Bedrijven en overheden moeten mensen met arbeidsbeperking aannemen Ben Bot boeit Proostend op het leven, al was dat niet meer lang Restaurantpagina in een nieuw jasje! Mensen met een arbeidsbeperking vinden vooral werk bij bedrijven. Overheden hebben wat in te halen. Seniorenkliniek krijgt mogelijk vervolg GOES. Sinds begin 2015 hebben Zeeuwse bedrijven en overheden werk geschapen voor 125 mensen met een arbeidsbeperking. Dat aantal is geteld tot 1 februari van dit jaar. De Participatiewet, die sinds 1 januari van kracht is, verplicht be drijven en overheden mensen met een beperking aan te nemen. In Zeeland betreft dat naar schat ting 8000 tot 9000 mensen. Voor heen vielen die onder de Wet Werk en Bijstand, de Wet Sociale Werkvoorziening en de Wet werk en arbeidsondersteuning jongge handicapten (Wajong). De Participatiewet vereist dat mensen die voor meer dan 30 pro cent zelf de kost kunnen verdie nen, bij reguliere werkgevers aan de slag gaan. Maar op eigen kracht lukt het hen vaak niet banen te vinden. Zeeland-breed is daarom de Banenafspraak gemaakt. Onder de titel Aan de slag in Zeeland zijn in april vorig jaar tijdens een Zeeuwse conferentie afspraken ge maakt. Tot voorjaar 2017 worden 440 banen voor mensen met een arbeidsbeperking gecreëerd, waar van zo'n 290 bij bedrijven. Op papier zijn er inmiddels 125 geplaatst. De Arbeidsmarktregio Zeeland registreert een plaatsing als er sprake is van een contract voor (minimaal) 25,5 uur per week. Ze houdt daarbij wel een slag om de arm. „We zijn voor zichtig, want de cijfers vertellen al leen dat iemand uit de doelgroe pen is geplaatst. Ze zeggen niets over de omvang van het dienstver band - meer of minder dan 25,5 uur - en evenmin of de betrokke ne functioneert in zijn baan. Het kan zijn dat iemand die is ge plaatst na korte tijd zijn baan weer moet opgeven. Als we vervol gens een ander in dezelfde functie plaatsen en voor de afgezwaaide persoon een andere baan vinden, Tot voorjaar 2017 worden 440 banen voor mensen met een arbeidsbeperking gecreëerd geven de cijfers een vertekend beeld", legt Frank Davidse van de Arbeidsmarktregio Zeeland uit. Het bedrijfsleven loopt voor op de publieke sector. Inmiddels zijn wel rond de 30 zorgassistenten aangesteld op basisscholen, waar ze praktisch werk uit handen ne men van leerkrachten. De zorgas sistenten zijn jongeren uit het voortgezet speciaal onderwijs. Ze doen op scholen werkervaring op. Na twee jaar kunnen ze doorstro men naar een mbo 3-opleiding, of een andere baan zoeken. Ondernemersplatform Zeeland Business en Aan de Slag in Zee land houden komende donderdag een netwerkbijeenkomst in Ter- neuzen. De Banenafspraak staat er centraal. Chef-kok Edwin Vinke van tweesterrenrestaurant De Kromme Watergang verzorgt het diner met hulp van mensen met een arbeidsbeperking. HULST. Voor ouderen die tijde lijk buitenshuis extra zorg no dig hebben, komen er mogelijk ook speciale Seniorenklinieken in Terneuzen en Oostburg. Zorginstelling Curamus, die sinds maart vorig jaar zo'n kli niek in Hulst heeft, is erover in gesprek met huisartsen en spe cialisten ouderenzorg van zie kenhuis ZorgSaam. Curamus heeft de Seniorenkli niek in Hulst opgezet, omdat er 'een gat' in de zorg dreigt te ontstaan. Ouderen moeten steeds langer thuis blijven wo nen. Dat is een trend die al ja ren aan de gang is. De overheid wil hiermee de kosten van de (verpleeghuis)zorg binnen de perken houden. Volgens be leidsmakers willen veel oude ren ook het liefst zo lang moge lijk in hun eigen omgeving blij ven. „Maar kwetsbare ouderen hebben daar soms extra onder steuning bij nodig", geeft Piet van der Maas, lid van de Raad van Bestuur van Curamus, aan, „omdat het hen even niet lukt thuis te wonen. Ze kunnen dan tijdelijk worden opgeno men in de Seniorenkliniek. Ge keken wordt wat er met hen aan de hand is, welke behande ling ze eventueel nodig heb ben." De Seniorenkliniek draait nu bijna een jaar. 125 kansarmen aan de slag door Frank Balkenende MIDDELBURG. Anderhalf uur lang hing een volle zaal van de Middelburgse Kloveniersdoelen aan zijn lippen. Ben Bot, voormalig minister van Buitenlandse Zaken, vertelde giste ren in de PZC-lezing over zijn onlangs verschenen memoires Achteraf bezien. Het ging onder meer over Jan Peter Balkenen de („De beste man om iets voor Zeeland te doen"), over George W. Bush („Hij zei: Vind je het leuk om met me op de foto te gaan?"), over Turkije, Oekraïne en vooral over Europa. „Als Nederland uit de Europese Unie stapt, kunnen we weer in plaggenhutten gaan wonen." foto Lex de Meester ZEELAND 10 11 ZEELAND 13 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl ZATERDAG 27 februari 2016 Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33