Vloerbedekking kan uit hervormde kerk Burgh Zelfs iets eenvoudigs als een oogdruppel is luxe in Zuid-Afrikaanse sloppenwijk MY BAG! SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Martijn van den Houten uit Zierikzee zamelde brillen in voor bewoners van sloppenwijk in Zuid-Afrika. Gebruikskosten AED vergoed door gemeente Eén oogdruppeltje kan een groot verschil ma ken, zag Martijn van den Houten. De 19-ja- rige student optome- trie uit Zierikzee liep drie maanden stage in het Zuid-Afrikaanse township Mis- sionvale, bij Port Elizabeth. „Ze hebben geen stromend water, de hygiëne is ontzettend slecht, waar door veel mensen daar rondlopen met ontstoken ogen. Kinderen krabben hun ogen soms helemaal kapot. Een klein oogdruppeltje volstaat om dat te verhelpen." Martijn vertrok in november met een missie naar het arme deel van de miljoenenstad. Hij ging op pad met een koffer vol oude bril len, die via Coen Honig Optiek waren ingezameld. Uiteindelijk té veel om allemaal in één keer te kunnen meenemen. Een paar duizend monturen gingen wél met hem het vliegtuig in. Die leverde Martijn af bij het gezondheidscentrum van Mission- vale. „Ik kon een optometrist hel pen, die daar één dag in de week als vrijwilliger werkt. Dat bete kent lange rijen wachtenden, nog voor het cenrum opengaat. Men sen die een bril voorgeschreven kregen, konden gelijk een mon tuur uitzoeken. Dat hebben ze DON'T TOUCH zen", vertelt Martijn. „Dat is om ze een beetje een idee te ge ven van de waarde van een bril. Anders zou den ze kunnen denken dat het niks voorstelt en doen ze er ook niet voorzichtig mee. Overigens houden ze wel rekening met je persoonlijk inkomen. Heb je echt geen geld of een gezin te onder houden, dan betaal je minder." De armoede in de sloppenwijk heeft diepe indruk achtergelaten op de derdejaarstudent. „Ik heb ook geholpen bij het dagelijks uit delen van voedsel. Elke ochtend staan daar zo'n 700 mensen op de stoep voor een half brood en een kop met poeder soep. Diep triest." Met kerst heeft Martijn (in pak met baard, maar wel op slippers) 6000 cadeautjes helpen uitdelen aan de kinderen van Missionvale: „Twee paar schoenen, wat kleding, lees boekjes en voor de oudere meisjes make-up. De kloof tussen arm en rijk is enorm. Zelf sliep ik op een half uurtje rijden in een groot huis met zwembad aan het strand. Best wrang." daar an ders ook wel, maar die bril len zijn zo ver schrikke lijk lelijk en oud. Die kun nen ieder moment uit elkaar vallen. De brillen die ik 'De brillen die ik uit Zierikzee heb meegenomen zijn, zeker voor daar, super hip' heb meegenomen uit Zierikzee zijn, zeker voor daar, super hip en verder ook nog hartstikke goed." Het gezondheidscentrum laat de arme inwoners wel gewoon beta len voor een (nieuwe) bril. „Onge veer twee tientjes, inclusief gla- BURCH-HAAMSTEDE. Kerkgangers in Burgh hoeven niet langer bang te zijn door te vloer te zakken. Na decennia van krakkemikkige hou ten balken en afgetrapte vloerbe dekking komen er eindelijk weer mooie plavuizen in te liggen. De originele plavuizen werden verwoest bij de brand in 1924, waarbij behalve de kaarsenkroon en een dekenkist de volledige in ventaris verloren ging, en daarna was er eigenlijk nooit meer geld voor iets nieuws. Nu dus wel, tot stomme verbazing van koster Piet Spaans. „De PKN investeert in eens heel veel in onze kerk: vorig jaar kregen we nieuwe trappen en toiletten en nu komt er een nieu we vloer met zelfs vloerverwar ming. En dat is nog niet eens al les: volgend jaar worden de buiten muren opnieuw gevoegd." Allemaal niet voor zijn tijd, maar volgens de koster wel bijzon der in een tijd dat steeds minder mensen naar de kerk gaan. „Dat is helaas ook hier aan de hand. Maar kennelijk vinden ze onze kerk toch belangrijk. Dat is fijn." Ten tijde van de verbouwing, die vanaf volgende week twee maanden in beslag neemt, gaan kerkgangers naar groepsaccommo- datie De Koebel en de Pelgrims- kerk in Haamstede. ZIERIKZEE. De oproep van duikin- structeur Teun Schoenmaker uit Looperskapelle om de gebruiks kosten van een hartdefribilator te vergoeden, heeft gehoor gevon den. De gemeente Schouwen-Duive- land stelt een bedrag van 150 euro beschikbaar voor vervanging van de plaatjes die op de borst geplakt moeten worden en controle van de accu na inzet van een AED. Voorwaarde is wel dat de eige naar van het apparaat is aangeslo ten bij het netwerk Hartveilig Wo nen. De gemeente plaatst zelf een tweede AED in een kast buiten het gemeentehuis en stelt ze ook beschikbaar voor het netwerk. VRIJDAG 26 FEBRUARI 2016 Martijn van den Houten was met een missie naar Zuid-Afrika gereisd. door Marcel Modde Martijn van den Houten, student door Wendy Wagenmakers Na bijna een eeuw van vieze vloerbedekking krijgt de monumentale kerk van Burgh eindelijk weer mooie plavuizen, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66