i 31% TO©S Werkstuk Esmee (18) wordt boekenserie Jaar gevangenis geëist voor steekpartij Goes Slome slogans 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Een opgeruimd huis is ongezellig. Uw Mening ONEENS paul kusters Kieviten naar Zeeland TUnnel weer dag tolvrij Lezingen over vrijheid vrijdag Maan Leo Telkens wanneer ik in Middelburg achter een bus fiets, stokt mijn adem even. Niet omdat ik een beroerde condi tie heb. Ook niet omdat die bus sen nou zo veel uitlaatgassen in mijn gezicht spugen. Nee, het gaat om iets dat achter op de voertui gen geprint staat. Zeeland. Land in Zee, lees ik daar. Hebt u ooit zo'n adembenemend knullige slogan gehoord? Als het nou een Utrecht se bus was, dan zou ik me er nog iets bij kunnen voorstellen. Je Als je kijkt naar andere streken, dan is 'knullig' nog een lovende kwalificatie fietst door de troosteloze stations- buurt en achter de dieseldamp doemt daar opeens een roman tisch beeld van zonovergoten stranden en pittoreske dorpjes op. Maar deze tekst staat op de achterkant van een Zeeuwse bus. Wat per definitie betekent dat de lezer al in Zeeland is! Die hoefje dus niet meer te overtuigen. Nou mag ik niet al te kritisch zijn over deze vorm van streekpromo- tie. Als je kijkt naar hoe andere steden, streken en provincies zich zelf aan de man trachten te breng en, dan is 'knullig' nog een loven de kwalificatie. Wat denkt u bij voorbeeld van Eenmaal, andermaal, Stadskanaal1. Of Harlingen heeft wad!, Dat is... Oss, HarDEnberg KRACHT VAN GEWOON DOEN, Sneek meer, BewOnderbanken! en Dromen, doen, Heusden. De prijs voor meest misplaatste slogan gaat echter naar Haaksbergen, Ster in Twente, omdat in de Tweede Wereldoorlog in buurstad Ensche de, bij de Haaksbergerstraat, Jo densterren geproduceerd werden. Ai. Maar dichter bij huis kan men er ook wat van. Zo vraag je je af of Vlissingen misschien hetzelfde bureau heeft ingehuurd als VW Zeeland. Daar pronken ze name lijk met de duizelingwekkende slagzin Vlissingen, stad aan zee. Het is me ook nooit helemaal duide lijk geworden wie nou de ik-fi- guur is in Ik heb een band met Schou- wen-Duiveland. Maar ons aller Goes spant wel de kroon, met de topper Goes is goes/d. Afijn, welkom in Zeeland dus... Goed dat de weg vrij is voor opvang vluchtelingen in Zeeland. toosenhenk.nl B FRITESSAUS MC&OMAL&S VOORTAAM IM SROTER BAKJE Massaal strijken kieviten in Zeeland neer om voed sel te zoeken. Ze zijn onder meer in grote groepen te vinden op Schouwen-Dui- veland. „Kieviten zijn op portunisten", vertelt Chiel Jacobusse van het Zeeuwse Landschap. „Is het in het noorden koud dan trekken ze met de vorstgrens mee." Omdat het niet goed gaat met de weidevogel is 2016 uitgeroepen tot het jaar van de kievit. „Het zijn leu ke vogels. Ze trappelen als of ze koude voeten hebben en lokken daarmee wor men naar boven." De Westerscheldetunnel is morgen voor de tweede keer dit jaar tolvrij. Zoals gebruikelijk speelt Terneu- zen hierop in. Het is gratis parkeren op bovengrondse parkeerplaatsen bij de bin nenstad. De Westerschelde tunnel telt jaarlijks zes tol vrije dagen. Dit jaar zijn die nog op 26 maart, 24 sep tember, 29 oktober en 26 november. Eén tolvrije dag kost de Westerscheldetun nel NV gemiddeld 50.000 euro. In de aanloop naar en op Bevrijdingsdag worden le zingen over vrijheid gege ven door Vincent Bijlo, Zih- ni Odzil, Henk van Hou- tum en André Manuel. De lezingen zijn achtereenvol gens op 23,25 en 29 april en op 5 mei in Hulst, Zie- rikzee (Fizi), Middelburg (ZB) en Vlissingen Plein van de vrijheid). Meer op: www.vrijheidscolleges.nl. Mensen Als alles goed gaat, ligt haar eer ste boek eind dit jaar nog in de winkels. Esmee: „Ik vind het echt ontzettend leuk. Dit is pre cies wat ik altijd al wilde. Dat ik dat op mijn achttiende al heb be reikt is toch geweldig?!" De jonge schrijfster schreef 'Traiders - Het gevecht' als onder deel van een schoolopdracht aan het Zeldenrust Steelantcollege. Iedere havist moet een profiel werkstuk schrijven; een onder zoek dat aansluit op de mogelij ke vervolgopleiding. Esmee zag een toekomst als auteur wel zit ten en haalde haar leraren over om het eens anders aan te pak ken. „Ik wilde een boek schrij ven in plaats van een gewoon werkstuk met een hoofdvraag en deelvragen", vertelt ze. „Daar naast schreef ik in een verslag hóe je een boek moet schrijven en wat er allemaal bij komt kij ken. Ik geef ook tips uit mijn ei gen ervaring. Dus eigenlijk was het boek schrijven mijn manier van onderzoeken." 'Het gevecht' gaat over een tie nermeisje in Amerika. Als ze ont dekt dat een ontploffing in haar school bedoeld was om haar te vermoorden, staat haar leven op zijn kop. Ze laat alles achter en vlucht, maar de moordenaar blijft haar achtervolgen. En het 'Dit is precies wat ik altijd al wilde. Het is toch geweldig dat ik dat nu al heb bereikt?!' Esmee Buijze schrijfster boek zou geen fantasy zijn, als de hoofdpersonage niet opeens een vampier zou worden - „Tja, ik heb een rijke fantasie, haha." Uitgeverij Ambilicious was en thousiast en wilde dat Esmee er een serie van zou maken. Terwijl de havist het eerste deel tot in de puntjes verbetert en haar diplo ma probeert te halen, is ze onder tussen al begonnen aan het twee de boek dat voor 2017 op de rol staat. MIDDELBURG. De twintigjarige Goesenaar die gisteren voor de rechtbank in Middelburg stond, was die bewuste 30e augustus 2015 stomdronken. Van de ge beurtenissen die nacht herinner de hij zich weinig, maar, hield hij vol: „Ik heb dat meisje en die jongen niet gestoken." Desondanks achtte officier van justitie R. Rammeloo twee keer poging tot doodslag dan wel toebrengen van zwaar lichame lijk letsel bewezen. Hij eiste een gevangenisstraf van 18 maanden waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar met aftrek van voorarrest. Gedurende de proeftijd moet er reclasse- ringstoezicht zijn. Bij zijn eis hield hij rekening met een eer der opgelegde, nooit uitgevoerde werkstraf voor mishandeling. Ook toen was de oorzaak: drank. Als S. drinkt, gaat het mis. Aan het begin van de zitting kregen de aanwezigen - onder wie vele familieleden - beelden te zien van bewakingscamera's. Het was die nacht tegen vier uur 's mor gens een chaos op de Grote Markt in Goes. Bij een confronta tie tussen drie jongens en een meisje uit Yerseke en de groep van achttien jongens van wie S. deel uitmaakte, trok iemand - was het S.? - een scherp voor werp en maakte stekende bewe gingen. Het meisje werd in haar buik geraakt, een jongen in zijn rug en arm. De gevolgen vielen mee, maar hadden veel ernstiger kunnen zijn, hield Rammeloo S. voor. Uitspraak op 10 maart. Reactie? Tips? redactie@pzc.nl 509 reacties k\ WAAR WE WAREN TOEN WE HET NIEUWS HOORDEN... VLISSINGEN TERNEUZEN VLISSINGEN MIDDELBURG Joël Dicker promoot nieuw boek in Drvkkery Joël Dicker is op zondag 13 maart te gast in de Drvk kery in Middelburg. Dan houdt de boekhandel een koopzondag in het kader van de boekenweek. Van Dicker verschijnt binnen kort 'Het boek van de Balti- mores'. Op de koopzondag komt ook Christoph Buchwald langs, is er een wijnproeverij en een pop quiz. De koopzondag is van 13.00 tot 17.30 uur. door Elodie Kint TERNEUZEN. Esmee Buijze (18) uit Terneuzen schreef in eerste in stantie een werkstuk in boek vorm voor school, maar ze was zo tevreden met het eindresultaat dat ze het manuscript wilde uitge ven. En dat is haar gelukt. Nu is haar werkstuk opeens het begin geworden van een trilogie. Esmee Buijze: „Ik wilde een boek schrijven in plaats van een gewoon werkstuk met een hoofdvraag en deelvragen." foto Camile Schelstraete door Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2