28 CULTUUR SHOW Paul Verhoeven, Marleen Gorris, Jany Temime: filmmakers van vaderlandse bodem mogen meestemmen voor de Academy Awards. OSCARUITREIKING De kanshebbers Naar schatting telt de Academy of Motion Picture Arts and Sciences, verantwoordelij k voor de uitreiking van de jaarlijkse Oscars, ruim zes duizend leden die stemgerechtigd zijn. Hoeveel daarvan de Neder landse nationaliteit hebben is niet bekend. De organisatie geeft de le denlijst niet prijs. Geschat wordt dat ongeveer twintig Nederlandse filmmakers mogen meestemmen. De geheimzinnigheid rond de ledenlijst begrijpt filmeditor Job ter Burg (die onder meer de films Zwartboek, Oorlogswinter en Borg man monteerde) wel. „Ik ben sinds vorig jaar lid. Dat is natuurlijk een grote eer", vertelt hij. „Ik ben voor gedragen door twee Academy-le- den uit mijn beroepsgroep. Dan kom je op een grote stapel terecht. Vervolgens hoor je een tijd niets. Daarna krijg je een officiële brief, maar toen wist ik al via een persbe richt dat ik was geaccepteerd. „Toen mijn naam openbaar was gemaakt, kreeg ik opeens heel veel mails van publiciteitsmensen die namens filmmaatschappijen leden benaderen voor vertoningen van mogelijke kanshebbers." Ter Burg was een van de vier Nederlandse leden die in 2015 wer den toegelaten. De overigen waren cameraman Hoyte van Hoytema (Interstellar, Spectrekostuumont werpster Jany Temime (Harry Pot ter, Spectreen documentairema ker Leonard Retel Helmrich (Stand van de Maan). In het verleden waren regis seurs als Paul Verhoeven en Oscar winnares Marleen Gorris al lid ge worden. Net als de Nederlandse, al decennia in Hollywood werkzame producent en regisseur Pieter Jan Brugge (The Clearing, Miami Vice). Ook de Nederlands-Palestijnse re- gisseur Hany Abu-Assad (die in 2005 een Oscarnominatie kreeg voor de film Paradise Now over twee Palestijnse jongens die een aanslag beramen) heeft stemrecht. Hij doet niet geheimzinnig over zijn keuze: „Ik stem op Spotlight. Die film sprak mij het meeste aan, ook omdat het een pleidooi is voor onderzoeksjournalistiek" legt Abu-Assad uit. „The Reve- nant vind ik een zelfingeno men film. Mooi gemaakt, dat wel. Maar ja, geef mij 120 miljoen dollar en ik kan het ook." Paul Verhoeven, lid sinds zijn ge ruchtmakende film Basic In stinct (1992), stemt dit jaar niet. Door de werkzaamhe den aan zijn nieuwe film Elle heeft hij te weinig kandidaten gezien. „Ik ben er dit jaar niet aan toegekomen. Mijn favo riete films zijn dit jaar trouwens documentaires. Met uitzondering van de speelfilm The Big Short over het gesjoemel met de hypotheken in Amerika, maar dat is eigenlijk ook een soort documentaire. Als ik zou stemmen was het vermoede lijk deze film geworden." De laatste Nederlander die een Oscar won is filmanimator Erik-Jan de Boer. Hij won samen met zijn Amerikaanse collega's een Academy Award voor de spe cial effects in Life of Pi (2012). Hij is stemgerechtigd en verwacht voor al een spannende ontknoping in 'zijn' categorie Special Effects. „Ik heb geen idee wie gaat winnen. Er zijn hele sterke nominaties dit jaar. Mijn vriend Matt Shumway is genomineerd voor The Reve- nant. Matt was een Animatie Su pervisor op veel van mijn vorige projecten. En mijn collega Tom Wood is genomineerd voor Mad Max: Fury Road. Ook erg sterk werk. Het wordt spannend." Kostuumontwerp ster Jany Temime geeft aan op The Re- venant te gaan stemmen. In haar eigen categorie zijn de ontwerpen van haar collega Jenny Beavan voor de film Mad Max favo riet. Zelf is Temime, die onder meer meewerkte aan de Harry Potter-films, nooit genomineerd voor een Oscar. „Dat komt omdat ik amper klassieke kostuumfilms maak. Mijn ervaring is: geen korset, geen Oscar." Marleen Gorris, die een Oscar won voor Antonia (1995), laat via haar producent weten niet in staat te zijn om stemmen. De filmmaak ster herstelt van een mentale inzin king die zij vorig jaar opliep tij dens het draaien van haar produc tie Tulips, Love, Hon our and a Bike. Probleem is dat veel actieve filmma kers niet alle tijd heb ben om alle voorgedra gen films te bekijken. Wie zelf hard op een filmset aan het werk is, heeft niet de gelegen heid om de pakweg veertig genomineerde films (speelfilms, anima tiefilms, buitenlandse pro ducties, documentaires en korte films) af te spelen. Niet iedereen wordt zo maar lid van de Academy. Zo zijn de laatst genomineerde Neder landse filmmakers, het Utrechtse animatiecollectief Job, Joris en Ma rieke dat in 2014 een kans maakte met zijn korte animatiefilm A Sin gle Life, nog niet door de ballotage commissie gekomen. „Hopelijk is dat volgend jaar wel gelukt als twee collega's van ons een voor dracht indienen", aldus Marieke Blaauw. Mike van Diem, de laatste Ne derlandse regisseur die een Oscar won met een speelfilm (Karakter, 1997)> is gek genoeg nog geen lid. „In mijn tijd werd je ook niet au tomatisch lid als je was genomi neerd. Ik ben nu door twee Ameri kaanse regisseurs voorgedragen als lid. Ik hoop dus volgend jaar te mo gen stemmen", zegt hij. Ter Burg wil niet zeggen op wie hij gaat stemmen. „Ik weet wel dat ik niet in elke categorie een stem uitbreng. Van bijvoorbeeld ma- ke-up en kostuums heb ik te wei nig verstand. Ik beperk me dus tot mijn eigen categorie, Beste Monta ge, en Beste Film. Gelukkig mag dat. Je bent niet verplicht om in al le categorieën een stem uit te brengen." BESTE ACTRICE BESTE REGISSEUR BESTE ACTRICE IN EEN BIJROL Wie maakt de meeste kans op een Oscar? Het vakblad The Hollywood Reporter berekent op basis van recente prijsuitreikingen in Los Angeles elk jaar welke films, regisseurs, acteurs en actrices de grote favorieten zijn. BESTE FILM BESTE ACTEUR BESTE ACTEUR IN EEN BIJROL op Amerikaanse prij s door Ab Zagt Hany Abu-Assad. Jany Temime. Paul Verhoeven. De Oscars worden morgenavond uitgereikt in Los Angeles. Brie Larson (Room) 88,9% Saoirse Ronan (Brooklyn) 5,1% Cate Blanchett (Carol) 3,1% Jennifer Lawrence (Joy) 2,4% Charlotte Rampling (45 Years) 0,5% Alejandro Inarritu (The Revenant) 76,9% Adam McKay (The Big Short) 9,2% George Miller (Mad Max) 9% Tom McCarthy (Spotlight) 3,8% Lenny Abrahamson (Room) 1% Alicia Vikander (The Danish Girl) 60% Kate Winslet (Steve Jobs) 25,6% Rachel McAdams (Spotlight) 6,3% Rooney Mara (Carol) 5% Jennifer Jason Leigh (Hateful Eight) 3,1% Nederlandse invloed Spotlight 35,8% The Revenant 32,4% The Big Short 24,3% Mad Max 3,2% Bridge of Spies 1,3% The Martian 1,1% Room 1,0% Brooklyn 0,9% Leonardo DiCaprio (The Revenant) 88% Matt Damon (The Martian) 4% Michael Fassbender (Steve Jobs) 2,7% Eddie Redmayne (The Danish Girl) 2,7% Bryan Cranston (Trumbo) 2,7% Sylvester Stallone (Creed) 48% Mark Rylance (Bridge of Spies) 16,1% Christian Bale (The Big Short) 15,6% Mark Ruffalo (Sportlight) 12,3% Tom Hardy (The Revenant) 7,9%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28