Helft werknemers TSN behoudt baan Steenrijke Chinezen laten het graag breed hangen Vloerverwarming bij de bushalte maakt einde aan glijpartijen NIEUWS 13 verschillende centra. De kinde ren zijn al die tijd opgevangen door opa en oma. „Ze moeten nu weer aan ons wennen", vertelt Martine. Tussen de verhuisdozen in hun nieuwe, rolstoelvriendelijke huurwoning doen Dennis en Martine hun verhaal. Pas vorige maand is het gezin verhuisd. Wim O. zou tijdens de crash een black-out hebben gehad. Zijn vader was de dag ervoor plots overleden „Hier hebben we anderhalfjaar op gewacht. We leefden maan denlang met z'n vijfjes in een te klein huis." Ondanks alle ellende vinden Dennis en Martine het 'fijn' dat juist zij werden getroffen door het noodlot. „Wij geloofden na melijk al in God. Meteen na het ongeluk hebben we allebei erva ren dat we in de armen van God terecht kwamen. Een heel veilig gevoel. Dat geluk heeft niet ieder een." De veroorzaker van het onge luk is Wim O. (48) uit Hoorn. „Vorige maand heeft hij ons ge holpen bij de verhuizing", ver telt Dennis. „Hij heeft een kast in elkaar gezet, iets wat ik niet meer kan." Het contact tussen de slachtoffers en O. is goed. „Hij heeft dit nooit gewild. Ook hij moet al bijna twee jaar leven met de gevolgen van het onge luk. Wij hebben hem vergeven." Onoplettendheid Het Openbaar Ministerie ver denkt O. van het veroorzaken van een ernstig verkeersongeval door onoplettendheid. Hij reed 13 kilometer per uur te hard, ter wijl hij langs drie tekstkarren met de waarschuwing 'Let op! Brugopening' raasde. Zelf zegt O. dat hij op het mo ment van de crash een black-out had. „Een dag daarvoor was zijn vader plotseling overleden", ver telt advocaat Willeke Koers. „Op de dag van het ongeluk had hij rouwkaarten bij zich. In de auto kreeg hij een waas voor zijn ogen. Een symptoom van een acute posttraumatische stress stoornis." Dennis en Martine hopen dat de crash andere automobilisten aan het denken zet. „Een onge luk zit écht in een klein hoekje", zegt Dennis. „Wees eerlijk, wie kijkt wel eens achter het stuur naar zijn telefoon? Of pakt iets van de achterbank? Dat zijn van die momenten die alles kunnen veranderen." ALMELO. Buurtzorg Nederland (stichting Familiehulp) en ande re thuiszorgaanbieders zullen vooralsnog minstens 3.350 men sen van het noodlijdende TSN overnemen. Die moeten straks de ver trouwde hulp blijven geven aan circa 13.000 cliënten, werd giste ren duidelijk. Het gaat om de helft van het directe personeel van de organisatie. Eerder deze maand toonde Buurtzorg zich bereid om de zorg van TSN te regelen in ge meenten die meer dan 21 euro per uur willen betalen. Het voor stel ging om overname van circa 30.000 cliënten en zo'n 6.700 di recte werknemers. Aanvankelijk verstreek de deadline van het bod op maan dag. Veel gemeenten hadden en kele dagen extra nodig. De be windvoerders hebben inmiddels bericht ontvangen van 99 van de 137 betrokken gemeenten. Een deel geeft aan het aanbod van de stichting Familiehulp te accepte ren. Daarnaast zijn er gemeen ten die kiezen voor oplossingen met andere aanbieders. „Cliën ten houden hun vertrouwde hulp en werkgelegenheid op ba sis van huidige arbeidsvoorwaar den", aldus de bewindvoerders. De Chinese hoofdstad telt er nu precies honderd, aldus de gezag hebbende rijkenlijst van het Chi nese bedrijf Hurun. Dat zijn er welgeteld vijf meer dan New York. „Laat eerst maar eens wat men sen rijk worden", zei de Chinese leider Deng Xiaoping toen hij het communistische land dertig jaar geleden voorzichtig richting kapi talisme stuurde. Dat is gelukt; on danks lagere economische groei is het aantal Chinese miljardairs de laatste twee jaar bijna verdubbeld, aldus Hurun. Inmiddels telt de Volksrepubliek 568 superrijken; 33 meer dan de Verenigde Staten, al zijn Amerikaanse miljardairs als Bill Gates (72 miljard euro) en Warren Buffett (61 miljard) wel stukken vermogender dan de Chi nese nummer 1: Wang Jianlin (27 miljard). Rijke Chinezen sturen hun kin deren inmiddels naar de duurste Amerikaanse universiteiten. Als de jongelui feesten, levert dat pat serige video's op YouTube op waarin ze in de allerduurste auto's paraderen. Een gespecialiseerd Chinees reisbureau voor superrij ken organiseert besloten jetset-be- zoeken aan het Louvre in Parijs, dat dan voor andere bezoekers is gesloten. Onroerend goed koning Liu Yiqian gaat nog verder en bouwt inmiddels zijn eigen mu sea. Hij betaalde vorig jaar 150 mil joen euro voor het schilderij 'Lig gend Naakt' van de Italiaan Ame- deo Modigliani. Een recente hob by van Chinese miljardairs is het Rijkeluiszoontje Wang Sicong zette een foto van zijn hond op Facebook met twee gouden Apple Watches om de voorpoten scoren van peperdure Braziliaanse voetbalsterren voor de nationale competitie. Het schaamteloos etaleren van de rijkdom door de zogeheten fuerdai, wat zoveel betekent als 'de tweede generatie van de rij ken' - die vaak zelf nooit heeft ge werkt - leidt geregeld tot boos heid. Waar tientallen miljoenen Chinezen volgens een recent rap port van de Wereldbank het moe ten doen met maar net iets meer dan een euro per dag postte Wang Sicong, de enige zoon van tycoon Wang Jianlin, op zijn Facebook een foto van zijn hond met twee gouden Apple Watches om de voorpoten. De steenrijke Guo Meimei po seerde uitdagend in een casino achter zeven ton aan fiches. Nog steeds praten ze in Peking over die curieuze crash van een Ferrari waarin twee halfnaakte vrouwen en de zoon van een topambtenaar zaten. De vader werd later veroor deeld wegens corrupte. Behoorlijk spraakmakend ook was het huwelijk van de Chinese Kim Kardashian, Angelababy, met de Chinese acteur Huang Xiao- ming. Hun 'ja' in het Shanghai Ex hibition Centre kostte 30 miljoen euro. De huidige Chinese president en partijvoorzitter Xi Jinping heeft sinds enige jaren de jacht ge opend op steenrijke ondernemers die iets te veel pronken met rijk dom die ze niet zelden door cor ruptie blijken te hebben vergaard. Regelmatig 'verdwijnen' zij, en worden maanden achtereen opge sloten zonder formele aanklacht, 'om de autoriteiten te helpen'. Straks zijn glijpartijen als het heeft gesneeuwd of geijzeld verle den tijd voor mensen die de bus willen pakken in het dorpje langs de Groene Kruisweg tussen Spijke- nisse en Brielle. „Met dit systeem werken we al bij de op- en afrit van een tunnel tje in Gelderland. Het loopt daar perfect", zegt projectleider Ron van Wijk van GFSC Consultants and Engineers uit Baarn. Bij een pitch van de provincie kwam zijn bedrijf als winnende uit de bus. De provincie ziet 'Heenvliet' als proefproject en bepaalt aan de hand van de uitkomsten of het sys teem ook bij andere bushaltes moet worden ingevoerd. De vloerverwarming bestaat uit kunststoffolie met een dun me taalmengsel dat onder het wegdek Verwarming bestaat uit kunststoffolie met een dun metaalmengsel dat onder het wegdek wordt gelegd wordt gelegd. Als er spanning op wordt gezet, geeft het systeem in- fraroodwarmte wat sneeuw en ijs doen smelten. Sensoren in het wegdek schakelen het systeem au tomatisch in bij bepaalde tempera tuur. De energie wordt geleverd door zonnepanelen op de bushal te en op een fietsenstalling. „Het levert een bijdrage aan hoogwaardig openbaar vervoer", zegt Van Wijk. Want behalve de bushalte en de stoep ervoor wor den ook het wandelpad en fiets- tunneltje ernaar toe van vloerver warming voorzien. De kosten kun nen binnen enkele jaren worden terugverdiend er niet meer hoeft te worden gestrooid. VRIJDAG 26 FEBRUARI 2016 van God De auto van het gezin Ligtenberg stond stil in de file en werd van achter aangereden, foto Remco de Ruijter door Edwin van der Aa door Bob van Huët PEKING. De Chinese hoofdstad Pe king is New York voorbijgestreefd als stad waar momenteel het groot ste aantal miljardairs woont. Vooral hun kinderen nemen het er goed van. Een klant heeft interesse in een tas van Louis Vuitton. foto Carlos Barria/Reuters door Theo Teitsma HEENVLIET Heenvliet wordt de eer ste plaats in Nederland die een bus halte heeft met 'vloerverwarming'. Aan dit high tech-systeem wordt de laatste hand gelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13