Al zes uitvaarten door gemeente Vrees voor gevolgen van nieuwe verdieping Extra pijnlijk AOW-gat Stem kwijt JL: Jan van Puyvelde: bestuurder/ 2 ZEELAND Na een lawine van kritiek op zijn persoon is het tijd ons af te vragen: wie denkt Van Puyvelde wel dat hij is? water i,. specialist Water ontharders COMMENTAAR Sommige ex-werknemers van de voormalige veerdienst PSD zitten met een flink AOW-gat. Zij zijn niet uniek. Maar hun financiële moeilijkheden zijn extra schrijnend omdat zij hun situatie vergelijken met de provincieamb tenaren die een paar jaar geleden met groot verlof gingen. In die vertrekregeling compenseerde de provincie Zeeland het AOW-gat wél. Nu willen Gedeputeerde Staten niets weten van een reparatie voor de ex-PSD'ers omdat de wachtgelduitkeringen 'ruim' zijn. Maar daar gaat het eigenlijk niet om. In de eerste plaats mag de overheid niet met twee maten meten. Theoretisch is de groot-verlofre- geling anders dan een wachtgeld regeling. In de praktijk niet of nauwelijks en gevoelsmatig hele maal niet. Dus je zou zeggen: gelij ke monniken, gelijke kappen. Bijna net zo belangrijk is de zorg vuldigheid van bestuur. Den Haag heeft de gevolgen van de verhoging van de AOW-leeftijd zo over de muur gekieperd, de maatschappij in. Inmiddels is er een overbruggingsregeling, maar die is te karig om alle problemen op te lossen. Hier en daar wor den al reparaties toegepast. Het ministerie van Defensie is in overleg met de vakbonden begonnen aan het verkleinen van het AOW-gat in de wachtgeldregelingen. Dat is een mooi voorbeeld. Den Haag heeft de gevolgen van de latere AOW zo over de muur gekieperd, de maatschappij in Slechts in één geval waren er geen eerstegraads nabestaanden. In alle andere gevallen hebben eer stegraads nabestaanden geweigerd de begrafenis- of crematiekosten te dragen. Paul Marinissen, hoofd realisatie en beheer bij de gemeen- 'Als eerstgraads nabestaanden niets willen regelen, doen wij het De kosten verhalen we dan wel.' te Terneuzen, hoopt dat deze trend zich niet doorzet. „Want dit levert ons veel werk op en we lo pen de kans dat het de gemeente veel geld gaat kosten." Het aantal overledenen van wie de eerstegraads nabestaanden zoals een zoon of dochter de be grafenis van een direct familielid niet willen regelen en betalen, neemt de laatste jaren toe. In 2013 waren er veertien van dergelijke si tuaties, in 2014 zes ('toen was het even minder', aldus Marinissen) en vorig jaar elf. „En dit jaar heb ben we er dus al zes." Het is de plicht van de gemeen te mensen te begraven, als nie mand daarvoor wil instaan. De ge meente probeert vervolgens wel alle kosten - ook van het uitrui men van een huis en dergelijke - te verhalen. Dat kan flink op lopen. Een begrafenis in een alge meen graf, hoe sober ook, komt in Terneuzen op 3500 a 3600 euro. „Wij waarschuwen mensen ook al tijd van tevoren", vertelt Marinis sen. „Verzorg zelf bijvoorbeeld een crematie. Dan kunt u met 1500 a 1600 euro al klaar zijn. Ge lukkig zijn er dan vrij veel men sen die daarvoor kiezen." Als oor zaken voor de toename van het aantal gemeentelijke begrafenis sen noemt Marinissen gebroken gezinnen en familieruzies. „Hoe triest ook, het kan niet zo zijn dat eerstegraads nabestaanden dan hun verantwoordelijkheid niet ne men en de kosten eenzijdig bij de gemeente neerleggen." Almanak De griepgolf sleurde ook haar mee. Ze voelde het al een paar dagen aanko men en na een onrustige nacht was de Middelburgse moeder haar stem kwijt. Haar man vond het best rustig, maar hun zoontje snapte er niet veel van. „Mama kan niet praten. Ze is haar stem kwijt", legde zijn vader uit. Het leidde tot de enig logische vraag van de 4-jarige David: „Waar is die nu dan?" Vader moest het antwoord schuldig blijven. Bij het ontbijt vroeg moeder amper hoorbaar: „David, wat wil je op je boterham7" De kleuter boog zich liefdevol voorover en fluis terde terug: „Hagelslag." Huldiging voor redden levens Zeven Hulstenaren wor den vrijdag 11 maart door de gemeente gehuldigd, omdat ze als vrijwilligers mensen het leven hebben gered. De zeven zijn Alain Blanckaert en Ria Mahu- Ferket uit Graauw (reani matie bij hartinfarct), Peter Tanghe en Leen Eversdijk uit Hulst (hulp bij hartstil stand), Tom Erpelink uit Hengstdijk (zwemster uit zwembad Kloosterzande gered) en Melanie Bonsel uit Hulst en Jeroen van Looij uit Sint Jansteen (re animatie bij hartfalen). Turnwedstrijden in 't Sportuus In 't Sportuus in Axel vin den morgen, zaterdag, de Zeeuws-Vlaamse kam pioenschappen recreatief niveau 2016 plaats. Meer dan tweehonderd turn sters - van wie de jongste zeven jaar zijn - van de ver enigingen THOR Sas van Gent, Turn '87 Oostburg, Olympia Vogelwaarde, DIO Breskens, EMM Ter neuzen en Voorwaarts Axel doen mee. De wed strijden beginnen om 8.30 uur en duren tot ongeveer 14.30 uur. Bezoekers kun nen gratis naar binnen. Nieuwe naam koffieconcerten De koffieconcerten in Re- tranchement zijn omge doopt tot aperitiefconcer ten. Om verwarring met de gratis koffieconcerten in het belfort te voorko men en omdat er nu 5 euro entree wordt gevraagd. Het was voor organisator Eric van Rootselaar even span nend of de gemeente Sluis subsidie toe zou kennen, om het voortbestaan te ga randeren. Dat is gelukt, maar de organisatie moet zelf ook inkomsten hebben om het voort te kunnen zetten. Komende zondag speelt Accordéon Mélanco- lique om 11.00 uur in de Nederlandse Hervormde kerk. Naast koffie is er nu ook rode en witte wijn. £nj otj mterl Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl Hij noemde zich zelf in een inter view enkele ja ren geleden 'een tam konijn dat vecht als een leeuw'. In het Land van Hulst zullen velen Jan van Puyvelde momenteel eerder bestempelen als een sluwe vos. De voorzitter van gemeenschapshuis De Wa rande in Sint Jansteen en activi teitencentrum Den Dullaert in Hulst, waarvan hij - saillant de tail - ook directeur is en de man achter de politieke partij Hulst Anders staat nogal ter discussie. Van Puyvelde (55) houdt er best een bijzondere wijze van besturen op na. Het pluche van de voorzittersstoel van Den Dullaert en De Wa rande zit Van Puyvelde blijkbaar zo lekker dat hij de statuten zoda nig veranderde dat hij er tot ver na zijn pensioen op kan blijven zitten. Klachten van ge bruikers van De Warande en Den Dullaert worden stelselmatig wegge wuifd. Het instellen van een gebruikersraad en inza ge in de jaarrekeningen van Den Dullaert, een met gemeenschaps geld gefundeerde stichting, wei gert hij. Bestuurskunde Men zou denken dat Van Puyvel de beter zou moeten weten, aan gezien hij na de broederschool in Sint Niklaas bestuurskunde studeerde in Gent. Of misschien hebben ze in België andere opvat tingen over de invulling en uit voering van dat ambt. Het lukte hem in ieder geval in hetzelfde jaar dat hij verkozen werd als voorzitter van Den Dullaert, door hetzelfde bestuur (waar hij dus voorzitter van is) ook be noemd te worden tot directeur. Het bestuur vond een openbare sollicitatie niet nodig. Ook de politiek is Van Puyvel de bepaald niet vreemd. Hij zetel de begin jaren tachtig al in de ge meenteraad van Sint-Gil lis-Waas (waar hij geboren en getogen is) voor de oppositie partij Gemeentebelangen en was toen het jongste raadslid. In 2014 probeerde hij met zijn partij Hulst Anders in de ge meenteraad van Hulst te ko men, dat lukte met één zetel, maar de lijsttrekker zelf kon niet plaatsnemen op het Huls ter gemeentepluche. Hij woont namelijk niet in Hulst en zijn kiezers wachten nu al twee jaar tot hij eindelijk zijn belofte eens inlost om over de grens te komen wo nen. Zo moeilijk moet dat toch niet zijn, aangezien hele hordes Belgen de laatste jaren wél een huis vonden in Hulst. In plaats daar van, stuurt Van Puyvelde zijn kat, raads lid Theo Rom- bout, die, zoals het dier, ook zijn tong verloren lijkt te hebben. Hulst An ders doet zijn naam eer aan. Ze doen het zeker 'anders', ze doen namelijk eigenlijk niets, behalve zitten en zwijgen. Werken deed Van Puyvelde al wel in Hulst. Al sinds ver terug in de vorige eeuw. Velen zullen Van Puyvelde kennen als de olij ke en aimabele meubelverkoper bij Morres. Daar zat hij nooit ver legen om een vriendelijk praatje en was hij de eerste om hoffelijk deuren open te houden. Hij zetel de er ook in het bestuur van de ondernemingsraad en waakte over de belangen van zijn colle ga's. Vanaf 2003 ging Van Puyvel de zich ook inzetten voor toeris tenstad Hulst in zijn functie als voorzitter van het Bezoekersma- Rijk is verontrust door recen te berichten over de toename van het aantal grote container schepen dat de haven van Ant werpen aandoet. Laatst voer de Eleonora Maersk over de Wester- schelde met een recorddiepgang van 15,65 meter. In 2010 is de der de verdieping afgerond. Schepen met een diepgang tot 13,10 meter kunnen sindsdien naar Antwer pen varen, zonder dat ze reke ning hoeven te houden met eb en vloed. Het zal volgens Rijk waar schijnlijk niet lang meer duren, totdat Antwerpen zal verzoeken de ondieptes in de vaargeul van de Westerschelde verder te mo gen baggeren. Hij vindt dat de ge meente Sluis zich alvast moet wapenen tegen eisen die natuur organisaties hieraan zullen kop pelen, te weten compensatie van verlies aan natuur. Rijk roept het college van B en W in schriftelij ke vragen op zich nu al terdege voor te bereiden, omdat anders straks wellicht de pap weer is ge stort. door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Van het jaar 2016 zijn nog niet eens twee maanden voor bij, en in Terneuzen zijn al zes over leden inwoners begraven op kos ten van de gemeente. Paul Marinissen Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl HULST AXEL RETRANCHEMENT Tam konijn door Sheila van Doorsselaer SLUIS. Opnieuw doemt het ontpol- deringsspook op en dat moet een halt worden toegeroepen. Mare Rijk, fractievoorzitter van Nieuw Gemeentebelang in de raad van Sluis, doet die oproep aan het col lege van B en W van Sluis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79