Turkijespecialist verbreedt noodgedwongen zijn horizon mum 6 NIEUWS Het is vechten om hotelkamers aan de veilige Zuid-Europese kust. Turkije en Griekenland zijn uit, Spanje en Portugal zijn in. Met 'pijn in het hart1 ziet Melanie dit jaar af van Turkije VAN DE VOOR PAGINA De nieuwste aanwinst van de reisspecialist uit Badhoevedorp: een viersterrenresort met driehonderd ka mers op Ibiza. Het heeft twee zwembaden, een tuin van 60.000 vierkante meter en is volgens de website gelegen 'op een toploca tie', 'bij twee prachtige baaien'. Niet in Bodrum of Antalya, zoals de all-in- clusivehotels waar Corendon groot mee is geworden. Nee, de nieuwste aanwinst van de Turkijespecialist staat op Ibiza. Het viersterrenresort Marble Stella Maris is volgens Coren don 'de allereerste parel' aan wat een hele nieuwe hotelketen moet wor den: Marble. Want het blijft niet bij één resort op een Spaans eiland, zegt directeur Steven van der Heijden. Op Gran Ca- naria is Corendon bezig met de aan koop van nog twee hotels. De Canari- sche eilanden zijn niet langer een ty pische winterbestemming, verklaart de Corendontopman. „Ook in de zo mer zien we daar nu een beddente kort ontstaan." Aan de Costa de la Luz, de Atlan tische kust in Zuid-Spanje, heeft hij een oogje laten vallen op een vierde resort. Ook daarvan moet de koop dit jaar nog rondkomen. Vier hotels aanschaffen: het is een flinke investering. Maar voor Coren don een noodzaak, legt van der Heij den uit. De Turkse kust heeft door de on rust in die regio bij toeristen flink aan populariteit ingeboet. Bij Coren don liggen de boekingen voor ko mend vakantieseizoen tot nu toe 30 procent achter op vorig jaar - wat ook al een minder jaar was dan het vori ge. Corendon wil niet langer afhanke lijk zijn van één land, verklaart Van der Heijden. „De zoektocht naar ho telbedden op nieuwe bestemmingen hebben we nu in een hogere versnel ling gezet." Corendon is niet de enige die dat doet. Ook zijn concurrenten zien de vraag verschuiven. Hoteleigenaren in Spanje en Portugal hebben hun klan ten momenteel voor het uitkiezen. „Ze staan met de armen over elkaar en laten ons tegen elkaar opbieden. Je betaalt nu echt de hoofdprijs." Daarbij is Corendon als relatief klei ne speler in het nadeel. Het verkoopt alleen reizen in Nederland en België, terwijl TUI (met merken als Arke, Holland International, Kras) en Tho mas Cook (Neckermann, Vrij Uit) vliegtuigen vol toeristen uit heel Eu ropa naar de bestemmingen brengen. En van die macht maken ze grof ge bruik, zegt Van der Heijden, die als voormalig directeur van TUI Neder land precies weet hoe dat werkt. „Zij dreigen hun toeristen terug te trek ken als hoteliers ook Corendon of Sunweb accepteren als klant." Hotels opkopen is daarom voor Co rendon de snelste manier om zijn aanbod pakketreizen uit te kunnen breiden. Ook financieel pakt dat vol gens de topman voordeliger uit. „In de exploitatie van de hotels verdie nen we de aankoop ruimschoots te rug." Als gevolg van de verschuivin gen krijgen ook de piloten van Coren don nieuwe bestemmingen. Naast Ibi za (vier keer per week) zijn ook Cyp rus en Sicilië aan de vliegroutes toege voegd. Van de 1.500 Corendonvluch ten die vorig jaar nog naar Turkije gin gen, zullen er dit jaar 'een paar hon derd' worden geschrapt. Dat betekent niet dat Turkije als bestemming is afgeschreven, zegt de directeur van Corendon. Ook dit jaar vliegt waarschijnlijk zo'n 40 procent van de vakantiegangers die de reisor ganisatie vervoert (vorig jaar 570.000 Nederlanders) naar Turkije. Dat land zou zich - ondanks de vluchtelingencrisis, de oorlog in buur land Syrië en de recente bomaansla gen in Ankara - ook dit jaar best wel eens kunnen ontpoppen tot populai re last-minutebestemming, zegt Van der Heijden. „Als het begin van de zo mer slecht weer is, kan het hard gaan. Spanje en Portugal zitten dan helemaal vol, Turkije is goedkoop. De prijzen zijn flink gedaald sinds de Russische toeristen er wegblijven. En uiteindelijk zit het veiligheidsgevoel van Nederlanders toch ook in hun portemonnee." Na acht heerlijke vakanties in de Turkse zon gaan de Haagse Melanie Verweij (24) er dit jaar niet met haar gezin naartoe. Tur kije is 'te eng' ge worden, zegt ze: „Op TV, in de krant, ik bleef maar lezen over aanslagen, ook op toeristen. Het kwam te dichtbij en gaf me geen fijn gevoel." De va kantiepret begon voor Melanie, haar vriend Tommy Singerling (26) en haar dochtertje Roos (4) altijd al in januari. „We boekten altijd vroeg, zodat we ons lang konden verheugen." Nu willen ze aanko mende zomer maar een last mi nute te boeken. „Ik vind het echt te eng. Je weet niet wat er kan ge beuren. Zeker met zo'n kleine meid, dan ga je gewoon geen risico lopen." Vorig jaar ging het jonge gezin wel ge woon nog naar Turkije, ondanks dat de moeder van Melanie het niet zag zitten. „Ik dacht, wat kan er nou gebeuren? En in het resort merk je inderdaad niks van een eventuele dreiging. Maar in je hotelkamer ga je tóch even op in ternet kijken of er écht niks is ge beurd. Ik was blij toen ik weer in Ne derland was." Het stel is benieuwd waar ze deze zo mer belanden. „Voor mij kan niks tippen aan Tur kije. De zon, de prachtige resorts, de gezelligheid en de mensen die je daar ontmoet. Dat vind je niet in Spanje of Portugal. Het voelt echt als of er iets van me is afgenomen." Me lanie hoopt ooit weer naar Turkije te kunnen. „Tom my heeft me op het strand ten hu welijk gevraagd. Onze eerste vakan tie als gezinnetje was ook naar Tur kije. Dat vergeet je niet zomaar." Het lege strand van hotel Joy Kiris World in Kemer, vlakbij Antalya in Turkije, foto Dreamstime Cor en Don luieren straks lekker op Ibiza door Annemieke van Dongen 1.500 Van de 1.500 Corendonvluchten die vorig jaar nog naar Turkije gingen, zullen er dit jaar 'een paar honderd' worden geschrapt. door Bonne Kerstens Melanie, Tommy en hun dochtertje Roos in Turkije.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6