Boos, verdrietig en verward is clown/directeur Milko Steyvers van Herman Renz 14 NIEUWS De tent van het failliete circus Herman Renz werd gisteren geveild. Het leverde 80.000 euro op en vooral een heerlijke tragikomedie. Dit wordt een plechtig mo ment: het voorle zen van de ver koopvoorwaar den door de be lastingdeurwaarder. Hij staat ach ter een katheder van donkerrood hout, met de tekst 'Mag ik een bod?' Voor hem: de hamer, waar mee hij straks de verkoop van de tent van het failliete Circus Her man Renz aftikt. De belastingdeurwaarder wil dit werk nog langer doen, dus hij hoeft niet zo nodig met zijn naam in de krant. Hij maakte het nog niet vaak mee dat hij tijdens het voorlezen van die formele voorwaarden gestoord werd, maar Milko Steyvers, clown/directeur bij het circus, loopt al een uur afwisselend snotterend en fulminerend rond over het terrein van het Ermelo- se berging- en transportbedrijf Delta, waar de veiling plaats vindt. De kleine man (door een groeistoornis is Steyvers niet lan ger dan r meter 38) roemt zijn vrienden die naar de Veluwe zijn gekomen om hem te onder steunen, hekelt de 'lijkenpikkers' uit het buitenland die 'voor een dubbeltje op de eerste rij willen zitten', maar bovenal de Belas tingdienst 'die een bedrijf als Starbucks alle voordelen van de wereld biedt, maar een kleine, hardwerkende ondernemer wil pakken'. Als de deurwaarder de voorwaarden opleest, begint Stuyvers aan een nieuwe tirade. Met opgestoken, bonkige wijs vinger: „Hou er rekening mee dat het nog teruggeëist kan wor den en dat de boel niet compleet is." De deurwaarder laat hem eerst begaan, vraagt dan: 'Me neer, wilt u de veiling niet ver- storen?' Maar Stuyvers praat hard door, geëmotioneerd; over het gebrek aan subsidie, over de roemruchte status van zijn cir cus. De veilingmeester vraagt hem nog twee keer te stoppen voor hij zwijgt. In het samengedrom de publiek applaudisseert een man: „Bravo Milko, zo is het. Al het geld gaat hier maar naar de vluchtelingen." Die man is Peter Hendriks, ei genaar van Eurocircus.nl Tenten verhuur. Hij gaat zo mee bieden, fluisterde hij een paar minuten geleden en stopt pas bij 80.000 euro. „En let op, ik doe het voor Milko." De belastingschuld van circus Herman Renz was begin oktober opgelopen tot ruim een ton, toen de medewerkers de tent in Heerde opzetten, op een steen worp van de plek waar nu de exe cutieverkoop wordt gehouden. Medewerkers van de Belasting dienst gingen daar over tot een zogenoemd grondbeslag en na men alles wat opgebouwd was mee naar Ermelo. In de anderhalf uur voor de vei ling kan de inventaris, op drie vrachtwagentrailers, bezichtigd worden. Van alle kanten fluiste ren mannen en vrouwen dat de 'zaken niet compleet zijn', om dat de bouwers in Heerde nog niet klaar waren met hun werk. Het blijken achteraf zielsverwan ten van Stuyvers, die andere ko pers willen afschrikken. Belangstelling genoeg, uit bin nen- en buitenland. Verkeersre gelaars moeten de Duitse aspi rant-kopers wijzen waar zij hun verlaagde Mercedessen met dik ke banden kunnen parkeren. Me dewerkers van Delta verkopen koffie voor 1 euro, met speculaas je. De veiling lokt vooral eige naars van tentenverhuurbedrij ven uit Nederland en Duitsland, die gouden tijden doormaken door de vluchtelingenproblema tiek. De veiling gaat met stappen van 2.500 euro, die elkaar rap op volgen, vanaf de start op 35.000 euro. In twee minuten tijd staat de teller op 70.000 euro. Vooral dankzij drie bieders: Steyvers' maat Hendriks, een Duitser en een man in een glimmende, blau we jas. De Duitser wuift; 72.500 euro. De glimmende, blauwe jas biedt 75.000 euro. Hendriks fluis tert tegen zijn vrouw 'dit wordt mijn laatste bod' en steekt zijn hand in de lucht: 77.500 euro. Dan is het stil, heel lang. Net als de deurwaarder wil aftikken, biedt de glimmende, blauwe jas alsnog 80.000 euro, na uitvoerig overleg met de kale man naast hem. Dan gebeurt er van alles tege lijk: de kopers moeten meeko men naar het kantoortje, voor de onmiddellijke betaling. Ze kun nen pinnen. Hendriks schreeuwt: 'Circus Renz zal blijven bestaan' en knuffelt Milko, die huilt vanwe ge de totale verwarring. „Wij zor gen dat jij die tent straks kan hu ren", grinnikt Hendriks, alsof hij de tent toch zelf gekocht heeft. Dat is niet zo, maar wel bijna. Want de man naast de blauwe, glimmende jas, stelt zich later voor als Tonny Hendriks, de zoon van Peter. De andere koper heet Barry Nuisker. Ze komen uit de omgeving van Amster dam, kennen elkaar al jaren en willen de tent aan iedereen ver huren die er iets mee wil: pret parken, instellingen, Clini- clowns en ook aan Milko. Hen driks junior: „Met dat snelle bie den, wilden we de andere poten tiële kopers afbluffen." Nuisker: „Alleen begreep ik niet waarom je vader mij nog overbood. Maar die 5.000 euro mag jij me terugbetalen." Er wordt hard gelachen. Maar niet door de verwarde, bedroefde en boze Milko. Hij is dan al op weg naar huis, naar Helmond. In z'n Mini. Vrienden en lijkenpikkers bij veiling van circustent door Jeroen Schmale Kleine foto's boven: Milko kan zijn emoties niet meer de baas. foto Marlies Wessels Grote foto: De circusdirecteur toen hij nog baas over zijn tent was. foto Remko de Waal/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14