen in Zeeland is duidelijk: het beschikbare geld is niet erg slim besteed. De keuze voor een opvang gedurende maximaal drie dagen, die precies past in de standaard calamiteitenplannen van gemeenten, heeft veel geld gekost. Want dit besluit betekende dat er overal tijdelijke en dus dure voorzieningen werden getroffen omdat de vluchtelingen steeds weer moesten worden versleept. Een ander puntje is de beveili ging. Het is goed om daarbij weinig risico te nemen. Maar een kostenpost van zo'n drieduizend euro per locatie per dag duidt er toch op dat angst de overhand heeft gehad op werkelijkheidszin. Ook met het eten is het niet hele maal goed gegaan. Bij het improvi seren van noodopvang kan alles niet tot op het laatste dubbeltje worden afgewogen, maar als de cateringkosten uiteenlopen van 15 tot 32 euro per persoon per dag klopt er iets niet. Achteraf is het gemakkelijk kri tiek leveren. Het gaat in dit geval niet om verwijten maar om de toekomst. Met het beschikbare budget moet het mogelijk zijn om veel meer te bieden dan we nu doen, dan alleen een stoel en een veldbed in een hal en verder wat eten. Het eerste, belangrijke ont haal in Nederland kan veel beter en moet veel beter. Voor hetzelfde geld kunnen we vluchtelingen veel beter opvangen 'De laatste fase gaat in de ver koop' jubelde de projectontwikke laar onlangs tijdens een feestje ter verwelkoming van bewoners in spe. Met als kers op de taart de De laatste woningen in de nieuwe wijk Zeeduinse Poort in Oostkapelle gaan in de verkoop. Daarmee nadert de wijk zijn voltooiing speeltuin die bouwers Heijmans en BPD dit voorjaar in het hart van de wijk aanleggen. De bouw van de eerste achttien woningen begon eind 2013, nadat de door het dorp zo gewenste rondweg werd aangelegd. Finan ciering en aanleg voor rekening van de projectontwikkelaar was een strikte voorwaarde van de ge meente. Zonder weg geen paal in de grond. De weg ontsluit niet al leen de wijk, maar ontlast de dorpskern ook van (recreatie)ver- keer van en naar strand en parken. Maar voor die eerste paal voor de nieuwe wijk tussen Noordweg en Duinweg geslagen werd, ver streken jaren van praten, plannen maken en onderhandelen. Medio jaren negentig van de vorige eeuw was er al sprake van een nieuwe wijk. De eerste plannen kwamen begin 2000 ter tafel. In 2008 werd een overeenkomst gesloten tussen Veere en de Walcherse Bouwunie voor de bouw van de wijk, inclu sief wozoco en weg. De bouw moest in 2009 beginnen en de wijk zou in 2010 klaar zijn. Maar in 2012 stond alleen de wozoco er. De projectontwikkelaar bouwt in totaal zo'n 55 huizen; variërend van rij- en hoekwoningen, twee-onder-eenkappers, levens- loopbestendige woningen en vrij staande huizen. De gemeente heeft er ongeveer tien vrijstaande kavels op 4000 vierkante meter grond. Dinsdag gaan de laatste hui zen dus in de verkoop, tussen 19.00 en 20.30 uur in Anno Nu. Almanak De Werkgroep Vastenactie in de Huls terparochie doet de traditionele, door schoolkinderen zeifin elkaar te fröbelen, papieren spaarpotjes in de ban. Het speciaal bewaarde lege melkpak voor dit doel, moest een klei ne Hulstenaar met tranen in zijn oog jes in de container gooien. Om milieu technische redenen, zo berichtte de werkgroep in de nieuwsbrief. Natuur lijk wil de werkgroep wel dat de kin deren wat centjes sparen voor het goe de doel in Oeganda. Zij mogen het gespaarde bedrag mee naar school nemen in een.... plastic zakje. Uienhandel blijft langer in polder Uiengroothandel De Dreu Onions blijft nog tot augus tus 2017 aan de Havenweg. Het bedrijf verkast waar schijnlijk deze zomer naar de Landbouwweg aan de andere kant van de Rit- themsestraat. Maar beide huizen blijven tot midden volgend jaar bewoond. De bedrijfswoning kan eerder worden betrokken, maar één van de gebroeders De Dreu gaat in een nog te bouwen huis bij het dorp wonen. „Het duurt dus wel tot midden volgend jaar voor we echt van de Haven weg kunnen vertrekken." Politie beëindigt vechtpartij De politie beëindigde vrij dagmiddag een vechtpartij in de Aagje Dekenstraat zonder aanhoudingen te verrichten. Twee mannen gingen bij het winkelcen trum met elkaar op de vuist, terwijl twee anderen toekeken en hen aanmoe digden. De ter plaatse ge roepen politie scheidde de vechtenden en suste de ge moederen. Omdat geen van de mannen aangifte wilde doen, werden vech tenden en aanmoedigers heengezonden. Tijdschrift over 700 jaar stad De speciale editie van het Zeeuws Tijdschrift over Vlissingen 700 jaar stad wordt niet maandag 29 fe bruari maar vrijdag 4 maart ten doop gehouden in het stadhuis van Vlissin gen. De verhalen gaan over Vlissingen in heden, verle den en toekomst, met sa menvattingen van de sym posiumreeks Vlissingen 700 en interviews met in woners. De prijs voor de tachtig pagina's tellende kleureneditie is vijf euro. zeeuwstijdschrift@dezb.nl Straten minder goed bereikbaar Meerdere wegen in Vlissin gen zijn vanaf maandag minder goed bereikbaar door werkzaamheden. In de Callenfelsstraat wordt tot en met dinsdag 22 maart iedere maandag en dinsdag de straat afgezet tussen 7.30 en 16.30 wegens kraanwerkzaamheden. En door werkzaamheden in de Hercules Segherslaan wordt de kruising met de Bloemenlaan voor twee we ken afgesloten. Omrijden kan daar via de Adriaen Coortelaan. VLISSINGEN. Eind vorig jaar slie pen honderden asielzoekers in Zeeuwse sporthallen en andere zalen. Meestal na drie dagen stap ten ze de bus weer in om naar de volgende crisisopvang te worden gebracht. De prijs-kwaliteitverhouding van deze vorm van opvang was ver te zoeken. Honderd euro per persoon per dag (pppd) ontvin gen gemeenten om de opvang te regelen. Daarvoor kreeg de vluch teling eten, een veldbed en een plastic stoel in een zaal die hij deelde met tweehonderd ande ren. Een gemiddeld gezin zou van die 100 euro pppd een vakan tie kunnen boeken, met echte bedden in een echt vakantiehuis. Maar die vergelijking gaat mank. Doordat de vluchtelingen maar enkele dagen op een bepaalde De kosten voor de crisisnoodopvang liepen uiteen van 56 euro tot 112 euro per persoon per dag plek bleven, ging veel geld op aan het treffen van tijdelijke voor zieningen. Van matten om te voorkomen dat de vloer werd be schadigd tot keycords voor de (vrijwillige) medewerkers. Veel geld ging naar de huur van de grote tent waarin gegeten kon worden en andere tijdelijke voor zieningen. Beveiliging was ook een grote kostenpost, zo blijkt uit de overzichten die Zeeuwse gemeenten hebben gegeven. Wie de kosten terugrekent naar een bedrag per persoon per dag ziet grote verschillen. Sluis, de gemeente nota bene die als eerste opvang bood, gaf nog geen 56 euro pppd uit. Reimerswaal kwam uit op het dubbele bedrag. De verschillen komen deels voort uit de duur van de opvang. Hoe langer, hoe kostenefficiën ter. De kosten van een grote tent bijvoorbeeld zitten vooral in het transport en het opzetten en af breken van de tent. Terwijl de vergoeding per dag hetzelfde bleef. Catering Maar de duur van de opvang is niet altijd een verklaring. Ook het bedrag dat aan eten en drin ken is uitgegeven loopt per ge meente sterk uiteen. Sluis gaf tij dens de vijf dagen dat 250 asiel zoekers in Cadzand waren 19.207 euro uit aan catering, dagelijks 15 euro per persoon. Voor Hulst, Rei merswaal en Veere/Noord-Beve- land was de rekening het dubbe le. De catering voor zes dagen in De Couburgh in Koudekerke kostte de gemeenten Veere en Noord-Beveland, die de opvang gezamenlijk verzorgden, 35.000 euro. Dat is meer dan 32 euro per persoon per dag. De gemeente Sluis hoorde op zaterdag dat maandag de vluchte lingen zouden arriveren. Met een lokale cateraar werd het eten voor de vluchtelingen geregeld. Veere en Noord-Beveland deden, net als Middelburg, een beroep op Tafel Thuis van Zorgstroom. Bovendien mocht de horeca-uit- bater van De Couburgh een deel van de catering verzorgen zodat hij geen schade ondervond van het afzeggen van een sporttoer nooi, aldus de gemeente Veere. De beveiliging kostte overal ge middeld 3000 euro per dag, maar in Tholen was dat het dubbele. Na alle plussen en minnen hebben de Zeeuwse gemeenten in totaal ruim 100.000 euro meer aan vergoeding ontvangen dan uitgegeven. De meesten hielden dus geld over, enkele kwamen geld te kort. Afgesproken is dat dit onderling wordt verrekend. De gemeenten tekenen daarbij aan dat de inzet van ambtenaren niet als kostenpost is toegevoegd. Kijk op onze site voor de scherpe aktieprijs van deze ZD 326! www.vaneiizeren.nl 3 dagen Bergisches Land bij Keulen 00 HOTELDEAL.NL/K02271 C088-0331506 door Annemarie Zevenbergen OOSTKAPELLE. Het leek er jaren lang op dat de Oostkapelse nieuw bouwwijk Zeeduinse Poort een pa pieren droom zou blijven. Maar vol gende week gaan de laatste zestien huizen in de verkoop. De eerste wo ningen zijn inmiddels bewoond. Tip? redactie@pzc.nl RITTHEM VLISSINGEN VLISSINGEN VLISSINGEN Prijs opvang door Theo Ciele MECHANISATIE- CONSTRUCTIE- EN INSTALLATIEBEDRIJF Internet: www.vaneijzeren.nl Ouistenburg 21 4454 PZ Borssele Tel.: (0113) 352040 Fax:(0113)352259 Email: info®vaneijzeren.nl ■43% Wyndham Garden Gummersbach 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet v Gevestigd in voormalig postkantoor Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel Op 30 min. rijden van Keulen voor meer informatie ma-vr: tot 23:00 za-zo: tot 17:00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34