Nederland mag VS weer rund leveren Blijft belbedrijf mobiel of gaat het ook vaste diensten aanbieden? 22 Nederlander de baas bij HERE Nintendo kende zwakke kerst Niek Jan van Damme van Duits moederbedrijferkent 'strategisch probleem' van Nederlandse tak. Nederlander Edzard Overbeek (48) is de nieuwe topman van navigatiedienst HERE. Hij be gint op 1 maart bij de voormali ge kaartentak van Nokia, vorig jaar overgenomen door een groep van Duitse autofirma's. Zwakke verkopen in de kerstpe riode zijn voor Nintendo aanlei ding de winstverwachting voor het lopende boekjaar (tot 1 maart) met de helft te verlagen tot een nettowinst van 17 miljard yen (136 miljoen euro). Het ministerie van Economische Zaken heeft dat gisteren bekendge maakt. Het gaat om een uitvoer ter waarde van 80 miljoen euro (10 miljoen kilo). Het vlees is bedoeld voor exclu sieve restaurants in de VS met een Europese keuken. Amerikanen be horen tot de grootste vleeseters ter wereld. Ierland en Litouwen zijn de eni ge andere landen in de Europese Unie die dit vlees naar de VS mo gen exporteren. De Amerikanen hebben de werkwijze van de Ne derlandse Voedsel- en Warenauto riteit (NVWA) in 2014 en 2015 on derzocht. Deze instantie zal erop toezien dat de bedrijven die het vlees naar de Verenigde Staten willen expor teren, voldoen aan de Amerikaan se eisen. Het is nog niet duidelijk wan neer de uitvoer precies kan begin nen, maar zo snel mogelijk, stelt het ministerie. Er moeten nog een paar technische zaken worden af gerond. De Amerikanen gunden Neder land onlangs ook, als enige EU-land, toegang tot de Ameri kaanse markt voor eierproducten. De vraag hiernaar is groot, omdat die producten worden gebruikt in milkshakes, muffins, sportdrank- jes en als verstevigingsmiddel in hamburgers. Abonnementsprijzen vanaf 1 april Nee, vergelijk de Duitse telecom- markt niet met de Nederlandse, zegt Niek Jan van Damme, directie lid van T-Mobiles Duitse moeder Deutsche Telekom. Nadat hij T-Mobile Nederland tussen 2004 en 2009 leidde, is hij al zeven jaar directielid van Deutsche Telekom in Bonn. „Duitsers zijn behouden der, ook is het land minder mo dern dan Nederland, hoewel je dat met alle industrie en promi nente autofabrikanten niet zou zeggen." Nieuwe trends zoals berichten dienst Whatsapp worden daarom minder snel opgepakt. „Dat komt ook doordat Duitsland geen grote urbane gebieden kent, zoals de Randstad waar ontwikkelingen zich snel kunnen verspreiden. München en Hamburg zijn te klein, Berlijn te arm." Dat Van Damme intussen al ja ren in Duitsland verblijft, is dui delijk hoorbaar - hij praat inmid dels Nederlands met een Duits ac cent. Af en toe kan hij een woord niet vinden. „Toch blijft de (Duit se) taal lastig, voor mij", vertelt hij op de stand van DT op het World Mobile Congress in Barce lona. „Ik spreek zeker geen per fect Duits. Met de naamvallen heb ik soms nog moeite en of er der, die of das voor een woord moet." Hoewel verantwoordelijk voor Duitsland en zijn tientallen mil joenen klanten, kijkt hij nog al tijd met veel belangstelling naar Nederland. En met een kritische blik, want Van Damme zegt waar het op staat. Zoals dat er nog on voldoende reden is voor tevreden heid. Dat blijkt ook uit de jaarcij fers over 2015 die Deutsche Tele kom deze week presenteerde. Afgelopen jaar verloor T-Mobi le in ons land 135.000 klanten. Weliswaar betrof het grotendeels weinig profijtelijke prepaidklan ten en zit het aantal vaste abon nees recent weer in de lift, maar tóch. De omzet daalde ruim 10 procent naar 1,4 miljard euro, de brutowinst kelderde zelfs een vijf de. „De Nederlandse telecommarkt is moeilijk en groeit niet meer. Dat is een probleem, maar geluk kig zijn er lichtpunten. Ons gloed nieuwe 4G-netwerk is klaar en sinds dit najaar winnen we weer klanten." „We kampten lang met een nega tiefimago in Nederland. In 1998 begonnen we met vijf verschillen de frequentievergunningen. We misten de optimale balans, waar door ons netwerk altijd net ietsje minder was en we steeds achter aan liepen. Dat is voorbij, we heb ben massief geïnvesteerd in ons netwerk." „Op veel plaatsen gaat het beter: in Duitsland, maar ook Grieken land blijft sterk ondanks de crisis daar. Het is echter een mixed pic ture, Nederland is niet het enige mindere land." De vraag rijst of T-Mobile Ne derland nog wel in het plaatje van Deutsche Telekom past. De Duitsers positioneren zich na- rkkelijk als 'leading European co': de leidende telecomopera- in Europa. Dat is in veel Euro- se landen ook het geval, maar :t in Nederland, waar het chts een mobiel netwerk bezit T-Mobile de nummer drie is. Dit najaar meldde Amerikaans persbureau Bloomberg dat DT zijn Nederlandse dochter zou wil len verkopen. Nu het 4G-net- werk klaar is, is T-Mobile ook aan trekkelijk voor private equi- ty-fondsen. „Nee, we willen als DT niet van onze Nederlandse dochter af. Ver halen dat we T-Mobile Neder land willen verkopen, zijn pure speculaties. Maar we hebben wel degelijk een strategisch pro bleem. Dat moet worden opge lost." „Willen we slechts een mobiele speler blijven of moeten we ook vaste diensten gaan aanbieden? Die vraag moeten we in de nabije toekomst beantwoorden." „We zullen in ieder geval geen vast netwerk bouwen in Neder land als u dat bedoelt. Er zijn ech ter andere opties. Belangrijkste is dat we een duidelijke keuze ma ken en ons helder profileren naar onze klanten." Een mogelijkheid kan zich aan dienen als Ziggo gedwongen wordt om zijn kabelnetwerk open te stellen voor derde par tijen. Die kans lijkt aanwezig nu Ziggo en Vodafone gaan fuseren. Een samengaan dat voor T-Mobi- le hoogst problematisch lijkt. KPN, dat wél een vast net bezit, boekt veel succes met de al- les-in-een familiepakketten van tv, internet, vaste en mobiele tele fonie. „Wij denken dat er een markt blijft voor een mobiele speler. Ne derland is een modern land, een derde van de huishoudens woont alleen. Zij hoeven geen familie pakket." „De grootste worden, is voor ons nooit doel op zich, we willen lei den door de beste te zijn in inno vatie en diensten waar onze klan ten wat aan hebben. Tegelijk: als je de beste bent, belonen klanten dat en word je uiteindelijk ook de grootste." „Ik verwacht geen grote fusies op pan-Europese schaal. Niet voor niets hebben Ziggo en Liberty Global hun plannen daarvoor af geblazen. Zo'n fusie is enorm las tig te managen, de synergievoor- delen zijn beperkt, ook zijn toe zichthouders er niet happig op. Maar op landniveau kan het wel. Zo zijn er nog landen met vier tot vijf spelers, zoals Denemar ken. Dat is erg veel voor een land met zes miljoen mensen." Zelf is Van Damme verant woordelijk voor thuismarkt Duits land. Het heeft hem tijd gekost te aarden, maar inmiddels voelt hij zich als een vis in het water. „Het is heerlijk wonen, de men sen zijn aardig en hoffelijk. Boven dien is Duitsland een boeiend land dat in beweging is en snel verandert. Zo is de jeugd al veel moderner, steeds meer Duitsers spreken ook goed Engels." „Duitsers zijn minder uitbundig en ook risicomijdender. Dat het land minder modern is, komt ook doordat het veel groter is. Veel gebieden zijn dunbevolkt en hebben nog een plattelandskarak ter." Economie T-Mobile staat voor een lastige keuze DEN HAAG Nederland mag rund en kalfsvlees gaan exporteren naar de Verenigde Staten. De Amerika nen hebben daarvoor toestemming gegeven, omdat zij vertrouwen heb ben in het Nederlandse keuring- en toezichtsysteem op de rundvlees productie. Per 1 april 2016 worden de abonnements prijzen aangepast. Voor de meest voorkomende abonnementssoorten gelden vanaf die datum de volgende tarieven: Maandabonnement €31,95 Kwartaalabonnement €92,95 Halfjaarabonnement €179,95 Jaarabonnement 352,50 De prijzen zijn inclusief de korting voor automatische betaling. Van abonnees die ons reeds gemachtigd hebben het abonnementsgeld automatisch te incasseren, nemen wij aan dat zij akkoord gaan met de afschrijving van de nieuwe abonnementsprijs. Directie PZC *Voor de overige abonnementsprijzen verwijzen wij u graag naar www.pzc.nl/service door David Bremmer T-Mobile Nederland loopt niet zoals het hoort. De concurrentie presteert gewoon beter, of is dat te simpel gerede neerd? Hoe doet T-Mobile NL het in verge lijking met de andere landen? Staat T-Mobile in de etalage? Wat is dat probleem dan? Doet u eens een voorzet. Kan T-Mobile op termijn overleven zonder vast netwerk? Toch zal u zo nooit leading worden in Nederland Wat voorziet u voor de Europese te lecommarkt? Grote fusies en overna mes? Waarom is Duitsland een fijn land om te werken en wonen? Wat zijn verder de verschillen met Nederland? Niek Jan van Damme foto Deutsche Telekom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22