Lezing Groenhuijsen Franca Treur in Goes LH Dus ik moet wel spitte ee Het levensverhaal van Richard/Liz' uit Sas van Gent SLS&SSEÏT OH, OH, AMERIKA ZEELAND GEBOEKT 13 Richard verandert op het podium in Liz'. Het levensverhaal van een verlegen man die als vrouw schittert in nachtclubs en theaters. "dtXic GROENHUIJSEN Overdag een man. Richard, roepnaam Riezz. Een beetje een te ruggetrokken, onzeker type. Met de geschiede nis van de Engelse renaissance als grote hobby. En oh ja, huis dieren, ratjes vooral. In de avond volgt de transfor matie. Riezz wordt Liz', een vrouw. En wat voor één. Liz' Ri chards, 'firts lady of travesty', in een overweldigende glitter jurk, onder een (meestal) blon de pruik, met lange wimpers en met rood en zwart aangezet te lippen. Liz' staat ruim 35 jaar op het podium. Hij woont inmiddels een jaar of tien in Sas van Gent, met zijn echtgenoot Peter Kien- huis. Morgen verzorgt hij in Porgy Bess Terneuzen een muzikale presentatie van zijn geboekte levensverhaal: Man ge noeg om vrouw te zijn. Het boek - geschreven door de Vlaamse auteur Stefaan Van Laere - is een biografie in woord beeld, Liz' glittert van de pagina's. Het begint allemaal in Am sterdam. Daar wordt Richard in 1963 geboren. Hij is een nako mer en een vergissing. Zijn moeder heeft al zeven kinde ren uit twee huwelijken, ze is 45 jaar als ze toch nog zwanger raakt. Met zijn vader heeft Ri chard een slechte verstandhou ding, op school voelt hij zich een eenling. Langzaam groeit het besef dat hij anders is dan de andere jongens. Op zijn zestiende beginnen de liefdeservaringen met man nen. Hij komt terecht in traves tieclub Madame Arthur: „Ik zag daar al die prachtig uitgedoste 'heren' met de mooiste kleren en schmink, en ik was meteen verkocht. Ik wist: dit is de we reld die ik gezocht heb. Een stukje zelfkant van de maat schappij en een vleugje glim mende onwerkelijkheid, waar het rook naar tabak, verschraald bier en ontucht. Ik kocht een zwarte tutjurk en zag er ei genlijk heel echt leuk uit, vond ik." Zijn eerste optreden in het casino van Den Bosch levert een staande ovatie op. Daarna volgt een leven van glitter en glamour in nachtclubs en thea ters. Nederland, Duitsland en België, het succes is grenzeloos. Ik ben afwisselend geprezen, verguisd en begeerd, maar om een of andere reden is het aan me voorbijgegaan' Met drie albums, een 'best of en vier singles. Hij is één van de weinigen in het circuit die live zingt, met een mannenstem: „Als Liz op het podium ver schijnt, dan komt er gewoon een glitterinvasie met een knip oog waar de mensen meteen op reageren." Richards lesbische vriendin Monique wil een kind van hem. Zo wordt hij in 1995 de trotse donorvader van Doron: „Wat een prachtige en lieve man is hij geworden, en dat is iets om megatrots op te zijn." Er is veel nijd en jaloezie in het wereldje. Bedrog ook. Ri chard maakt het mee en over leeft. Eerst jarenlang met het ei gen travestiegezelschap La Vie en Rose, de laatste tijd solo. „Ik heb op grote podia gezon gen en gedanst, geflankeerd door beroemdheden. Ik ben af wisselend geprezen, verguisd en begeerd, maar om een of an dere reden is het allemaal aan me voorbijgegaan. Waar ande ren genieten van hun welver diend succes vond ik het maar normaal, niet echt beseffend dat een leven in de spotlights een schijnbestaan is." C, CHARLES een lezing over zijn boek Oh, oh, Amerika. Aanvang 20.00 uur, toe gang 10 euro. Journalist Charles Groenhuij sen (1954) was correspondent voor de NOS in Amerika. Hij is al jaren gefascineerd door het land. In Oh, oh Amerika vraagt hij zich af wat we nu écht weten over Amerika. En wat is de erfe nis van Barack Obama? Schrijfster Franca Treur (Meliskerke, 1979) komt woensdag 16 maart naar de bibliotheek in Goes. Verslaggever Jan van Damme praat dan met haar over haar pas verschenen verhalenbundel X Y en over haar schrijverschap. In loop vanaf 19.30 uur, aanvang 20.00 uur. Kaartjes kosten 10 eu ro, PZC-abonnees krijgen kor ting (www.pzc.nl/club). Franca Treur debuteerde in 2009 met de veel geprezen roman Dorsvloer vol confetti. Zeeland geboekt www.pzc.nl/zeelandgeboekt En nog eentje. Zeeland heeft, behalve Anneke van Dok, een tweede schrijvende burgemees ter, namelijk René Verhulst, in i960 geboren te Kapelle. Vanaf 1994 was hij gemeenteraadslid in Utrecht, om daar in 2001 wethou der te worden. Sinds 2010 is hij burgemeester van Goes. Zo'n schrijvende burgemeester zal door de plaatselijke ambtenaren, raadsleden, wethouders argwa nend worden bekeken. Wees be hoedzaam, anders word je genade loos aan de pen geregen. De pen waarmee René Ver hulst, tussen 2001 en 2006, een reeks boeken over 'Avonturen in de Utrechtse politiek' schreef: Ach terkant Stadhuis, Stadhuis, Stadhuis- brug en Stadshart. Aan de inhoud kwam niet meer fantasie te pas dan aan de titels, maar sleutelro mans maken nieuwsgierig. Ze heb ben de onweerstaanbare geur van een schandaaltje, roepen de als een magneet werkende vraag op: wie is wie. Verhulst doopte Utrecht om tot Nedersticht en René Verhulst volgde de roerige gemeentepoli tiek vanaf 1998. Kreeg dus een ver volg, en nog een, en nog een, een veel te lang uitgeperste citroen. De schrijver zelf dook in de boeken op als Barend Joziasse. On der die naam keert hij, voorzien van zijn Goese ambtsketen, terug in 'Slavenarbeid', in 2012 samen met het werk van tal van auteurs uit ons gewest opgenomen in Zon dig in Zeeland. Nee, het is niet wat je zou hopen. We krijgen de bur gemeester niet in staat van zonde te zien. De grootste zonde is mis schien nog de reclameleus die hij verzint wanneer hij richting Wolphaartsdijk rijdt: 'Het lijkt wel of je veel meer hebt aan je da gen in Zeeland'. Hij is onderweg om een 100-ja- rige te feliciteren. Bij de jubilaris ontwaart hij een bijzonder wapen schild, met verwijzingen naar Tri nidad en Tobago. In 2023 kwam Verhulst met het stripverhaal De banneling van Tobago dat hierbij aansluit. Maar in 'Slavenarbeid' blijven we bij de oude Sinke in Wolphaartsdijk: 'Twee steken diep burgemeester, het is hier zo nat, dus ik moet wel spitte ee'. Dit geestige verslag van het burge- meestersbezoek door de burge meester zeifis waarschijnlijk slechts een intermezzo. De literai re afrekening met Goes volgt vast later, als de keten niet meer knelt. Liz' Richards VRIJDAG 26 FEBRUARI 2016 Travestie met een glitterknipoog door Jan van Damme Franca Treur foto Mechteld Jansen door Mario Molegraaf Slavenarbeid in Zondig in Zeeland 'Man genoeg om vrouw te zijn' Opgetekend door Stefaan Van Laere Uitgeverij Partizaan 19,95 euro Presentatie: morgen om 20.30 uur in Porgy Bess Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45