McDonald's maakt patat-eters blij Veroorzaker van dramatisch ongeluk met dode en dertien gewonden voor de rechter 12 NIEUWS Een verkeersongeval ruïneerde het leven van de familie Ligtenberg. Maarzij hebben bestuurderWim O. vergeven. „Hij heeft dit nooit gewild." Politie wil moord Olof Palme nog steeds oplossen In één seconde verliezen Dennis Ligtenberg (29) en zijn zwangere vrouw Marti- ne Ligtenberg-de Graaf (30) op 9 maart 2014 hun ongeboren kindje, baby Noah. Dennis raakt verlamd en Martine is zwaargewond. Ook hun drie zoontjes op de achter bank zijn er slecht aan toe. De klei ne Hyundai Atos waarin het gezin zit, is verwoest. Die zondagmid dag zijn ze onderweg naar de ver jaardag van een broer van Martine. De kofferbak zit vol bagage, want na de visite wacht een midweekje Centerparcs. „Vakantie, daar wa ren we echt aan toe", vertelt Den nis. „Ik was net overspannen ge weest en we zaten middenin een verhuizing." De zon straalt als de volgepakte auto stil komt te staan voor de openstaande brug in de A29 bij het Noord-Brabantse Willemstad. „Ik zei nog tegen Martine dat we De oudste jongens hingen boven het hoofd van vader Dennis, tussen het verwrongen staal beter een kwartiertje later van huis konden gaan. Nu stonden we weer te wachten." Martine draait zich om naar de achterbank, waar haar zoontjes Eljakim (2), Nathanaël (1) en baby Simeon (8 maanden) zitten. Door de achter ruit ziet ze dat een achterligger rap naar de andere rijbaan stuurt. Die wijkt uit voor het naderende onheil. „Vreemd", denkt ze nog. Met 113 kilometer per uur knalt Wim O. frontaal achterop de Atos. De kinderen worden door de klap gelanceerd. Verwrongen staal „Onze oudste jongens hingen op eens boven het hoofd van Den nis", vertelt Martine. „Tussen het verwrongen staal. En Simeon lag in zijn maxicosi bij mij op schoot." De kinderen zijn in pa niek. Hun vader is in shock en schreeuwt het uit van de pijn. Ook Martine voelt overal pijn. „Meteen wilde ik de jongens ge ruststellen. Ik vertelde dat we een ongeluk hadden gehad, maar dat mensen ons zo zouden komen hel pen." Die reddingsactie is een trauma tische ervaring. Tijdens het gegil en de shock verschijnen grijpende handen. De handen van omstan ders en hulpverleners, maar Marti ne beseft dat niet. „Ik dacht alleen maar: wat doen die handen daar? Waar gaan ze met mijn kinderen naartoe?" Ruiten worden kapot geslagen. Dat geluid komt tot op de dag van vandaag terug in nachtmerries. Dwarslaesie Door de klap heeft Dennis een dwarslaesie. Martine breekt haar bekken, kneust haar hart en ver liest een deel van haar geheugen. Twee dagen later komt baby Noah dood ter wereld. Zoontje Eljakim belandt met een dubbele been breuk en hersenletsel in het zie kenhuis. Ook in andere auto's in de file vallen gewonden. In totaal moeten dertien mensen naar het ziekenhuis. Het gezin Ligtenberg komt pas na een klein jaar weer bij elkaar. Dennis en Martine moeten maar liefst tien maanden revalideren, in STOCKHOLM. Dertig jaar na de moord op Olof Palme hoopt de po litie nog steeds de misdaad op de toenmalige Zweedse premier op te lossen met hulp van de bevol king. „We onderzoeken nog alle binnenkomende tips", zei het hoofd van de 'Palmegroep', Hans Meiander. Vorig jaar zijn nog hon derd tips door de politie geanaly seerd. Of daar een gouden tip bij zat, willen de rechercheurs niet zeggen. De socialistische premier werd op 28 februari 1986 op straat doodgeschoten toen hij met zijn vrouw op weg naar huis was na een bezoek aan de bioscoop. Tot op heden is niemand veroordeeld. Ook het moordwapen is nog zoek. Het Voedingscentrum is is teleurgesteld over de grotere bakjes. Het gaat in tegen het streven om obesitas te bestrijden Voor een portie friet was één bak je fritessaus van 20 milliliter te weinig, maar voor twee stuks a 50 of 60 cent aftikken, vonden veel klanten wat overdreven. In veel an dere landen kenden ze die kleine sausbakjes bovendien helemaal niet, waarom in Nederland wel? Ergernis troef. Maar hoera: Mc Donald's heeft het formaat van de cups vergroot naar 35 ml. Daar mee krijgt de fritessaus hetzelfde formaat als de andere sauzen die bij de fastfoodketen in bakjes zit ten. Volgens een woordvoerster van McDonald's is dat gebeurd 'om duidelijk en transparant te zijn naar onze gasten'. „De cups van onze ketchup, mayonaise en onze unieke fritessaus hebben nu allen dezelfde inhoud." Of de prijs van de saus ook om hoog gaat, is niet duidelijk. Het Voedingscentrum toont zich in een reactie teleurgesteld over de stap van McDonald's. Die gaat in tegen het streven van het exper tisecentrum om porties - vanwe ge gezondheidsredenen en het te rugdringen van overgewicht - juist kleiner te maken. „Als je mensen een groter portie geeft, weet je dat ze het over het alge meen ook helemaal opeten", zegt een woordvoerster. Het kleine bakje heeft een calo rieaantal dat vergelijkbaar is met dat van een klein tussendoortje (61 kcal, 253 kj). Een groot bakje gaat dus in de richting van een flink tussendoortje. „Dat komt dus bovenop het menu." Na de klap in de armen door Peter Winterman door Sander van Mersbergen Het was een bron van ergernis voor doorgewinterde McDo- nald's-bezoekers: de beperkte om vang van de fritessausbakjes. Het is verleden tijd, want vanaf heden zijn de bakjes een stuk groter. foto Marco de Swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12