Gullic 'Negatieve druk bij Feyenoord ongezond' Sinkeldam ontbreekt met Giant-formatie in Omloop na ongeluk 20 SPORT Verkerk kan zich richten op Spelen Vijfde tijd Verstappen Ramon Sinkeldam was een van de renners die vorige maand van de weg werd gevaagd door een auto tijdens een trainingskamp in Spanje. De judobond heeft Mar- hinde Verkerk als een van elf judoka's voorgedragen voor de Olympische Spe len van Rio. De Rotterdam se krijgt in de categorie -78 kilogram de voorkeur bo ven Guusje Steenhuis, die zondag nog Verkerk ver sloeg bij de Grand Prix van Düsseldorf. Steenhuis staat ook hoger op de ranglijst, maar Verkerk kan meer in ternationale successen overleggen. Steenhuis, die wel reserve is, reageerde ontgoocheld en overweegt bezwaar aan te tekenen. Ook Juul Franssen (-63 kg) en Michael Korrel (-100 kg) vielen buiten de boot. Max Verstappen heeft op de slotdag van de winter- tests in Barcelona de nodi ge kilometers kunnen ma ken in de Toro Rosso-boli- de voor 2016. De Limbur ger reed in de ochtendses sie 75 ronden in de STR11 met 1.25,393 op medium banden als beste tijd, aan het eind van de dag goed voor de vijfde plaats. In de middag vergaarde Verstap pen, in de totaal 110 ron den, opnieuw een schat aan informatie over de mo gelijkheden van de wagen. Van de klap weet hij niets meer. Het ene moment reed Ramon Sinkeldam samen met zijn ploeggenoten van Giant-Alpecin over een weggetje in Spanje, het volgende lag hij roerloos op het asfalt, met zijn be nen in een greppel. Sinkeldam: „Hoe lang ik weg ben geweest weet ik niet. Misschien tien secon den, misschien een minuut. Toen ik wakker werd, hoorde ik ge schreeuw. Wat er gebeurd was, wist ik niet." Wat er tijdens het trainings kamp gebeurde, inmiddels meer dan een maand geleden, was dit: een Engelse dame op leeftijd reed in een dikke, zwarte SUV aan de linkerkant van de weg. Het groep je Giant-renners dat van de ande re kant aan kwam rijden heeft ze waarschijnlijk nooit gezien. Sinkel dam: „Achterafheb ik begrepen dat ze niet heeft geremd, niet heeft bijgestuurd, eigenlijk ge woon niet heeft gereageerd. Ken je dat computerspelletje? GTA? Daar krijg je bonuspunten als je een rijtje schoolkinderen over hoop rijdt. Zoiets heeft die me vrouw ook gedaan. Het zal vast per ongeluk zijn gegaan hoor, maar we hadden geen kans." De klap vaagde in één keer de kern van de klassiekerploeg van Giant van de weg. John Degen- kolb brak zijn arm en verloor bijna zijn linkerwijsvinger, Max Walscheid brak zijn hand en zijn scheenbeen, Chad Haga liep ver wondingen aan zijn nek, kin en oogkas op, Frederik Ludvigsson schaafde en kneusde zijn lichaam en de Franse klimmer Warren Barguil brak zijn pols. Slagveld Sinkeldam: „Ga maar na. Wij rij den 40,45 kilometer per uur. Die auto ook, minimaal. Zo'n klap, dat is hetzelfde als met 90 per uur te gen een muur rijden." Zelf beland de Sinkeldam na de aanrijding in een acute shock. „Normaal gespro- Vos ken is de reflex van een wielren ner om meteen op te staan als je bent gevallen. Maar ik lag daar maar. Ik bewoog niet. Dat kon ik niet. Chad zat naast me. Hij hield mijn hand vast. Hij was aan het bidden, geloof ik. De anderen kon ik niet zien. Misschien was dat maar goed ook: het was net een slagveld. Ik vroeg aan mijn ploeg leider of hij mijn vrouw kon bel len. Hij zei dat ze niet moest schrikken, maar dat ik was geval len. Daarna hield hij de telefoon bij mijn oor. Sanne vroeg aan me wat ik had, maar dat wist ik niet. Ze zei: 'Kijk dan even.' Maar dat kon ik niet. Ik kon alleen maar stil liggen. Ik ben in een ziekenwagen getakeld en daarna naar het zie kenhuis van Denia gereden. Pas acht uur na de klap ben ik weer overeind gekomen." Zwaarste blessure Met meer dan twintig hechtingen in zijn knie verlaat hij het zieken huis. Maar de Spaanse dokters zien de zwaarste blessure over het hoofd. „Ik bleef last houden van mijn schouder. Ik ben in Neder land naar het ziekenhuis gegaan. Ze maakten een foto en dertig se conden later waren ze terug. Het schouderblad was helemaal door." Sinkeldam kon, net als een aantal van zijn ploeggenoten, een streep door zijn voorbereiding op het wielerseizoen zetten. Niks koer sen in de woestijn en geen Om loop Het Nieuwsblad - in plaats daarvan moest hij revalideren. „Natuurlijk had ik graag gekoerst in de Omloop, maar ik ben er nog niet klaar voor. Het doel is om te rug te keren in Tirreno-Adriatico. Dan ben ik hopelijk weer een beet je in orde voor Parijs-Roubaix." Maar diep in zijn hart weet Sin keldam dat het een luxe is dat hij überhaupt weer kan trainen en dat hij kan dromen van koersen. „Natuurlijk is het klote dat die au to op ons in reed. Maar als ik er even bij stil sta en terugdenk aan wat er gebeurd is, dan besef ik dat het ook veel erger had kunnen af lopen. Ergens hebben we ook ont zettende mazzel gehad." „Nog los van de puur voetbaltech- nische of beleidsmatige discussie, of de fouten of een verkeerde aan koop: het sentiment bij Feyenoord is in mijn ogen echt te groot ge worden", zegt Gullit (53). „De in vloed van het publiek en de emo ties zijn zó overheersend, dat ik me weieens afvraag of je er nog wel normaal kunt werken." De oud-voetballer geeft de sup portersbedreigingen, onlangs aan het adres van Michiel Kramer en Marko Vejinovic, als voorbeeld. „Dat is een soort vorm van huise lijk geweld, als het ware", zegt Gullit. „Dat is net alsof je je eigen vrouw slaat. Nou, een huwelijk waarin de vrouw wordt geslagen, kan volgens mij nooit een gezond huwelijk zijn." De voormalig Gouden Bal-win naar heeft nog altijd hart voor de Rotterdamse club. „Als ik zie hoe vaak voetballers nog steeds ver krampen in de Kuip of een heel elftal soms zelfs, dan denk ik wel: dat is niet gezond. Noem me nou eens één andere club waar ze het fenomeen 'stadionvrees' kennen? Waar sommige spelers bang zijn om te voetballen, nota bene in hun eigen Kuip?" Ook het Ajax-publiek is vaak kritisch, weet Gullit, en in goede tijden is de Kuip juist een krachti ge ondersteunende factor. „Maar het gaat me om méér dan alleen de sfeer op de tribunes. De men sen rondom Feyenoord zijn zó cy nisch geworden, dat het als een de ken over de club is gaan liggen. En het gevaar bestaat dat dat cynisme ook de club binnensluipt." Fatalisme „Bij Ajax is ook vaak gezeik, maar die denken, of dat nou terecht is of niet: ha, uiteindelijk blijven wij de beste. Bij PSV hebben ze weer op een andere manier schijt. Daar heerst de gedachte: laat die gasten in het westen maar schreeuwen, wij doen het hier lekker op onze eigen manier. Maar bij Feyenoord overheerst te vaak de frustratie, de ergernis, de haat, het fatalisme. Het is nooit goed en het wordt zo gezegd nooit wat. Die voortduren de negatieve druk op trainers, op spelers, op bestuurders. Dat is vol gens mij echt een ongezond grote factor geworden en ik denk dat bijna iedereen die er gewerkt heeft, wel snapt wat ik bedoel." Maar hoe doorbreek je dat? „Ik geloof dat een heel nieuw stadion goed zou zijn", aldus Gullit. „Dat geeft in elk geval nieuw elan, net als een nieuw trainingscomplex, waar de trainer in alle rust kan werken als dat nodig is. Dat zou tenminste een begin zijn." JUDO 10 Mathieu van der Poel heeft zijn debuut gemaakt in het mountainbiken met de tiende plek in de openings tijdrit van de Sunshine Cup in Cyprus. De 21-jarige veldrijder, die komende zomer naar de Olympische Spelen wil, gaf ruim zeven tien seconden toe op de Zwitserse winnaar Florian Vogel. Rudi van Houts werd 24ste in de eerste rit. AUTOSPORT 'Pas acht uur na de klap kwam ik weer overeind' door Thijs Zonneveld door Sjoerd Mossou AMSTERDAM. Morgen verschijnt in deze krant een openhartig inter view met Ruud Gullit, over diens voetbalvisie en diens kleurrijke le ven. Vandaag alvast een voorproef je, over de crisis bij Feyenoord, de club die hij als speler én als trainer diende. Ruud Gullit: trainer van Feyenoord in seizoen 2004-2005. foto Milan Rinc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20