Delta krijgt steun voor dure lening Weg is bijna vrij voor de marinierskazerne Extra pijnlijk AOW-gat Stem kwijt Jan van Puyvelde: bestuurder/ 2 ZEELAND Na een lawine van kritiek op zijn persoon is het tijd ons af te vragen: wie denkt Van Puyvelde wel dat hij is? water*.. specialist Water ontharders COMMENTAAR Sommige ex-werknemers van de voormalige veerdienst PSD zitten met een flink AOW-gat. Zij zijn niet uniek. Maar hun financiële moeilijkheden zijn extra schrijnend omdat zij hun situatie vergelijken met de provincieamb tenaren die een paar jaar geleden met groot verlof gingen. In die vertrekregeling compenseerde de provincie Zeeland het AOW-gat wél. Nu willen Gedeputeerde Staten niets weten van een reparatie voor de ex-PSD'ers omdat de wachtgelduitkeringen 'ruim' zijn. Maar daar gaat het eigenlijk niet om. In de eerste plaats mag de overheid niet met twee maten meten. Theoretisch is de groot-verlofre geling anders dan een wachtgeld regeling. In de praktijk niet of nauwelijks en gevoelsmatig hele maal niet. Dus je zou zeggen: gelij ke monniken, gelijke kappen. Bijna net zo belangrijk is de zorg vuldigheid van bestuur. Den Haag heeft de gevolgen van de verhoging van de AOW-leeftijd zo over de muur gekieperd, de maatschappij in. Inmiddels is er een overbruggingsregeling, maar die is te karig om alle problemen op te lossen. Hier en daar wor den al reparaties toegepast. Het ministerie van Defensie is in overleg met de vakbonden begonnen aan het verkleinen van het AOW-gat in de wachtgeldregelingen. Dat is een mooi voorbeeld. Den Haag heeft de gevolgen van de latere AOW zo over de muur gekieperd, de maatschappij in De aanpassing is nodig door de wettelijk verplichte splitsing van het netwerkbedrijf Enduris. Om De gemeente loopt met de borgstelling voor een lening van 200 miljoen euro van Delta een risico van zo'n 10 miljoen die scheiding gladjes te laten verlo pen en de overige bedrijfsonderde len niet de dupe te laten worden van het wegvallen van de inkom sten uit die tak, wil Delta een le ning van 200 miljoen aangaan. Dat geld is nodig voor herfinancie ring van de lopende verplichtin gen. De aandeelhouders geven de voorkeur aan deze strategie, bo ven verkoop van verschillende be drijfsonderdelen. Ze moeten borg staan voor de lening. Door de herfinanciering van de onderdelen kan een belangrijk deel van de werkgelegenheid bij het energiebedrijf voor Zeeland behouden blijven, geven B&W als zwaarwegend argument. „Voor Schouwen-Duiveland van groot belang, primair voor onze inwo ners die bij Delta werken." Een plotselinge forse toename van werkloze ex-werknemers van Del ta zou volgens het college boven dien een 'verstorend effect op de arbeidsmarkt' veroorzaken. De rente- en aflossingsverplich tingen op de borggestelde lenin gen worden gefinancierd met de dividenden van waterbedrijf Evi- des en Enduris. Mochten de ver wachtingen rondom deze dividen den lager uitvallen, dan bestaat de kans dat Delta niet aan de rente- en aflossingsverplichtingen kan voldoen. Op dat moment wordt de borg aangesproken. Pakt de winst op de aandelen Evides en Enduris hoger uit, dan kan het de gemeente ook geld opleveren. Almanak De griepgolf sleurde ook haar mee. Ze voelde het al een paar dagen aanko men en na een onrustige nacht was de Middelburgse moeder haar stem kwijt. Haar man vond het best rustig, maar hun zoontje snapte er niet veel van. „Mama kan niet praten. Ze is haar stem kwijt", legde zijn vader uit. Het leidde tot de enig logische vraag van de 4-jarige David: „Waar is die nu dan?" Vader moest het antwoord schuldig blijven. Bij het ontbijt vroeg moeder amper hoorbaar: „David, wat wil je op je boterhamDe kleuter boog zich liefdevol voorover en fluis terde terug: „Hagelslag." Schaatsbaan krijgt subsidie De stichting Zeeland houdt van Schaatsen krijgt een eenmalige subsidie van 2012 euro. Dat is het be drag van de precariobelas- ting dat de stichting voor plaatsing van de baan op het Havenplein in februari vorig jaar, moest betalen. De stichting had geen reke ning gehouden met deze belastingaanslag en vroeg met succes compensatie hiervoor. Recent paste het gemeentebestuur zijn be leid aan. Niet-commerciële organisaties hoeven geen precario meer te betalen. Acupunctuur opent 1 maart Dinsdag 1 maart opent aan de Westerenban 72 in Burgh-Haamstede de Deer ne praktijk voor acupunc tuur en natuurgeneeskun de. Therapeuten Elly van Asselt en Monique de Vriend wonen sinds augus tus in Zeeland. Na een ver bouwing is hun praktijk nu klaar. De twee maken onder meer gebruik van re gressietherapie en de Bach Bloesem Remedies. Zij gaan uit van de holistische visie: de mens is lichame lijk en emotioneel 1 geheel. Goes komt met blijverslening Goesenaren die hun huis levensloopbestendig wil len maken om er langer te blijven wonen, kunnen bin nenkort een zogeheten blij verslening krijgen van de gemeente. De lening krijgt een con sumptieve en een hypothe caire variant. In dat eerste geval kan tot 10.000 euro worden geleend, in het laat ste zelfs tot 25.000. „Dat komt omdat we bij de hy pothecaire variant een on derpand hebben", zegt wet houder Derk Alssema. Er is een pot van 250.000 euro beschikbaar om de le ningen uit te verstrekken. Zowel mensen met als zon der zorgvraag kunnen een lening krijgen. Enjoij miert Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl Hij noemde zich zelf in een inter view enkele ja ren geleden 'een tam konijn dat vecht als een leeuw'. In het Land van Hulst zullen velen Jan van Puyvelde momenteel eerder bestempelen als een sluwe vos. De voorzitter van gemeenschapshuis De Wa rande in Sint Jansteen en activi teitencentrum Den Dullaert in Hulst, waarvan hij - saillant de tail - ook directeur is en de man achter de politieke partij Hulst Anders staat nogal ter discussie. Van Puyvelde (55) houdt er best een bijzondere wijze van besturen op na. Het pluche van de voorzittersstoel van Den Dullaert en De Wa rande zit Van Puyvelde blijkbaar zo lekker dat hij de statuten zoda nig veranderde dat hij er tot ver na zijn pensioen op kan blijven zitten. Klachten van ge bruikers van De Warande en Den Dullaert worden stelselmatig wegge wuifd. Het instellen van een gebruikersraad en inza ge in de jaarrekeningen van Den Dullaert, een met gemeenschaps geld gefundeerde stichting, wei gert hij. Bestuurskunde Men zou denken dat Van Puyvel de beter zou moeten weten, aan gezien hij na de broederschool in Sint Niklaas bestuurskunde studeerde in Gent. Of misschien hebben ze in België andere opvat tingen over de invulling en uit voering van dat ambt. Het lukte hem in ieder geval in hetzelfde jaar dat hij verkozen werd als voorzitter van Den Dullaert, door hetzelfde bestuur (waar hij dus voorzitter van is) ook be noemd te worden tot directeur. Het bestuur vond een openbare sollicitatie niet nodig. Ook de politiek is Van Puyvel de bepaald niet vreemd. Hij zetel de begin jaren tachtig al in de ge meenteraad van Sint-Gil lis-Waas (waar hij geboren en getogen is) voor de oppositie partij Gemeentebelangen en was toen het jongste raadslid, j In 2014 probeerde hij met zijn partij Hulst Anders in de ge meenteraad van Hulst te ko men, dat lukte met één zetel, maar de lijsttrekker zelf kon niet plaatsnemen op het Huls ter gemeentepluche. Hij woont namelijk niet in Hulst en zijn kiezers wachten nu al twee jaar tot hij eindelijk zijn belofte eens inlost om over de grens te komen wo nen. Zo moeilijk moet dat toch niet zijn, aangezien hele hordes Belgen de laatste jaren wél een huis vonden in Hulst. In plaats daar van, stuurt Van Puyvelde zijn kat, raads lid Theo Rom- bout, die, zoals het dier, ook zijn tong verloren lijkt te hebben. Hulst An ders doet zijn naam eer aan. Ze doen het zeker 'anders', ze doen namelijk eigenlijk niets, behalve zitten en zwijgen. Werken deed Van Puyvelde al wel in Hulst. Al sinds ver terug in de vorige eeuw. Velen zullen Van Puyvelde kennen als de olij ke en aimabele meubelverkoper bij Morres. Daar zat hij nooit ver legen om een vriendelijk praatje en was hij de eerste om hoffelijk deuren open te houden. Hij zetel de er ook in het bestuur van de ondernemingsraad en waakte over de belangen van zijn colle ga's. Vanaf 2003 ging Van Puyvel de zich ook inzetten voor toeris tenstad Hulst in zijn functie als voorzitter van het Bezoekersma- RITTHEM, Een paar hopen puin la ten donderdagmorgen zien dat er tot voor kort nog twee wonin gen aan de Havenweg 4 en 6 net buiten Ritthem stonden. Als la ter dit jaar ook de loodsen en woonhuizen bij uiengroothandel De Dreu tegen de vlakte gaan, is de weg helemaal vrij voor de aan leg van de marinierskazerne. Een nieuwe uienschuur en een nieuw woonhuis verrijzen momenteel aan de Landbouw- weg, net aan de andere kant van de Ritthemsestraat. Met het ver dwijnen van de laatste panden kan de bouw van de kazerne nog niet beginnen. Voor de zomer moet nog een besluit worden ge nomen over de ontsluiting van de kazerne. Dat de aan- en af- voerroutes via de Oostelijke Bermweg lopen, blijft het meest logisch. Maar het tracé wordt op nieuw bekeken, omdat de zeewe ring langs de Oostelijke Berm- weg wordt verstevigd en ver breed. Als de route vaststaat, kan worden bekeken waar kabels en leidingen precies moeten wor den aangelegd, doorgetrokken of verlegd. De procedures daarvoor worden dit jaar uitgevoerd, zodat het werk volgend jaar kan begin nen. In 2019 moet de kazerne klaar zijn voor gebruik. door Marcel Modde zierikzee. Energiebedrijf Delta kan vrijwel zeker rekenen op een borg stelling van 10 miljoen euro van de gemeente Schouwen-Duiveland voor het aanpassen van de huidige bedrijfsvoering. Voorwaarde is wel dat minstens tachtig procent van de andere aandeelhouders (Zeeuw se gemeenten en provincie) hetzelf de doet, aldus burgemeester en wethouders in een raadsvoorstel. Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE BURCH-HAAMSTEDE BRUINISSE Tam konijn door Sheila van Doorsselaer door René Hoonhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 64