Rechten Calais mag ontruimd 4 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS Bondsdag akkoord met nieuwe asielmaatregelen België doet er alles aan om te voorkomen dat de kusten worden overstroomd met asielzoekers en het lijkt te werken. Opeens trekken de vier politiemen sen een sprintje. Door een steegje, langs een jeu de boulesveldje, naar het plein voor de Stella Ma- ris-kerk in Zeebrugge. Daar staan al vier andere agenten rond twee Iraanse migranten. De mannen worden tegen de muur van de kerk gezet, gefouil leerd, geboeid met tie-wraps en af gevoerd in een arrestantenwagen. „Mannen zonder papieren", zegt één van de agenten. „Op het bureau nemen we vingerafdruk ken, daarna gaan ze naar de Vreemdelingendienst." Achter de agent, in de deuropening van de kerk, staan nog meer Iraniërs. „Die hebben ook geen papie ren, maar er is een gentlemans agreement dat we niet in de kerk komen. Deze twee hadden de pech dat ze buiten waren." Het is de nieuwe Belgische atti tude. De Belgen vrezen dat de slui ting van het grote vluchtelingen kamp The Jungle bij Calais ervoor zal zorgen dat duizenden migran ten doortrekken naar de Belgische kust, naar de havenplaats Zeebrug ge in het bijzonder. En Brussel wil geen Belgische versie van Calais. „Het begint met één of twee tent jes, maar het is snel te laat", zei po litiechef Nicolas Paelinck eerder deze week. Sinds dinsdag wordt aan de kuststrook de grens met Frankrijk door 290 agenten gecon troleerd. Bij die grens, in het plaatsje Adin- kerke, staat een groot beeld van ka bouter Plop dat alle kinderen vro lijk welkom heet in pretpark Plop- saland. Twee kilometer verderop staan zes strenge politieagenten die alle auto's vanuit Frankrijk aanhouden. De kofferbak moet open, de passagiers moeten een identiteitsbewijs laten zien. Dat gaat zo op alle grensovergangen. Boven het duingebied vliegt een politieheli en door de duinen pa trouilleert de cavalerie: de bere den politie. Het moet uitstralen: beste mi- Boven het duingebied vliegt een politieheli en door de duinen patrouilleert de bereden politie grant, blijft u vooral in Frankrijk. Dinsdag werden in 24 uur 80 migranten aangehouden en terug naar Frankrijk gestuurd, woens dag nog 30. Gisteren wilde een po litiewoordvoerder geen aantallen meer noemen. „Maar de tamtam lijkt zijn werk te doen", zegt een agent bij de grens. „Er zat nie mand in de bus vanochtend." Die lijnbus vanuit het Franse Duinkerken wordt vaak door mi granten gebruikt. Daarna reizen ze met de bekende Kusttram door naar Zeebrugge. Burgemeester Ann Vanheste van De Panne, waar Adinkerke onder valt: „Of migranten nu andere routes kie zen? Dat kan. Maar ik heb er ver trouwen in dat de cavaleriepa- trouilles effectief zijn." 70 kilometer verderop, in Zee brugge, roken de Iraniërs een siga ret op het platje voor de kerkdeur. Verder durven ze nu niet. Als er een politieauto voorbij rijdt, stui ven ze weer naar binnen. „We zijn allemaal sinds een paar we ken in Zeebrugge en we willen naar Engeland", zegt één van hen. Als de kerk open is, slapen ze daar. Als de kerk dicht is, slapen ze in de duinen. Of gaan ze op zoek naar hun vrachtwagen naar Engeland. De haven is maar een paar honderd meter van de kerk verwijderd. „Brussel blaast deze situatie op. Ze zeggen dat er 300 vluchtelin gen in Zeebrugge wachten om naar Engeland te gaan. Wij den ken dat het er hooguit 35 zijn. Zo veel komen er dagelijks naar ons toe als we eten uitdelen", zegt Ronny Blomme, vrijwilliger van de kerk. „Sommigen is het al ge lukt om in Engeland te komen, de anderen wachten net zolang tot hun kans komt. Ze hebben 8.000 kilometer gereisd, denkt u dat ze dan van die laatste 100 kilometer afzien?" Het arresteren van migranten rond de kerk gebeurt volgens hem 'om de rest te ontmoedigen'. Blo- mme zegt dat de afgelopen dagen 'enkele mensen' vanuit Calais naar Zeebrugge zijn gekomen. Van de groep in de kerk is nie mand in Calais geweest, zegt er één. „Misschien zouden we er als nog heen moeten. Hier is het zo moeilijk naar Engeland te komen, misschien is de kans daar groter." BERLIJN. De Bondsdag in Berlijn nam giste ren met 429 tegen 147 stemmen een aange scherpte asielwet aan. Deze moet ertoe leiden dat migranten die geen recht heb ben op verblijf in de Bondsrepubliek, snel ler kunnen worden herkend en worden uitgezet. Bovendien moet aan was worden voorko men: groepen vluch telingen die om hu manitaire redenen asiel krijgen, komen pas na twee jaar in aanmerking voor ge zinshereniging. Dit geldt ook voor Sy rische vluchtelingen die niet direct voor oorlog of vervolging vluchtten. Verder ko men er vijf grote op vangcentra waar men sen in onder worden gebracht die niet of nauwelijks kans ma ken op asiel. Zij moe ten via een versnelde procedure het land worden uitgezet. Ook krijgen Marokko, Tunesië en Algerije een 'veilige' status. Hiermee wil de bondsregering de toe stroom van asielzoe kers uit de Noord-Afrikaanse re gio stoppen. Eerder lukte dit met migranten die mas saal vanaf de Balkan kwamen. CALAIS. „We zijn opgelucht, ja, maar voorzichtig", zei burge meester Nathacha Bouchart van Calais gisteren, nadat de rechter had bepaald dat het illegale vluchtelingenkamp in haar stad mag worden ontruimd. „We moeten opletten dat er nu geen huizen in de stad worden ge kraakt door de migranten." In de immense krottenwijk met huisjes van planken en dek zeil aan de rand van Calais wo nen op dit moment zeker 4.000 migranten. Die willen via de Ka naaltunnel of met veerboten naar Groot-Brittannië. De overheid wil ongeveer de helft van het kamp ontruimen. De hygiënische omstandighe den zijn er bar slecht, er heersen ziektes en het komt steeds vaker tot geweld. De rechter oordeelde gisteren dat een ontruiming is toegestaan. Bij dat besluit speel de ook mee dat de Franse over heid alternatieve huisvesting biedt, ook aan de honderden kin deren in het kamp. De komende weken gaan ambtenaren de krottenwijk in om de bewoners uit landen als Soedan, Ethiopië, Iran en Syrië te overtuigen zelf te vertrekken. „We gaan ze één voor één langs en vertellen dat er opvangcentra zijn", aldus een woordvoerder. De afgelopen vijf maanden zijn al 2.700 migranten uit het kamp naar andere locaties verhuisd. In Calais zelf en in buurtge- meenten bestaat de vrees dat de honderden tot duizenden mi granten die moeten verhuizen, nu een nieuwe illegale woon plek gaan zoeken. Bij Duinker ken, een paar kilometer verder op, staat ook al een kamp met duizenden migranten. 'De tamtam werkt, de migrant blijft weg' Grenscontroles op de wegen, de bereden politie in de duinen en arrestatieteams bij slaapplekken voor vluchtelin gen. België doet van alles om te voorkomen dat migranten naar de Belgische kust komen, foto Henk Deleu door Cyril Rosman door Wierd Duk door Frank Renout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4