8.500 Luchtverkeersleider niet ondervraagd over MH17 Hakenkruizen en scheldkanonnades in dreigbrieven aan moskeeën NIEUWS 7 Oud-imam Haselhoef moet gevangenis in voor fraude Dood Wesley geen moord Buiten spelen Oud-imam Abdullah Haselhoef moet twintig maanden de cel in van de rechtbank in Den Haag. De in de media ooit zo veelge vraagde Haselhoef heeft zich met zijn gastouderbureau Fami ly House schuldig gemaakt aan jarenlange fraude met kinderop- vangtoeslagen en uitkeringen, alsmede witwasserij. „Het is één grote schijnconstructie ge weest." De strafrechters reken den gistermiddag stevig af met de in Den Haag opgegroeide Suri namer. Zijn advocate noemde twee weken geleden een lange lijst van in haar ogen door justi tie gemaakte vormfouten, maar Anthony D. is in hoger beroep tot 18 maanden jeugddetentie en jeugd-tbs veroordeeld. De nu 17-jarige Rijswijker stak op 10 ok tober 2014 zijn 15-jarige klasge noot Wesley Hoek op het Curbu- lo College in Voorburg dood. Het vonnis van het gerechtshof is twee maanden minder jeugd detentie dan de straf die Antho ny D. eerder werd opgelegd, om dat er volgens het hof sprake van doodslag, niet van moord met voorbedachte rade. Anthony had het mes altijd bij zich, omdat hij zich bedreigd voelde door een groep medeleerlingen, waartoe Wesley niet behoorde. die opsomming werd van tafel geveegd. Alle bewijzen tegen de oud-inwoner van Krabbendijke bleven daarmee overeind. Wel zei de voorzitter van de recht bank rekening te houden met het feit dat de strafvervolging erg lang heeft geduurd. De ver denkingen tegen Haselhoef kwa men in 2011 naar buiten. Volgens het Openbaar Ministerie streek het gastouderbureau ruim 2 mil joen euro aan opvangtoeslagen op, terwijl er in werkelijkheid veel minder opvang plaatsvond. Ongeveer de helft van het be drag dat Family House ontving gleed in de zak van Haselhoef. iW* - SeaWorld infiltreerde bij milieuactivisten SeaWorld, dat diver se pretparken met zeezoogdieren heeft in Amerika, heeft personeel laten infil treren bij dierenacti visten. Het doel was op de hoogte te blij ven van het doen en laten van deze kriti sche organisaties. Dat heeft directeur Joel Manby gisteren toegegeven. Manby kondigde meteen aan ermee te zullen stoppen. Het bespio neren van activisten zou volgens de krant The Los Angeles Times al jaren aan de gang zijn. FBI en Apple moeten voor congres komen De FBI en de juris ten van Apple ver schijnen op 1 maart voor het Amerikaan se Congres om te spreken over de iPhone die in decem ber bij de aanslag in San Bernardino door een terrorist is ge bruikt. De telefoon moet worden ont grendeld om er infor matie vanaf te kun nen halen, maar Ap ple weigert op een verzoek daartoe van de FBI in te gaan. De hoorzitting moet een uitweg bieden uit de welles-nietes- situatie. PSV pakt zwarthandel in kaartjes aan PSV heeft seizoen kaarten geblokkeerd van een aantal fans die hun kaarten voor het duel uit de Champions League met Atlético Madrid van woensdag voor woekerprijzen had den doorverkocht. De club traceerde zo'n vijftig gevallen waarbij het, zo meldt een woord voerder, in één geval ging om een uit het buitenland afkomsti ge fan die 700 euro had betaald voor zijn ticket. De kaarten werden via Markt plaats verkocht. De OW ziet in de discussie over ontbrekende radargegevens geen reden om het onderzoek te hero penen. In de antwoorden ver wijst de onderzoeksraad veelvul dig naar het gepresenteerde eind rapport en stelt de raad dat alle aanvullende informatie geheim is op basis van de wet. „Onderliggende onderzoeksin formatie die niet in het rapport is opgenomen, mag de Onderzoeks raad niet openbaar maken." Veel van de 82 gestelde vragen blijven daardoor onbeantwoord. Het is overigens de raad zelf die bepaalt wat wel en niet in het rapport is gekomen. Zo ontbreekt in het rapport en de nieuwe antwoorden de uitleg waarom de raad niet heeft gespro ken met de Oekraïense en Russi sche luchtverkeersleiders. Tij dens een eerder gesprek in de Tweede Kamer zei de Raad 'niet helemaal zeker' te weten of er is gesproken. In de schriftelijke ant woorden zegt de raad nu dat het voldoende informatie had om 'het verloop van de vlucht van MH17 te analyseren.' De luchtver keersleiders hadden duidelijk heid kunnen geven over het ont breken van primaire radarsta tions: waren deze in 'periodiek onderhoud', zoals de OW schrijft? Of waren deze mede de fect door eerdere beschietingen, zoals de Oekraïense regering na publicatie van het rapport vol houdt? „Uitspraken van anderen zijn voor hun eigen rekening", vindt de raad daarvan. De raad laat doorschemeren de vele vragen over de radarbeel den niet zo relevant te vinden, omdat de raad zich richt op de di- recte oorzaak van de ramp. Dat is volgens de OW een beschieting met een BUK-raket, gelanceerd vanuit door pro-Russische rebel len gecontroleerd gebied. Diverse Tweede Kamerleden en een groep nabestaanden wil len echter wel duidelijkheid, om dat de radardata, luchtverkeerslei ders en ooggetuigen duidelijk heid kunnen scheppen over mo gelijk bijkomende factoren die De OW heeft de conclusie dat er geen andere toestellen in de buurt waren gebaseerd op beeldschermafdrukken het mogelijk maakten dat de ramp kon plaatsvinden, zoals het openhouden van het luchtruim boven 9,7 kilometer en het wel licht 'stiekem meevliegen' van militaire toestellen. Het benoe men van bijkomende factoren is gebruikelijk in internationaal luchtvaartonderzoek. Diverse ooggetuigen beweren een militair toestel te hebben ge zien. De raad is 'op de hoogte' van die getuigenissen, maar heeft het niet nader onderzocht omdat het al 'expliciet' kon uitsluiten dat een militair toestel MH17 heeft neerschoten. Luchtverkeers leiders hadden kunnen aangeven of sommige types vliegtuigen, zo als militaire toestellen, worden weggefilterd uit hun radar scherm. De OW heeft de conclusie dat er geen andere toestellen in de buurt waren op deze beeld schermafdrukken moeten base ren. De raad maakte gisteren wel een brief aan Rusland openbaar, waarin het ingaat op diverse be zwaren van het Russische minis terie van Transport op het eind rapport van de OW. De raad wijst die bezwaren van de hand. Een woordvoerder van de OW kon gisteren niet uit leggen waarom deze brief wél openbaar is en informatie waar Kamerleden om vragen onder wettelijke geheimhouding valt. De Raad van Moskeeën Neder land (RMMN) heeft de aangeslo ten moskeeën gevraagd alert te zijn. Verschillende islamitische gebedshuizen zouden inmiddels aangifte hebben gedaan. „Wij ho pen dat de politie de daders op spoort en vervolgt. Ook roepen wij de politiek op om meer aan dacht te besteden aan beveiliging van de moskeeën. Het zou goed zijn als moskeebesturen zich ge steund en beschermd voelen door de overheid", aldus voorzit ter Yahia Bouyafa van de Raad van Moskeeën. Said Igalla, woord voerder van de Vereniging van Marokkaanse moskeeën Zuid Ne derland, bevestigt dat de dreig brief bij meerdere moskeeën is bezorgd. In Rotterdam gaat het Volgens woordvoerder Said Igalla is het niet de eerste keer dat moskeeën worden bedreigd om minimaal drie moskeeën. „Er wordt aangifte gedaan. En de poli tie heeft ons toegezegd dat ze extra maatregelen nemen." Ook moskee As-Soennah in Den Haag kreeg de brief. „Ik heb van tientallen moskeeën een melding hierover gekregen", zegt bestuurs voorzitter Abdelhamid Taheri. „Utrecht, Nijmegen, Rotterdam. We zijn een beetje verrast, we moeten nadenken hoe we dit gaan aanpakken." Volgens Igalla is het niet de eerste keer dat mos keeën worden bedreigd. „De afge lopen jaren is dat vaker gebeurd, en er zijn ook aanvallen geweest. Als moslimgemeenschap maken we ons zorgen om deze dreige menten. Maar er is goed contact met de politie en justitie, we zijn erop gerust, dat zij dit gaan aan pakken." Volgens een woordvoer der van de landelijke politie wordt geïnventariseerd om hoe veel gevallen het gaat. „Daarnaast onderzoeken we samen met het Openbaar Ministerie wat de ver volgstappen kunnen zijn." Of er al maatregelen zijn genomen om de moskeeën extra te bescher men, wil ze niet zeggen. VRIJDAG 26 FEBRUARI 2016 DEN HAAG DEN HAAG De NS moet reizigers die last hebben gehad van overvolle treinen een groot deel van de reiskosten terugbetalen. Dat eist ConsumentenClaim namens 8.500 reizigers. „Wij vinden dat treinreizigers minimaal 50 procent van hun reiskosten gecompenseerd moeten krijgen zolang de problemen met de overvolle treinen niet zijn opgelost", zegt Stef Smit van ConsumentenClaim. Het gaat om reizigers die vanaf september 2015 tot en met nu last hebben gehad van overvolle treinen. .VV NUENEN. De in november geboren ijsbeertweeling in Dierenrijk Nue- nen mocht gisteren voor het eerst naar buiten. Nu bekend is dat het twee jongetjes zijn, denkt dierentuin na over namen, foto Remko de Waal SAN DIEGO WASHINGTON EINDHOVEN door Jeroen de Vreede DEN HAAG. De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OW) heeft voor het onderzoeken van de oorzaak van de MH17-ramp niet gespro ken met de luchtverkeersleiders die het toestel ten tijde van de ramp begeleidde. Dat blijkt uit de antwoorden van de OW op tien tallen vragen uit de Tweede Ka mer. Voorzitter Tjibbe Joustra in oktober tijdens de toelichting op het rapport van de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OW) over de MH17. foto ANP door llah Rubio IJSSELSTEIN. Verschillende moskee ën in Nederland hebben de afgelo pen dagen dreigbrieven ontvan gen, waarop grote hakenkruizen zijn afgebeeld die refereren aan de jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog. In de dreig brieven wordt aan de moskeeën meegedeeld dat 'zij binnenkort hoog bezoek krijgen, varkens'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7