14 NIEUWS Al sinds de jaren 70 hangt het land met elastiek en plakband aan elkaar. Voor veel Bel gen is het geen nieuws dat hun land op zijn laat ste benen loopt. Nieuw is dat het nu ook letterlijk op instorten staat. Tunnels, musea en an dere overheidsgebouwen ko men in stukken omlaag. In de Rubenszaal van het Museum voor schone kun sten staan emmers op de vloer om het regenwater op te vangen dat door het lek ke dak sijpelt. De emmerverkopers doen goede zaken, want ook het Museum voor kunst en geschiedenis in het Jubelpark kan niet meer zonder. Aan de andere kant van de immense triomf boog, in het Legermuseum, zijn de gaten in het dak zo groot dat duiven er vrij in en uit vliegen. De Japanse Toren, het Chinese Paviljoen en het Museum voor Japanse kunst, alle drie in Laken pal naast het koninklijk paleis, zijn al twee jaar dicht, de collecties zijn opgeslagen. In het Museum voor mu ziekinstrumenten gaat soms de deur niet meer open, of juist niet meer dicht. Het Justitiepaleis op het Poelaert- plein, ooit het grootste ge bouw ter we reld, staat al zo lang in de stei gers dat alleen pensioengerech tigde Belgen het ooit nog zónder hebben gezien. Voor iedereen jonger dan 60 gloort hoop - niet omdat de restauratie in middels zou zijn voltooid, maar omdat nu de steigers rot zijn: ze moeten worden vervangen. De tunnel naar het Poe- laertplein, belangrijke ver keersader van en naar het centrum, is vorige maand in allerijl gesloten omdat com plete blokken beton spon taan uit het plafond vielen. Sinds de bouw, voor de we reldtentoonstelling van 1958, was er niets meer aan gedaan. Tal van andere tun nels die de 'kleine ring' om de binnenstad overkappen, zitten ook vol scheuren en scheurtjes, net als trouwens de reactorvaten van de kern centrales in Doel en Tihan- ge- Het Reyersviaduct aan de oostkant van de stad, bij de zendtoren van de publie ke omroep, is zo rot dat de restauratie is stilgelegd en de sloophamer wacht. Woensdag moest een paar honderd meter verder de Montgomerytunnel op slot, nadat een 15 meter lange be tonplaat was losgekomen, en ook het beton naast de tramrails erboven was gaan 'Je zet mooie gebouwen neer, iedereen tevreden en over het onderhoud wordt niet nagedacht' scheuren. Ook de tram mag daar nu niet meer langs. Van de Vlaamse wegen zit 30 procent vol gaten, de Waalse liggen er nog slech ter bij. Bijna driekwart van de scholen dateert van voor 1970, één vijfde is meer dan 100 jaar oud. In een deel van de gevangenis van Vorst is het enige stromen de water het water dat langs de muren loopt. Guy Vanhengel, voorma lig federaal vicepremier en nu Brussels minister van Be groting, denkt dat het over al wel zo gaat: „Je zet mooie gebouwen neer en daarover is iedereen dan zo tevreden dat over het onderhoud niet wordt nagedacht. Altijd is het geld wel ergens anders voor nodig." Maar even doorpratend erkent hij dat de ingewikkel de staatsstructuur de proble men in België een extra di mensie geeft. „Het geschuif met bevoegdheden zit er na tuurlijk ook voor iets tus sen. Dan was de één, dan weer de ander verantwoor delijk. Op het laatst voelt niemand zich nog eige naar." Vanhengel was erbij toen een kwart eeuw geleden het Brusselse hoofdstedelijk gewest werd ge vormd. Het kreeg van de fe derale overheid weinig geld, maar wel een berg problemen mee. „We moes ten een metro net aanleggen, een waterzuive ring voor over dag 1,5 miljoen mensen. Er was toen al veel ach terstallig onder houd. Alles rond de kleine ring was oud. Wij hebben gan se wijken laten verkommeren." De Brusselse krant Le Soir riep kort geleden vier oud-politici ter verantwoor ding, van wie de meest pro minente, oud-premier Mark Eyskens, prompt de schuld aan Europa gaf: dat sneed met zijn strakke tekortnor men elke investeringsruim te weg. Vanhengel, liberaal, is het niet eens met zijn plei dooi om dus de toch al im posante Belgische staats schuld nog maar wat te la ten oplopen. Hij ziet het met het onderhoud ook zo wel goed komen. „Veel wij ken rond de kleine ring ken je al niet meer terug. We hebben grootse plannen voor de Heizei, waar het ooit zo vervallen Atomium, ons drukst bezochte monu ment, op zijn 50ste verjaar dag alweer stond te blinken. En binnenkort zie je in het nieuwe Schumanstation in een glazen koker boven je hoofd de treinstellen voor bij rijden. Een stad is orga nisch, die leeft, en zeker Brussel zal een trekpleister blijven." De Pacheco tunnel in Brussel sloot eerder deze maand: er kwamen stukken naar beneden, foto Laurie Dieffembacq Muziekconservatorium foto Saskia Vanderstichele V Museum voor schone kunsten, foto Saskia Vanderstichele door Frans Boogaard Cuy Vanhengel Minister van Begroting Het verval van België De Montgomerytunnel, gisteren: gesloten om veilig heidsredenen. foto Jasper Jacobs/Belga Museum voor Kunst en Geschiedenis, entreehal Jubel park. foto Saskia Vanderstichele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14