Alles staat in dienst van de Islamitische Revolutie NIEUWS 17 Mohammad Reza Aref speelt op de universi teit van Teheran een 'thuiswedstrijd'. De leider van de coalitie waarin alles wat her vormingsgezind is zich heeft verenigd, hoeft de honderden studenten niet te overtuigen van zijn gelijk. Nu en dan klinkt er applaus. Aref heeft een ander probleem: „Ga alsjeblieft stemmen." Want daar is hij lang niet zeker van. In de ogen van veel jongeren heeft stem men geen zin. Veel kandidaten die af willen van het verstikkende religieuze regime hebben de kieslijsten niet ge haald. Ze zijn niet politiek correct ge noeg. De vraag is dus niet of er kan wor den gewonnen - nee dus - maar hoe groot de gematigde minderheid in parle ment en Raad van Experts dit keer zal zijn. Of er nu wel meer dan 9 van de 290 parlementsleden vrouw zullen zijn. De raad blijft sowieso een mannenzaak. Aref (64), die van 2001 tot 2005 dien de als vice-president onder de gematig de Mohammad Khatami, waarschuwt zijn jonge gehoor voor cynisme. „Bij de presidentsverkiezingen in 2023 hebben we laten zien dat we wel het verschil kunnen maken. Hassan Rohani won toen omdat we ons lieten leiden door hoop, niet door cynisme. Meng je daar om ook nu in het politieke debat. Geef het voorbeeld aan anderen. We hebben jullie nodig." Domme schapen Vooral in de hoofdstad Teheran is Arefs coalitie gebaat bij een hoge opkomst van vooral jongeren. In dat geval bestaat de kans dat de herverkiezing van haviken als opperrechter Sadeq Larijani kan wor den geblokkeerd. Of van ayatollah Mo- hammad-Taqi Mesbah-Yazdi, de man die zegt dat 'de mening van het volk er niet toe doet'. „Mensen zijn domme schapen. Islam is de regering van God, niet de regering van mensen." Uitspra ken die jongeren sterken in hun afkeer van het politieke spel en die herinnerin gen oproepen aan de bloedig onderdruk te betogingen tegen verkiezingsfraude in 2009. Toen mocht hun kandidaat Mir-Hossein Mousavi niet winnen van zittend president Mahmoud Ahmadi- nejad. Mousavi zit zeven jaar later nog steeds onder huisarrest. Voor de staats media bestaat hij niet. Net als Khatami onder wie Aref diende. De rollen in Iran zijn omgedraaid. De revolutie die zich in 1979 keerde tegen de macht, het regime van de sjah, doet er nu alles aan om aan de macht te blij ven. Tijdens de Islamitische Revolutie van Ruhollah Khomenei gingen de stu denten voor hem door het vuur. Zij be stormden de ambassade van de Grote Sa tan, de Verenigde Staten. Maar 37 jaar la ter keren studenten die revolutie de rug toe - zij willen een eigen leven opbou wen - en doet het regime de kleinzonen van juist Khomeini in de ban. Zeven van de vijftien uiten openlijk kritiek op het regime. Zij pleiten voor een vrijer leven, voor nauwere banden met het Westen. De Islamitische Revolutie verliest aan status, aan legitimiteit. Neem Hassan Khomenei, net als zijn opa een sjiitisch geestelijke. Hassan is 43, zit op Instagram. Hij rijdt in een BMW, speelt voetbal, zegt dat niet alles in het Westen slecht is. „Daarmee is hij een representant van het moderne Iran, met zijn snel groeiende jonge, stedelijke bevolking. Met een middenklasse die wil ondernemen en weinig revolutionai re ambities meer heeft", zegt Fazel Mey- bodi, een gematigde geestelijke in Qum. Hassan Khomeini mocht niet op de kandidatenlijst voor het parlement en de Raad van Experts. Te gevaarlijk. Om zijn achternaam. Om zijn charisma en lef. Hij had het hervormingsgezinde kamp een enorme impuls kunnen ge ven. Officieel is hij nog te jong, te oner varen. „Wees nu eerlijk", zegt Hamidre- za Taraghi, een politieke analist met machtige vrienden. „Hij is nog maar een kind." Als inderdaad alleen leeftijd een leidraad is, is Khomeini junior een 'jon kie'. De meeste leden van de Raad zijn 80 jaar en ouder. De gemiddelde leeftijd in het parlement ligt ook ver boven de 65. Leve het individualisme De hardliners mogen nu opnieuw win nen, ook zij zien het geloof in de Islami tische Revolutie afkalven en daarmee ook hun legitimiteit. Voor veel Iraniërs is de revolutie nog altijd 'een nationale bevrijding van een buitenlandse over heersing'. Een gevaar waar zij ook nu, met alle vijandschap in het Midden-Oos ten bang voor zijn. Maar de revolutie mag, zeker voor jon geren, geen reden zijn voor stilstand, voor een leven met beperkingen. Zij zijn trots op hun onafhankelijkheid maar waarom zou de VS nog de Grote Satan moeten zijn? Weg met de indoctrinatie, het idealisme van de vorige eeuw. Leve het individualisme, de dag van morgen. Met bijvoorbeeld vrije toegang tot inter net, met Facebook en Twitter. Een roep die wordt gestimuleerd door goed onder wijs dat de vergelijking met Europa kan doorstaan. Het opheffen van de jaren oude sanc- De Islamitische Revolutie waar de macht van de mollahs op is gebouwd, verliest status ties, in ruil voor een nucleair ak koord, brengt de buitenwereld nog dichterbij. Met buitenlandse zakenlieden, toeristen en produc ten. De Iraanse cultuur kwijnt niet weg maar computerspelletjes, schoonheidsidealen en ander wes ters gedachtengoed zet wel de tra dities onder druk die de haviken zo voorstaan. Het platteland is nog zeer traditioneel, maar het straatbeeld in Iraanse steden, van de hoofdstad tot Isfahan en Shir- za, verandert snel. „Teheran lijkt steeds meer op Madrid en Athe ne", oordeelt de Britse oud-minis ter Jack Straw. „Ali Khamenei ziet het wegval len van de sancties, die de econo mie en de levenstandaard een flin ke oppepper geven, ook als een be dreiging", zegt Peyman Jafari, een Iraans-Nederlandse politicoloog, verbonden aan de Universiteit van Amsterdam „De haviken zijn bang dat daarmee de roep om her vormingen, om minder klassever- schillen, meer sociale rechtvaar digheid en vrijheid groeit." De Opperste Leider en de bewa kers van de Islamitische Revolutie zetten ook deze verkiezingen naar hun hand, maar op de lange ter mijn wacht Iran, zeker zonder Ali Khamenei een onrustige toe komst. Voor Khamenei, inmiddels 76, staat geen opvolger klaar. Die zal mogelijk al door de nieuwe Raad van Experts - zij heeft een mandaat van acht jaar - moeten worden gekozen. Onduidelijk is ook hoeveel invloed hervormings gezinde leden als president Rouha- ni en oud-president Ali Akbar Has hemi Rafsanja dan zullen hebben. De mist rond de opvolging zorgt nu al voor speculaties over een chaotische machtsstrijd, over har de confrontaties tussen twee kam pen. In Iran staat alles, ook de politiek, ten dienste van de Islamitische Revolutie. Daardoor is het beter Iran een constitutionele theo cratie te noemen. Of een democratische oligarchie. Het door ayatollah Ruhol lah Khomenei gebrachte religieuze gedachtegoed is heilig. Voor de verdedi ging van de revolutie waar mee sjah Mohammed Re za Pahlavi in 1979 ten val werd gebracht, is een tweede, zelfstandig leger opgericht, de Republikein se Garde. Zij beheert een eigen industrieel complex en staat direct onder bevel van de geestelijk leider, Ali Khamenei (sinds 1989, benoemd voor het leven). Hij, niet de president, heeft het laatste woord over alle veiligheidsdos siers. Het politieke proces wordt bewaakt door twee invloedrijke raden: de Raad van Experts (88 le den) en de Raad der Hoe ders (12). De eerste kiest en controleert de geeste lijk leider (en kan hem eventueel afzetten), de tweede waakt over de Grondwet. De Raad der Hoeders telt door Kha menei aangewezen geeste lijken en rechtsgeleerden. Zij toetsen elke wet van het parlement (met recht van veto) en elke kandi daat voor een functie in het openbaar bestuur, te beginnen bij de Raad van Experts en het parlement. Alles en iedereen die te ver afstaat van hun Islami tische Revolutie wordt af gewezen. Hervormingsge- zinden en vrouwen spelen daardoor een marginale rol in de politiek. Vandaag brengen de Iraanse kiezers twee stemmen uit. Een voor het parlement, de Ma jlis, en een voor de Raad van Experts. In de Majlis (290 zetels) maken de con servatieven al sinds 1979 in grote meerderheid de dienst uit. Ook daar moet de gematigde, recht streeks door het volk geko zen president Hassan Rou- hani op eieren lopen. Rou- hani heeft alleen op econo misch en sociaal terrein veel eigen speelruimte. Een Iraanse vrouw houdt een poster om hoog tijdens een cam pagnebijeenkomst voor de komende parle mentsverkiezingen, foto Ebrahim Noroozi/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17