IINNENM1 5 EIGEN TUIN EERST Frustratie nummer één in huis: nooit je sleutels kunnen vinden. Doe jezelf een lol en koop een kastje. Hang ze daar dan wél netjes elke dag in. Maak niet de fout pompoenplanten te zaaien. Voor één plant heb je vijf tuintjes nodig 1. Kare Design, €87,95 2. Werkhaus, €34,90 3. Born in Sweden, €79,90 4. J-me (deel van set), €24 5. Rocket Design, €21,90 Slimme tuintips van Romke van de Kaa Tuinexpert Romke van de kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra uitv liegen. Vandaag: de vierkantemetertuin. boek Square Foot Gardening van Mel Bartholomew. Bartholomew is een idea list die beweert een systeem van groen teteelt te hebben bedacht die honger uit de wereld kan helpen. Zijn idee: verdeel een houten bak in zestien vakjes van één vierkante voet. In die vakjes kun je groente zaaien. Het concept sloeg we reldwijd aan, vooral in ecologische krin gen. De honger is nog niet uitgebannen, maar bij elk tuincentrum is de vierkan temetertuin te koop. Meestal als bouw pakket, maar zelfs de tuinier met twee linkerhanden kan zo'n bak in elkaar zetten. Bij het vertalen van de Square Foot Garden naar Neder landse omstan digheden is helaas een fout gemaakt: zes tien vakjes van een vierkante voet zijn samen bijna anderhalf keer zo groot als een in zes tien vakjes ver deelde vierkante meter. Terwijl bij Mei Bartholomew wel vier kroppen sla in een vakje passen, is dat bij onze vader landse versie maar net anderhalf. Het is nog maar een jaar geleden dat Albert Heijn zijn moestuintjesactie voerde. Ik vraag me af hoeveel klanten daadwerke lijk broccoli hebben geoogst van de zaadjes die AH cadeau gaf. Maar de omzet van vierkantemetertuinen is dra matisch gestegen. En ook het aantal ui voeringen nam toe; er is zelfs een opvouwbare vierkantemetertuin. De ver leiding is groot, maar ik zal geen grapjes maken. Want zo'n mobiel moestuintje is geen gek idee. Om te beginnen voor het schoolplein; het is lang geleden dat elke basisschool een schooltuin had. zo'n omgevallen boekenkast hun eigen radijsjes te laten telen? Kies snelgroei ende groente, want de kleintjes raken snel verveeld. En maak niet de fout om pompoenen te zaaien, want voor één pompoenenplant heb je al snel vijf vier kante metertuintjes nodig. Ook op balkons kan zo'n mobiele tuin een uitkomst zijn. Meng op balkons een flinke hoeveelheid vermiculiet door de potgrond. Vermiculiet is een soort ge poft gesteente dat weinig weegt en water als een spons vasthoudt. Ook voor rolstoeltuiniers is de vierkantemetertuin ideaal, vooral als hij op poten staat. Zet hem wel zelf in elkaar en houd daarbij, voor een beetje oogst, de Amerikaanse maten aan. vrijdag 26 februari 2016 Achter slot en grendel Honger Vijfendertig jaar geleden verscheen het Wat is er educatiever dan de kinderen in Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56