Ode aan lichtbaken in nieuwe muziek ZEELAND 11 Terug naar wereld van vóór de gsm Een boerri is geen sigaret 'Jie ök een borrel?' Slapen is nu een serieuze bezigheid Ik hou gewoon van uitslapen Jaar langer TBS voor agressieve Terneuzenaar Mijn collega's vinden mij niet zo aardig momenteel. Mijn stelselma tige weigering binnen het kader van deze uitdaging ook de Whatsapp te negeren, komt op een aantal als knap irritant over. Willen ze ook iets met mij delen, dan vereist dat een aparte mail of moeten ze zelfs de moeite nemen even te bellen. Ik daarentegen ben stukje bij beetje de wereld van vóór de gsm aan het heront dekken. Ben ik nodig, dan ben ik weliswaar gewoon bereikbaar (door te bellen!), maar verder is het heerlijk relaxed zo. Meldde ik een week geleden op deze plek dat ik de eerste zeven dagen 102 werkgerelateerde whatsapps was 'misgelopen', na veertien dagen staat die teller op 282. Al die keren werd ik dus niet afgeleid en kon ik geconcentreerd doorwerken. Privé merk ik dat niet zenden ook veelal weinig ont vangen is. 'Slechts' 41 keer pro beerden familieleden en vrien den mij tot dusver via de Whatsapp iets te vertellen. Het gaat goed, jazeker. Als je de boerri niet meetelt, tenminste. Wat? U weet niet wat een boerri is? Ik wist het ook niet. Tot ik er een aangeboden kreeg. „Mag niet roken", mokte ik, want het was een bijzonder stressvolle dag ge weest en zoals ik al eerder schreef: dat is nou net mijn val kuil. De boerri kwam dus precies op het juiste moment. Want, zo leerde ik, een boerriroker is geen onruststoker en boerris zijn geen sigaretten en mogen dus wél. Volgde een verhandeling over wat de tabaksindustrie allemaal met sigaretten en shag uitspookt, zoals het besproeien van de zuive re tabak met geur- en smaakstof fen en allerlei andere toevoegin gen die ons nóg verslaafder moe ten maken. „Dat..", hij tikte teder op de boerri, „...doen ze in Thai land niet met deze jongens. Dit is zuivere tabak. Eigenlijk meer een kruid. En als je er niet meer aan trekt, is-tie zó uit. Je legt hem ge woon weg. Veel beter." Ik heb dus niet gerookt. Maar geboerrit. Het glaasje was al naast mijn schrijfblokje geschoven, de dop al van de fles gedraaid. Voor het ge sprek met de Bruse vissers was het goed geweest als ik had mee gedronken. Maar jenever lust ik echt niet en ik moest ook nog een eind terug rijden naar Vlissingen. En ik pas. Ik zou het haast verge ten. Zo weinig moeite kost het me, zou ik willen zeggen. De mocktails hebben hun herintrede gedaan, maar de meeste avonden neem ik genoegen met een pot thee. Ik dénk niet eens aan alco hol. Sterker nog: ik lijk het niet eens meer te lusten. Op het feest je nipte ik van iemands bubbels en gaf het glaasje gelijk, bijna bib berend, terug. Het smaakte me niet. Alsof ik ben afgekickt van een verslaving. Ik dacht terug aan de periode na de geboorte van mijn dochter, toen het ook nog maanden duurde voor ik weer een wijntje weg kreeg en alleen de geur van bier me al misselijk maakte. Hm. Had ik daar destijds niet erg van gebaald? Elke nacht twee uur slaap extra en warempel, er tekent zich een heilzaam effect af. De neiging tot knikkebollen op onbewaakte ogenblikken is verdwenen en con centratievermogen en geheugen lijken er wel bij te varen. Is het dan alleen maar hosanna in dromenland? Niet helemaal. Voor dat ik het nachtbraken afzwoer, stond ik geen moment stil bij het slapen. Als ik de tijd rijp achtte de echtelijke sponde op te zoeken, dommelde ik al. Tijdens het tan denpoetsen bevond ik me gevoels matig in de eerste remslaap. Nu is slapen een serieuze bezig heid geworden, iets waar ik over nadenk, waarover ik veel lees, waarvan ik soms zelfs wakker lig. 's Ochtends grijp ik naar mijn tele foon om te zien wat volgens de app Sleep Cycle afgelopen nacht de 'sleep quality" was. En als die onder de 65 procent ligt - geen idee wat dat precies betekent - be gin ik toch lichtelijk teleurgesteld aan de dag. Slapen heeft zowaar zijn onschuld verloren. In het verleden at ik elke morgen een paar boterhammen uit het vuistje, om vervolgens naar school te gaan. Laatst vroeg ik me zelf af waarom ik eigenlijk ge stopt was met ontbijten. De con clusie was pijnlijk: ik ben lui. In de tijd dat ik naar school ging, was het simpel. Standaard hannes te ik twee boterhammen naar bin nen. Logisch, ik sportte namelijk zo'n beetje elke dag en moest vroeg uit m'n bed. Tegenwoordig begint mijn dag meestal pas in de middag. Je kunt het slim plannen noemen, maar eigenlijk hou ik ge woon van uitslapen. Collega Rolf is normaliter niet zo'n slaper, ter wijl voor mij acht uur per nacht in dromenland verkeren weinig is. Deze levensstijl heeft invloed op m'n eetgedrag. Ontbijten doe je normaliter in de ochtend. Sinds ik deze uitdaging ben aangegaan, doe ik dat ook keurig. Maar ik merk deze week dat ik mijn eer ste boterhammetje weer tegen het middaguur nuttig. Morgen een wekkertje zetten wellicht? MIDDELBURG. Het zal zo'n acht jaar geleden zijn dat het Xenakis Ensemble voor het laatst bijeen was. Vandaag, vrijdag, is het dan eindelijk weer zover. Zij het dat er nu vrijwel zeker sprake is van de echte zwanenzang. Maar daar op ligt niet de nadruk. De veer tien musici beklimmen het po dium in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg om de 75ste ver jaardag van Ad van 't Veer luister bij te zetten. 'Veerkracht, ode aan Ad' heet het reünieconcert (20.00 uur). Pianist Gerard Bouwhuis (1954) maakt sinds de oprichting in 1980 deel uit van het Xenakis Ensemble. Waarom alle musici naar Middelburg komen om daar belangeloos een compleet concert voor Van 't Veer te spelen, is voor hem geen vraag: „Dat we een ode moeten brengen is zo duidelijk als wat. Ad van 't Veer was vele ja ren een soort van lichtbaken in de hedendaagse muziek. Hij was steevast de eerste die componis ten en stromingen ontdekte, en dat ook eigenzinnig in zijn pro grammering tot uitdrukking liet komen. Ik zat nog in mijn tweede of derde jaar conservatorium, toen in Middelburg al werk van de Britse componist Brian Fer- neyhough op het programma stond. Dat was uniek." Van 't Veer begon in de jaren zestig van de vorige eeuw in Mid delburg met het organiseren van concerten met hedendaagse mu ziek. Eerst onder de vlag van de Van 't Veer was vaak de eerste die nieuwe componisten en stromingen ontdekte Vereniging Jeugd en Muziek, van af 1976 als oprichter en directeur van de Stichting Nieuwe Muziek. Met pianist Geoffrey Madge stichtte hij het Xenakis Ensem ble. Pianist Bouwhuis herinnert zich de jaarlijkse festivals: „De sfeer was altijd opgewonden en feestelijk." Van 't Veer ontving in 2006 de Zeeuwse Prijs voor Kun sten en Wetenschappen. De Griek Iannis Xenakis was naast componisten als Morton Feldman, John Cage en Willem Breuker één van de muzikale pij lers van het festival. Vandaag staat er uiteraard muziek van Xe nakis op het programma, en wordt er ook werk gespeeld van onder anderen de Middelburgse componist Douwe Eisenga. MIDDELBURG. Terneuzenaar B. moet nog minstens een jaar lan ger in de TBS-kliniek in Gronin gen verblijven. De rechtbank in Middelburg liet gisteren weten dat het risico op herhaling nog te groot is om hem uit de behandeling te ont slaan. Twaalf jaar geleden vielen B. en zijn vriend D. de toen 47-ja- rige Peter de Blok aan. B. en D. wa ren onder invloed van een grote hoeveelheid drank en drugs en be gonnen uit het niets De Blok te mishandelen. Ze gingen hem te lijf met voeten en vuisten, daarna met een stofzuiger en een televi sietoestel en tot slot met een zaag. 40 dagen zonder... Volg ons op www.pzc.nl/stoppenmet en blijf op de hoogte van onze ervaringen VRIJDAG 26 FEBRUARI 2016 Volhouden in de vasten Wendy Wagenmakers Len Wolters. foto's Lex de Meester door Jan van Damme Marcel Modde Ondine van der Vleuten Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43