L 75% TO©S 1 Centre Pompidou verrast Paul de Nooijer Bij kickboksgala moet de sport centraal staan Winkelen 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Uw Mening ONEENS paul kusters Overval op cafetaria Onderhoud fietsvoetveer IkPas-actie van start zaterdag Maikel Harte e winkelstraten lo pen leeg. De ene na de andere keten valt om en het einde lijkt nog niet in zicht, want we bestellen massaal op internet. Ik doe er zo min mo gelijk aan mee, ik vind het ver schrikkelijk. Vaak wordt gezegd dat het goedkoper is, maar dat is niet mijn ervaring. Als ik kijk naar apparatuur om muziek mee te maken dan bestel ik dat niet op internet, maar dan haal ik dat bij Kees van Sonora in Terneuzen. Hij legt het me uit als ik niet begrijp hoe iets werkt, ik krijgt een goede service. Het is er zeker niet duurder en wat er niet in de winkel staat, be stelt hij. Ook dat is er de andere dag. Hij legt het me uit als ik niet begrijp hoe iets werkt, ik krijg een goeie service en als hij dorst heeft komt hij eens om een pint in het café van mijn vrouw. Zo helpen we elkaar een beetje. Blijk baar spelen dit soort argumenten geen rol bij het grote publiek. Ook het argument dat binnensteden ongezelliger worden als we mas saal via internet kopen, maakt op mensen geen indruk. Dat las ik laatst in een opiniestuk over de leegstand. Je leest er sowieso veel over. Dat winkelketens gericht be naderd moeten worden, dat ze kunstenaars in winkelpanden moeten stoppen, dat winkeliers zelf veel meer moeten onderne men met events en acties. Het zal allemaal wel. Volgens mij is het een utopie dat je de winkelstraat kunt houden zoals die vroeger was. Je zal gewoon minder win kels nodig hebben en de meest lo gische actie is dat winkelpanden weer terug woningen worden. Of dat in ieder geval de woningen bo ven de winkels weer bewoond gaan worden om zo de lasten te drukken. Dat lijkt me zelfs een ge zonde ontwikkeling. Weet je wat me opvalt: ik zie steeds minder mannen die mistroostig voor de winkel een shagje staan te draaien terwijl hun vrouwen langs de rekken struinen. Die mannen, zouden die nu thuis on der de afzuigkap staan te roken, terwijl hun vrouw op de laptop zit? Ik mis ze in ieder geval nu al. Gemeenten krijgen geld genoeg om voor betere noodopvang vluchtelingen te zorgen Een opgeruimd huis is ongezellig. toosenhenk.nl D GUUS MEEUWIS GAAT SCHEIDEN EN IK MAAR bENKEN &AT IE EEN HUWELIJK HAfc ZOALS JE NORMAAL ALLEEN IN FILMS ZIET. Twee mannen hebben gis teravond even voor 22.00 uur een cafetaria aan de Ha ven in Sint Maartensdijk overvallen. Bij de overval is een persoon lichtge wond geraakt. Hij kreeg een klap met een vuurwa pen gelijkend voorwerp. Dat heeft de politie gistera vond gemeld. De daders zijn met een on bekende buit gevlucht. Van slechts een overvaller is een signalement bekend. Hij droeg zwarte broek, grijze trui en zwarte jas. De politie is op zoek naar getuigen. In verband met groot on derhoud aan de schepen van het fietsvoetveer Vlis- singen-Breskens wordt van maandag 29 februari tot en met vrijdag 25 maart de dienstregeling door één schip gevaren. Van maan dag tot en met vrijdag zul len de afVaarten vanuit Vlissingen van 07.33 uur, 16.33 uur en 17.33 uur ver vallen. Vanuit Breskens ver vallen de afvaarten van 06.53 uur, 08.03 uur, 17.03 uur en 18.03 uur. De Zeeuwse IkPas-actie gaat dinsdag 1 maart van start. Deelnemers van het initiatief drinken dertig da gen geen alcohol. De aftrap vindt plaats om 16.00 uur bij het politiekantoor aan de Segeerssingel in Middel burg. Ambassadeur Nelli Cooman reikt het eerste Ik- Pas polsbandje uit aan Ro nald Weydema, districts chef Politie Zeeland. Mensen Reactie? Tips? redactie@pzc.nl 'We', want sinds eind jaren tach tig vormt Paul (1943) een duo met zijn zoon Menno (1967), al prijkt bij de meeste werken in Parijs nog alleen de naam van de vader. Het gaat om drie films van hen samen, een film van Paul en zeven foto's van Paul, alle gemaakt tussen 1976 en 1990. „Maar Menno heeft heel veel aan die serie meegewerkt", vertelt De Nooijer. „Ik maakte des tijds bijvoorbeeld opnamen in IJs land. Dat kon ik helemaal niet al leen. En hij staat ook op een aan tal foto's." Het werk zit in een groepsten toonstelling getiteld Les années 1980 (de jaren tachtig), die duurt tot en met 23 mei. „Toen ik dat mailtje kreeg, ben ik natuurlijk meteen op de site gaan kijken", zegt De Nooijer. „Het Centre Pom pidou heeft al heel lang werk van ons in de collectie. Foto's, films en ook veel polaroids, die niet voor deze expositie zijn gebruikt. Het is hun bezit, dus dat mogen ze zo pakken als ze dat willen laten zien. Maar het was aardig geweest als ze het even hadden gemeld." Het werk van de De Nooijers was al in de jaren tachtig populair in Frankrijk, bij meer musea en verzamelaars dan alleen het Cen tre Pompidou, dat in 1989 een ex positie wijdde aan Paul de Nooijer. Hij nam ook meerdere ke ren deel aan de grote jaarlijkse fo tografiemanifestatie in Arles. „Wij maakten al in de jaren ze ventig werk dat later geënsceneer de fotografie is gaan heten. We be dachten een tafereel dat we wil den laten zien, richtten een kamer daarvoor in en zetten een fototoe stel neer, of een filmcamera als het moest bewegen. Los van ande ren hebben we onze stijl ontwik keld. In de jaren tachtig bleken meer kunstenaars dat te doen, ze- Zeeuwse kunstenaars figureren volkomen onverwacht in internationale expositie in Parijs ker ook in Frankrijk. We waren stomverbaasd dat het ineens geënsceneerde fotografie heette. Als ik naar de namen van de ande re kunstenaars kijk, vermoed ik dat dit de rode draad is van deze expositie in het Centre Pom pidou." De Nooijer twijfelt nog of hij gaat kijken. „Ik denk dat we Francois Delebecque, een vriend met wie we samenwerkten, eerst even een kijkje laten nemen. Als de foto's bij elkaar hangen en de films continu worden gedraaid, vind ik het wel erg interessant." VLISSINGEN. Kickboksgala's zijn enorm populair in Nederland, maar worden ook vaak met mis standen en criminaliteit geassoci eerd. „Dat vind ik heel jammer", zegt Said Karkach, die vanavond het kickboksgala in de Vlissingse sporthal Baskensburg organi seert. „Heel veel gala's verlopen prima, maar daar hoor of lees je dan niets over." Hij wil er maar mee zeggen: het kan ook anders. En dat wil len ze vanavond in Vlissingen graag laten zien. „We hebben er alles aan gedaan om het gala zo origineel mogelijk neer zetten", vertelt Karkach. Hij heeft twee beveiligers ingeschakeld en hoopt op een heerlijke avond. „Als het bij een kickboksgala misgaat staan de kranten er vol van en hebben ze het er op tv over. Als het goed gaat hoor je niemand. Hoe mensen ook over kickboksgala's denken, wij wil len laten zien hoe mooi het kan zijn. Kickboksen is een prachtige sport, waarin je je agressie kwijt kunt. Maar de sport levert je ook echte vrienden op. Vrienden die elkaar op zaken aanspreken als het moet. Kickboksen is veel meer dan alleen een sport." D 432 reacties SINT MAARTENSDIJK VLISSINGEN MIDDELBURG MIDDELBURG Geert Corstens brengt bezoek aan Zeeland Geert Corstens, tot voor kort president van de Hoge Raad, bezoekt donderdag 17 en vrijdag 18 maart Zee land. Op donderdag ont moet hij studenten van Uni versity College Roosevelt in Middelburg. Op vrijdag geeft hij een lezing in De Schutse in Burgh-Haamste- de over 'De Rol van de Rech ter'. Aanvang 16.00 uur. Meer informatie via www.westhoeksocieteit.nl. 'Lightning (On a journey)' van Paul de Nooijer, uit 1983. Zoon en kunst partner Menno is het model op de foto. door Ernst Jan Rozendaal 'S-HEER ABTSKERKE. Het zal je ge beuren. Dat je een mailtje krijgt van het prestigieuze Centre Pom pidou in Parijs of je die avond aan wezig kunt zijn bij een opening van een expositie met je werk. Het overkwam deze week kunste naar Paul de Nooijer uit 's-Heer Abtskerke. „We wisten van niks." door Barry van der Hooft Lees meer op Sport 10 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2