'Een wonder dat ik nog moeder kan worden' Diefstal Bosatlassen kost bijna een leven NIEUWS 19 Amerikaan vermoordt collega's Homopesten voor Jihad Groep sluit meisjes in Een schutter heeft in de Amerikaanse plaats Hesston meerdere mensen doodgeschoten en ver wond. Uiteindelijk werd de man zelf door de politie neergeschoten. Hij was op dat moment op zijn werk om zich heen aan het schie ten. Over het dodental be staat nog onduidelijkheid. De lokale sheriff zei vol gens Amerikaanse media dat 'mogelijk vier tot zeven doden', zijn gevallen, inclu sief de dader. De man schoot eerst vanuit zijn au to meerdere mensen neer. Op zijn werk maakte hij meer slachtoffers. Volgens de autoriteiten zijn twin tig tot dertig mensen ge wond. Wat de man beziel de, is nog onbekend. Belgische aspirant-jihadis- ten moesten hun moed to nen door homo's te over vallen en te beroven om naar het kalifaat in Syrië te mogen reizen. Dat hebben minderjarige geronselden voor de rechtbank in Brus sel verklaard. De tieners werden naar ho mobars gestuurd om slacht offers te vinden en in de val te lokken. Ze gingen met mannen mee en over vielen hen thuis. Volens de politie dienden de overval len ook om de kas voor de Jihad te spekken. Een groep van bijna dertig mannelijke migranten heeft in een winkelcen trum in het Noord-Duitse Kiel drie jonge vrouwen achtervolgd, ingesloten en lastiggevallen. Het inci dent vond donderdaga vond plaats bij het station. Het begon met twee Afgha- nen die de meisjes van 15, 16 en 17 jaar volgden en met telefoons filmden. Daarna groeide de groep tot bijna dertig mannen. Volgens de politie is het niet tot seksuele handelin gen gekomen. Een nieuwe richtlijn roept specia listen, zoals oncologen en hemato- logen, op altijd over vruchtbaar heid te beginnen vóór de behande ling begint. Dat geldt voor alle jon ge kankerpatiëntes - óók kinde ren, zegt commissievoorzitter en voortplantingsgynaecoloog aan het Radboudumc in Nijmegen Ina Beerendonk. „Als je er niet op dat moment over nadenkt loop je een groot risico dat je later de keuze niet meer hebt en het moeder schap aan je voorbijgaat. Chemo therapie en bestraling kunnen de voorraad eitjes aantasten." Voor mannen is het vruchtbaar- heidsgesprek al lang ingeburgerd. „Het invriezen van zaad is zo ge beurd, maar bij vrouwen is het las tiger", legt Beerendonk uit. Voor dat eitjes kunnen worden ingevro ren is bijvoorbeeld een hormoon behandeling nodig. „Specialisten zijn natuurlijk vooral bezig met het bestrijden van de kanker en denken soms dat maatregelen om vruchtbaar te blijven te lang du ren en zo de behandeling in de weg zitten." Maar eitjes 'oogsten' gaat inmid dels veel sneller dan een paar jaar geleden, omdat niet meer op een menstruatie gewacht hoeft te wor den. Bovendien is de operatie om eierstokweefsel (inclusief eitjes) te verzamelen snel en goed te com bineren met ingrepen die nodig zijn voor de kankerbehandeling, aldus Beerendonk. Die operatie is vaak nodig als sprake is van bij voorbeeld botkanker. Welke mogelijkheden er ook zijn, vruchtbaarheid moet aan bod komen, zegt internist-onco loog Suzanne Kaal aan het Rad boudumc. „Oncologen, hematolo- gen en radiotherapeuten moeten doorverwijzen naar een voortplan tingsgynaecoloog." Dat het nodig is dat zwart-op-wit te zetten in een richtlijn, laten verhalen als dat van Lara Jongbloets (zie ka der) zien, aldus Kaal. Bovendien geeft de richtlijn, sa mengesteld door verschillende specialisten van diverse medisch centra, een goed beeld van de laat ste ontwikkelingen in het veld, zegt Kaal. Beerendonk: „Tot 2009 konden we alleen embryo's invrie zen, maar als je jong kanker krijgt, heb je vaak nog geen vaste partner en al heb je die: wil je daar kinde ren mee? Nu is eitjes invriezen een goed alternatief." In de regio van het Radboud blijkt dat jaarlijks zo'n 10 procent van de 450 kankerpatiëntes tussen de 18 en 40 jaar op gesprek komt om over een kinderwens te pra ten. Dat is exemplarisch voor de landelijke situatie, zegt Beeren donk. De helft van de patiëntes die met een voortplantingsgynaeco loog praat, gaat over tot actie, weet Beerendonk. „Niet dat vrou wen ook altijd eicellen of weefsel moeten laten invriezen." Want een kankerbehandeling leidt niet per se tot onvruchtbaarheid, en an derzijds geeft eitjes of eierstok weefsel invriezen geen garantie voor een latere zwangerschap. „Maar vrouwen moeten wel we ten wat mogelijk is." 'Je loop een groot risico dat je later de keuze niet meer hebt' Toen haar aanhoudende buikpijn een baarmoeder tumor bleek en de onco loog zei: eruit die boel en dan maar een kind adopteren, schrok Lara Jongbloets zich rot. Ze was pas 20 maar wist 'honderd procent zeker' dat ze ooit moeder wilde worden. Inmiddels is de Amsterdamse 26 en kerngezond. Ze noemt het een wonder dat ze nog altijd een kans heeft op het moederschap. Second opinions in Leuven en Belfast leerden dat het om een vorm van kinderkanker ging en dat haar baarmoeder zou mogen blijven zitten. Wel moest ze aan een zware chemo. „Via via kwamen we bij een on coloog in het Radboud in Nijme gen terecht en bij de speciale AYA (adolescent young adult)-poli kliniek. Dat is mijn redding ge weest, want ik werd meteen ver wezen naar voortplantingsgenees- kunde." Jongbloets was een van de eer ste bij wie eierstokweefsel werd weggenomen en ingevroren. Om dat de zoektocht naar de juiste kankerbehandeling ruim drie maanden had geduurd, was de tu mor zo groot geworden dat uitein delijk toch nog haar baarmoeder eruit moest. Maar ze geeft de hoop niet op: „Onlangs is in Lei den het eerste kindje geboren na het terugplaatsen van eierstok weefsel. Hopelijk lukt dat bij mij ook, eventueel met een baarmoe dertransplantatie." Haar boodschap: „Zorg dat alle jonge vrouwen naar een vrucht- baarheidsgynaecoloog worden ge stuurd die haar kan helpen met een eventuele kinderwens." Bosatlassen lijken niet de meest voor de hand liggende criminele handelswaar, maar een actuele edi tie van de atlas doet al snel 40 eu ro op Marktplaats. Kinderen die naar de middelbare school gaan, hebben vaak een Bosatlas nodig om hun huiswerk te maken. Een nieuwe Bosatlas kost in de boek handel bijna 80 euro. Daarom zit er wel handel in tweedehands exemplaren. De jongen handelde samen met anderen in atlassen die waren gestolen bij het Groen van Prin- stererlyceum in Vlaardingen. Daar verdween in de week voor de voor jaarsvakantie een stapel van tach tig boeken. Een medewerker van de school zag de atlassen op Marktplaats en schakelde de poli tie in. Agenten maakten under cover een afspraak met de verko pers voor de overdracht. Bij de verkoop, vorige week woensdag in Schiedam, ging het mis. De agenten in burger vertel den de jongens dat ze waren aan gehouden. Twee verkopers, een 16-jarige en een 17-jarige Schie dammer, bleven staan. De derde ging ervandoor. Hij pakte een alarmpistool en vuurde het af. Agenten reageerden en schoten te rug. Ze raakten de jongen in zijn bil. De jongen is naar het zieken huis gebracht en is daar aangehou den. Hij zit nog steeds vast. De Bosatlas is niet extreem po pulair op Marktplaats, laat Jasper Teijsse van de digitale winkel des gevraagd weten. „Er worden op Toen agenten vertelden dat ze waren aangehouden pakte de jongen een alarmpistool. Een agent schoot terug dit moment achthonderd Bosatlas sen op Marktplaats aangeboden. Op een totaal van tien miljoen ad vertenties is dat niet echt veel." De illegale handel in Bosatlas sen lijkt dus niet echt te floreren. Bijna tien jaar geleden werd een duo opgepakt dat in Alphen aan den Rijn Bosatlassen probeerde te stelen in een winkel. Ook zij ver kochten de gestolen atlassen op Marktplaats. De uitgever laat we ten niet bekend te zijn met meer gevallen van grootschalige handel in Bosatlassen. De grote dealer van Bosatlassen in de regio Rotterdam is deze week aangehouden: dat is een 15-jarige Schiedammmer. Een 29-jarige Rotterdammer is aange houden op verdenking van heling. ZATERDAG 27 FEBRUARI 2016 HESSTON 19 Het aantal oorlogen dat wereldwijd wordt uitgevochten, bedroeg vorig jaar negentien. Dat is evenveel als een jaar eerder, aldus het Institut für Internationale Konfliktforschung van de universiteit van Heidelberg in Duitsland. Het instituut houdt al jaren de zogenoemde conflictbarometer bij. BRUSSEL KIEL Kinderwens kankerpatiënt vaak vergeten door Francine Wildenborg NIJMEGEN. Van de 2.400 jonge vrou wen die jaarlijks kanker krijgen, gaat slechts een fractie in overleg met een vruchtbaarheidsspecialist over het invriezen van embryo's, ei tjes of eierstokweefsel. Dat moet anders, vindt de nationale commis sie 'Fertiliteitbehoud bij vrouwen met kanker'. Ina Beerendonk gynaecoloog (foto) 8 maart is er een AYA-symposium in Utrecht door Nadia Berkelder SCHIEDAM. De handel in tweede hands Bosatlassen is een 16-jarige jongen uit Schiedam bijna fataal ge worden. De jongen werd vorige week door een agent in Schiedam in zijn bil geschoten nadat hij vluchtte en met een alarmpistool op de politie vuurde. Dat gebeurde toen de agenten hem wilden aan houden. Lara Jongbloed is blij dat ze nog kinderen kan krijgen, foto Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19