Middellandse Zee Costa Keiharde strijd tegen criminele wildstroperij Topdeal NIEUWS 3 Europa neemt een reeks maatregelen om te voorkomen dat een aantal wilde dieren heel snel het loodje legt. BRUSSEL. Politie, Justitie en doua ne gaan meer aandacht geven aan bestrijding van wildstroperij en il legale handel in dieren en dierpro- ducten. Onder meer door extra training, de samenwerking wereld wijd wordt fors opgeschaald en er komt meer geld beschikbaar. Dat is nodig om paal en perk te stellen aan criminele praktijken die jaarlijks 8 a 20 miljard euro op brengen, arme landen van hun in komstenbronnen beroven en door criminele bendes worden ge bruikt om terreuraanslagen te fi nancieren, aldus Eurocommissaris van Milieu Karmenu Vella. Uitsterven Vella publiceert vandaag een actie plan, het eerste dat Brussel aan de wildstroperij wijdt. Het plan komt geen dag te vroeg nu de Su- matraanse tijger en sommige neus hoorns op uitsterven staan, en er elke twintig minuten olifant wordt afgeslacht, aldus een blij verraste D66-Europarlementariër Gerben Jan Gerbrandy, die drie jaar geleden - 'toen als een roepen de in de woestijn' - om het actie plan vroeg. „Jarenlang was er een totaal gebrek aan urgentie, dat lijkt nu te veranderen." Hij denkt dat de steeds belang rijker rol van Europa als doorvoer haven maar ook afzetgebied van il legale dieren en dierproducten Brussel tot actie heeft aangezet. Ook het Wereld natuurfonds rea geert positief. Directeur Gene- viève Pons: „Elk jaar gaan tonnen aan wilde planten en dieren ille gaal onze grenzen over. Het is nu aan de lidstaten daar een eind aan te maken." Vella voorziet in zijn actieplan een grotere rol voor de Europese politie en Justitie (Europol en Eu- rojust, allebei in Den Haag) en wil de stroperij aan de bron ontmoedi gen door lokale gemeenschappen in arme landen tegen betaling in te zetten voor natuurbehoud. Lan den en diensten onderling moe ten meer informatie uitwisselen, er komt een gemeenschappelijke databank van beschermde soorten en wellicht moeten in sommige landen de straffen omhoog. Hagedis in koffer Betere training van mensen uit het opsporingsapparaat is een cru ciaal onderdeel van zijn aanpak. Gerbrandy: „Als de douaneman op Schiphol niet weet welke hage dis er in die koffer zit, dan houdt het daar al op." De uitvoering van het tot 2020 lopende actieplan in lidstaten wil Vella opvolgen met een scorebord en om de zes maanden een evalua tie. De lidstaten zelf moeten met het actieplan nog akkoord gaan. Gerbrandy: „Nederland moet er als voorzitter voor zorgen dat ie dereen nu op het hoogste niveau dit plan onderschrijft. Ik weet dat er andere grote problemen zijn, maar ik moet de leider nog zien die zijn kiezers vertelt: 'We zijn nu met de vluchtelingen bezig, laat de olifant maar uitsterven'." Verdrievoudigd Vella zelf signaleert in zijn stuk dat de stroperij hand over hand toeneemt. De illegale handel in ivoor is sinds 2007 meer dan ver dubbeld, en verdrievoudigd sinds 1998. De jacht op neushoorns in Zuid-Afrika is tussen 2007 en 2013 met 7.000 procent toegenomen, zo erg dat de soort op uitsterven staat. Maar ook minder aaibare die ren zoals het gordeldier zijn ge wild. In poedervorm gelden zijn schubben, van hetzelfde materiaal als onze nagels, in sommige voor al Aziatische landen als wonder middel tegen dodelijke ziekten. De Sumatraanse tijger en sommige neushoorns staan op uitsterven, elke 20 minuten wordt er een Ga naar Kras.nl/topdeal of bel 0900-9697 VRIJDAG 26 FEBRUARI 2016 Europa wil de laatste olifanten en neushoorns redden door Frans Boogaard Hope, een 4-jarige neushoorn overleefde de aanval van stropers, die het hadden voorzien op haar hoorn, door krachtdadig ingrijpen van dierenartsen, foto Adrian Steirn/ANP Costa Fascinosa Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds Alléén bij Kras! Boek nu uw luxe cruise met het Costa Fascinosa langs de hoogtepunten van de Middellandse Zee. De cruise start in Mallorca en vaart naar o.a. Palermo op Sicilië, Napels, Savona, Barcelona en Valencia, in de zomermaanden vaart het schip naar Ibiza (i.p.v. Valencia). Bovendien kunt u uw reis verlengen met extra dagen verblijf in een 4-sterren strandhotel op Mallorca. Savona ITALIË Barcelona SPANJE Valencia -fMallorca Ibiza Cruise per topschip Costa Fascinosa****"1" Vliegreis perTUIfly, transfers en alle maaltijden aan boord Kras host(ess) aan boord Keuze uit binnen-, buiten- en balkonhut 3,4,5 of 7 nachten verlenging hotel op Mallorca mogelijk Gegarandeerd vertrek: iedere dinsdag van 26 april t/m 18 okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3