28 CULTUUR SHOW Herbert Alfonso volgde vijfjaar lang zijn goede vriend en huisgenoot Glenn de Randamie, alias Typhoon. Het resultaat: een film over vriendschap, muziek en de keerzijde van succes Werk Picasso naar Nederland Franse regisseur Dupeyron dood Van Leeuwen dagelijks bij EO Nee, Herbert Alfonso had er nooit reke ning mee gehouden dat zijn documen taire Typhoon, Blues Blessings vertoond zou worden voor een breed televisiepu bliek. En evenmin had de Zwollenaar ge dacht dat het project, geboren toen hij met zijn vriend Glenn de Randamie (31) naar Suriname reisde, vijfjaar zou duren. De documentaire moest een werk van de vrienden sa men worden en klaar zijn in 2012. Maar het liep heel an ders. Typhoon brak door met zijn album Lobi da Basi en werd een nationale bekendheid. Alfonso bleef filmen en legde alles vast. Het resultaat is morgenavond te zien op televisie. „Ik heb slecht gegeten, daar merk ik vooral aan dat de af gelopen weken behoorlijk slopend voor me zijn ge weest. Het ene moment zat ik te zweten in de montage ruimte, het andere moment aan tafel bij Matthijs van Nieuwkerk in De Wereld Draait Door. Maar nu is de do cumentaire af. Alles bij elkaar zit er meer dan zes jaar werk in; vijfjaar filmen en een jaar aan voorbereidingen en montage." ra niet meer de enige die op hem gericht stond. „Als ik de beelden in het begin van de documentai- iI re vergelijk met die vanaf het moment dat het le- ven van Glenn in een sneltreinvaart komt, dan merk ik afstand. Glenn stond letterlijk en fï- f guurlijk steeds verder van mijn lens af. Lo- f jk J gisch, want hij had geen tijd meer om zich H volledig op mijn camera te focussen." „Ik had het gevoel dat hij zich soms te veel overgaf aan zijn werk. Dat merkte ik aan kleine dingen. Als hij zijn tas ergens vergat, bijvoorbeeld. Al zijn spullen weg, hij balen. Ik natuurlijk ook, maar niet alleen omdat hij zijn laptop, notitieboeken en opnameapparatuur kwijt was. Vooral omdat ik zag dat het hem enorm veel energie kostte. Hij was moe, maar had geen tijd om uit te rus ten. Als Glenn Typhoon moest zijn, dan deed hij dat. Daar heb ik ontzettend veel respect voor gekregen, zo'n enorme professionaliteit. Maar af en toe heb ik hem gewaarschuwd. 'Kijk uit, want je loopt jezelf voorbij.' Dat is ook het doel van deze documentaire geworden. Glenn een spiegel voorhouden. Met de film wil ik zeg gen: 'Glenn, pas goed op jezelf." „Dat denk ik niet. Het is nooit zo gepland. Glenn en ik kennen elkaar al jaren, we ontmoetten elkaar in de tijd dat hij regelmatig met Opgezwolle optrad. Ik was toen net gestopt met basketballen op hoog niveau, om me te storten op filmen en fotografie." „Niet van Typhoon, wel van Glenn. Maar ik kon voor de documentaire gelukkig goed afstand nemen, om hem los te laten als vriend en te beschouwen als artiest." „Dat was even wennen. In korte tijd zag ik hem steeds bekender worden. Hij trad vaker op en was geregeld in televisieprogramma's te zien. En ineens was mijn came- De laatste zes jaar ben ik geleefd Beelden en keramiek van de Spaan se kunstenaar Pablo Picasso (1881-1973) zijn vanaf 7 oktober te zien in museum Beelden aan Zee in Den Haag. Dat houdt een grote tentoonstelling over de periode die Picasso doorbracht aan de Fran se Rivièra. „Het was een vitale pe riode waarin hij het keramiek her ontdekte en zijn sculpturale werk nieuw leven inblies", stelt een woordvoerder van het museum. De expositie toont ongeveer twin tig sculpturen en vijftig werken in keramiek, die worden uitgeleend door toonaangevende instellingen. Ook komen er kunstwerken uit particuliere collecties die nooit eer der publiekelijk werden getoond. De Franse filmmaker Francois Du peyron is gisteren op 65-jarige leef tijd na een lang ziekbed overleden. Hij werd vooral bekend door zijn eerste langspeelfilm Dröle d'En- droit Pour Une Rencontre uit 1988 met Catherine Deneuve en Gérard Depardieu. Ook zijn film La Cham- bre Des Officiers uit 2001. Dupey ron was geïnteresseerd in de illega le migratie die een belangrijke rol speelt in zijn films Aide-Toi, Le Ciel T'aidera uit 2008 en Inguélézi uit 2004. Ook verfilmde Dupeyron in 2003 het boek Monsieur Ibrahim Et Les Fleurs Du Coran van de Bel gische toneelschrijver Eric-Emma- nuel Schmitt. Hij won diverse prij zen met zijn geëngageerde oeuvre. Bert van Leeuwen is de nieuwe presentator van Geloof en een Hoop Liefde. Vanaf 11 april is hij te zien in het dagelijkse EO-programma, maakte de omroep gisteren be kend. „Ik heb zin om te gaan wer ken aan een programma waarin op een verrassende manier gewone mensen bijzonder worden door hun situatie of verhaal", reageert Van Leeuwen. „Een programma dat gaat over de kernwaarden van ons bestaan: geloof, hoop en lief de." Hij presenteert al jaren pro gramma's voor de Evangelische Omroep. Zo is Van Leeuwen het gezicht van Het Familiediner en deed hij in het verleden onder meer That's the Question. door Kenneth Stamp Herbert Alfonso (boven) maakte een documentaire over zijn vriend Typhoon (rechts), foto's ANP en Frans Paalman Na zo veel jaar werken aan een documentaire hangt je tong zeker op je schoenen? Is dat in de documentaire ook zichtbaar? Stoorde jou dat? Had je dit ook gedaan als je van tevoren had geweten dat het vijfjaar zou duren? Ben je zelf fan van Typhoon? Een artiest die gaandeweg opeens een beroemdheid werd. Josje Huisman bijna ex-zangeres van K3 MUSEUM FILM TELEVISIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28