'Ontspullen' geeft ruimte in je (boven)kamer NIEUWS 15 'Trap vol spullen die naar boven moeten' 'Alle troepjes moeten in één kader' IS bedreigt Mark Zuckerberg IJsland vangt geen walvissen 'Savile kon zijn gang gaan door angstcultuur die heerst bij BBC' D66'er bedreigt Geert Wilders Speldenprikjes die je een schuldgevoel bezorgen. Zo omschrijft opruimcoach Caroline Griep de stapels papier op je bureau, de dure, onge dragen jurken in je kledingkast, de kwasten en potten verf in het schuurtje. Dit moet je nog archive ren, dat moet je nog een keer aan trekken, en, o ja, je moet je schil derhobby weer eens oppakken. „Al die spullen kosten energie, omdat ze je er constant op wijzen dat je er nog wat mee moet." Het evangelie volgens Marie Kondo in een notendop. De Japanse opruim goeroe stelt dat je alleen spullen moet houden die je blij maken; de rest kun je weggooien. In haar nieuwste boek, Spark Joy, geeft ze een praktische hand leiding voor de naar haar vernoem de KonMarie-methode die wereld wijd enthousiaste volgelingen heeft. Opruimen, leven met min der spullen is in. Het is een reactie op de koopziekte die ons wester lingen decennialang in zijn greep heeft gehouden. We komen uit een eeuw waarin de welvaart naar ongekende hoogte is gestegen, waarin we alles konden hebben wat ons hartje begeerde. We heb ben nu zoveel spullen verzameld dat we er bijkans in stikken, con stateert trendwatcher James Wall man in zijn boek Stuffocation. En daar worden we niet gelukkig van, integendeel. Overconsumptie maakt ons depressief. 'Ontspullen' is hét alternatief voor de doorgeschoten consump tiemaatschappij. Griep ziet een verband met de financiële crisis. „Sinds de crisis kunnen heel veel mensen niet meer alles aanschaf fen wat ze maar willen, ze moeten zich heroriënteren op hun spul len. En we zijn tot de ontdekking gekomen dat meer bezit ons niet gelukkiger heeft gemaakt. Daar komt de trend om spullen te de len en opnieuw te gebruiken van daan." Mooi dat het milieu ermee ge holpen is, maar opruimen heeft zeker ook een functie voor het in nerlijke milieu van de mens. Je krijgt inzichten als je een bezem door je huis haalt, merkt personal organizer Monique Lutz als ze bij klanten thuiskomt. „Je gaat naden ken over je prioriteiten. Wat vind ik belangrijk in mijn leven? Het geeft ook rust in je hoofd om niet overal spullen om je heen te zien waar je iets mee moet. En ik denk dat iedereen er baat bij heeft om spullen een vaste plek te geven, zo dat je ze kunt terugvinden." De methode die Kondo voor staat, is rigoureus. Begin bij je kle ding of boeken of keukengerei, ga 'Al die spullen kosten energie, omdat ze je er constant aan herinneren dat je er nog wat mee moet' systematisch te werk en eindig bij de spullen met emotionele waar de, zoals brieven of foto's. Laat al les door je handen gaan en vraag je af of je er een goed gevoel bij hebt. Elke sok of rok die je weg gooit, bedank je voor de fijne tijd samen. Zo kun je makkelijker los laten. Het gaat Lutz wat te ver, maar alleen bewaren wat je de moeite waard vindt, ziet ze als een waardevolle opdracht. „Daar gaat het om; ontspullen is geen doel op zich." Wie de rommel in zijn huis te lijf wil gaan, raadt de opruimcoach aan klein te begin nen. Eén keukenlaatje kun je mak kelijk in een verloren uurtje onder handen nemen. „Dan heb je op zo'n avond toch iets nuttigers ge daan dan meteen op de bank te ploffen. Dat geeft een enorm goed gevoel." Toch vindt hoogleraar klini sche psychologie Jan Derksen dat het opruimen van je huis de grote schoonmaak van je geest niet moet vervangen. Hij komt gere geld patiënten tegen die hun huis maar blijven verbouwen, tot er geen geld meer is voor de zoveel ste verbouwing. Op dat moment komt een relatieprobleem boven drijven. „Mensen die geestelijk wat in de war zijn, gaan hun huis schoonmaken." Helemaal geen slechte zaak, zegt de psycholoog. „Maar uitein delijk moet je ook de stofnesten in je binnenwereld aanpakken. Dat zijn we een beetje verleerd, omdat de buitenwereld steeds in teressanter is geworden. Wij zijn extraverter geworden. Een pro bleem leggen we niet meer een tijdje bij onszelf in de week, we zoeken meteen een hulpverlener. Dus ik zou zeggen: begin in de buitenwereld en werk van daaruit naar binnen." Zwolle Nooit had Hei- mar Nieme- ijer (41) wat nodig als ze bij de Act ion naar binnen liep, maar vaak was ze toch 25 euro lichter als ze weer buiten stond. Want de woon kamer kon best nieu we kussentjes gebrui ken. Of dat vaasje had zo'n mooie blauwe kleur. Die 'prullen' laat ze nu links lig gen. Met dank aan Ma rie Kondo. Ze las het eerste boek, omdat ze rust goed kan gebrui ken in haar drukke bestaan met baan en drie jonge kinderen. „En ik vind dat troep om je heen ook troep in je hoofd veroor zaakt. Die trap vol spullen die naar bo ven moeten, geeft toch onrust." Geïnspi reerd door het boek pakt Helmar de grote boekenkast aan: ze ven bananendozen vol gaan naar de kringloopwinkel, 150 boeken zet ze te koop op internet. Spullen hebben minder waar de voor haar gekre gen, ook door een in braak vorig jaar. „Toen ik me afvroeg welke spullen ik echt zou missen, waren dat er maar heel wei nig." Komende week gaat ze de opberg- boxen op zolder eens kritisch nalopen. Den Haag Ze heeft het boek Lucifer uit de kast verwij derd. Zo'n negatieve boektitel, dat past niet bij de harmonieu ze persoon die Jeani- ne Mies (46) is. Toch weer wat geleerd van Marie Kondo. Jeanine is groot fan, ze heeft beide boe ken gelezen. „Ik ben erg gevoelig voor vi suele onrust. Hoe een omgeving is inge richt, heeft invloed op mijn stemming." Bij haar thuis heerst structuur. In haar keu kenkastjes geen rond slingerend pak pasta. „Die stop ik in een mooie pot. Alle troep jes moeten in één ka der." Haar onderbroe ken vouwt Jeanine volgens de KonMa rie-methode, haar kle ding is gesorteerd op kleur en op lengte. „Ik word er gelukkig van als ik ernaar kijk." Al twintig vuil niszakken troep heeft ze weggedaan, ze houdt het keurig bij. Maar het gaat haar niet om het oprui men zelf. „Met min der spullen besteed je meer aandacht aan wat je echt belangrijk vindt. Wat ik over houd, klopt met wie ik ben. Het hoort bij mij. En uiteindelijk hoefje ook veel min der op te ruimen." Islamitische Staat (IS) heeft Mark Zuckerberg en Jack Dorsey be dreigd in een videoboodschap. Dat meldt de website Vocativ. In de vi deo zijn met kogels doorzeefde af beeldingen van de topmannen van respectievelijk Facebook en Twit ter te zien. IS zegt dat haar hackers vechten tegen de pogingen van Facebook en Twitter om accounts van de terreurgroep te blokkeren. „Jullie maken dagelijks bekend dat veel van onze accounts zijn verwij derd. Is dat alles wat je kan doen? Als je één account blokkeert, zul len we tien nieuwe openen." Hackers van IS claimen dat ze 10.000 Facebook- en 5.000 Twitter- accounts hebben gehackt. IJsland vangt dit jaar geen walvis sen meer. Kristjan Loftsson, de ei genaar van het enige overgebleven bedrijf dat jacht op de walvis maakt, heeft dat gisteren in een in terview gezegd. De hoge transport kosten van de dieren en de strenge controles zorgen voor te veel pro blemen. Loftsson kreeg onmiddel lijk bijval van natuurorganisaties als Greenpeace en Pro Wildlife. Ze maakten van de gelegenheid ge bruik Japan en Noorwegen op te roepen het IJslandse voorbeeld te volgen. Noren en IJslanders erken nen het in 1986 uitgeroepen mora torium op de walvisjacht niet. Ja pan jaagt door onder het mom van wetenschappelijk onderzoek. Leidinggevenden bij de BBC kwa men niet te weten wat Jimmy Savi le jarenlang met tieners uitspook te door een cultuur van angst en verering. Medewerkers van de Brit se publieke omroep waren bang om te klagen, vooral over gevierde sterren. Dat zegt oud-rechter Janet Smith in het verslag van haar on derzoek naar de misdragingen van de televisiepresentator. Savile was een van de bekendste Britse televi siepersoonlijkheden. Na zijn over lijden op 84-jarige leeftijd in 2011 kwam aan het licht dat hij gedu rende zestig jaar honderden slacht offers, voornamelijk jongeren, had misbruikt. Het misbruik vond plaats in gebouwen van de BBC of in ziekenhuizen, waar Savile een graag geziene gast was vanwege zijn inzet voor de liefdadigheid. Hij verkrachtte onder anderen een jongen van tien en een meisje van dertien. De BBC aanvaardt de con clusies van het rapport en biedt de slachtoffers verontschuldigingen aan. „Deze gebeurtenissen zullen altijd een bron van diepe spijt en schaamte zijn", liet voorzitter Ro- na Fairhead van de raad van toe zicht van de BBC weten. Zij beloof de maatregelen om een cultuurom slag teweeg te brengen. Andere BBC-coryfeeën op leeftijd, onder wie Rolf Harris en Stuart Hall, werden voor seksueel misbruik veroordeeld. Mahir Mohamed is in opspraak ge raakt na een doodsbedreiging aan het adres van Geert Wilders op in ternet. In een persoonlijk bericht op Twitter nodigde hij de politicus uit om in Drachten te komen, zo dat hij hem kon vermoorden. Mo hamed is lid van de Jonge Demo craten Fryslan, de jongerenorgani satie van D66. Het landelijke be stuur heeft besloten de Drachtster te royeren als lid vanwege de dreigtweets, bevestigt voorzitter Elene Walgenbach. Mohamed was tot een jaar geleden actief betrok ken bij de JD Fryslan. Hij heeft zijn Twitter-account inmiddels verwijderd. Hij was niet bereik baar voor commentaar. VRIJDAG 26 FEBRUARI 2016 door Heieen Boex De westerse mens verzamelt zó veel spullen dat hij zich er nauw- lijks raad mee weet. Opruimgoeroe Marie Kondo en trendwatcher Ja mes Wallman prediken in nieuwe boeken het geluk van weinig spul len. Wie zijn huis opruimt, maakt ruimte voor nieuwe plannen. Caroline Griep opruimcoach Marie Kondo heeft haar tweede boek over opruimen geschreven. foto Natsuno Ichigo/AP HELMAR NIEMEIJER Helmar Niemijer uit Zwolle heeft haar boekenkast opgeruimd volgens de Kondo-metho- de. foto Vincent Jannink JEANINE MIES NEW YORK REYKJAVIK LONDEN DRACHTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15